تعدادی از نمایندگان مجلس مرگ پزشک کهریزک را مشکوک خواندند

رامین پوراندرجانی، پزشک بازداشتگاه کهریزک
Image caption رامین پوراندرجانی، ۲۶ ساله، خدمت وظیفه خود را در نیروی انتظامی می گذراند

چند نفر از نمایندگان مجلس ایران مرگ رامین پوراندرجانی، پزشک بازداشتگاه کهریزک را مشکوک خوانده اند و اعلام کرده اند این موضوع را پیگیری خواهند کرد.

مسعود پزشکیان، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ایران، روز سه شنبه ۲۶ آبان ۱۳۸۸ گفت اعضای این کمیسیون از پزشکی قانونی خواسته اند علت مرگ این پزشک ۲۶ ساله را اعلام کند. مجید نصیرپور، نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس نیز این مرگ را مشکوک خوانده است. علی مطهری، از نمایندگان اصولگرا هم از کمیته ویژه مجلس برای بررسی حوادث بعد از انتخابات خواسته است مرگ این پزشک را نیز بررسی کند.

رامین پوراندرجانی، دوره خدمت سربازی خود را در بهداری نیروی انتظامی تهران بزرگ می گذراند و طبق برخی گزارش ها، بهداری نیروی انتظامی تهران بزرگ دلیل مرگ او در ۱۹ آبان را ایست قلبی در خواب و در خوابگاه محل خدمتش عنوان کرده است.

با این وجود نیروی انتظامی خبر مرگ آقای پوراندرجانی را منتشر نکرد و این وب سایت نوروز وابسته به جبهه مشارکت ایران، از احزاب اصلاح طلب، بود که برای اولین بار خبر مرگ این پزشک را منتشر کرد.

آقای پزشکیان که خود پزشک است و در دولت محمد خاتمی وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی بود، تاکید کرد که سکته قلبی با "سن و سال آقای پوراندرجانی جور در نمی آید".

آقای پزشکیان در حال حاضر نماینده مردم تبریز در مجلس ایران است و رامین پوراندرجانی نیز اهل تبریز بوده است.

دادستانی عمومی و انقلاب تهران نیز در بیانیه ای که دوشنبه شب منتشر کرد، گفت علت مرگ رامین پوراندرجانی در دست بررسی است و آزمایش های اولیه پزشکی قانونی نشان می دهد که علت مرگ او مسمومیت نبوده است و آزمایش های بیشتر برای تشخیص علت مرگ در حال انجام است.

پیشتر در بعضی منابع خبری نزدیک به اصلاح طلبان، احتمال خودکشی رامین پوراندرجانی نیز مطرح شده بود. شماری از دوستان نزدیک رامین پوراندرجانی در متنی که در اختیار بی بی سی فارسی گذاشته اند، این احتمال را منتفی دانسته اند. در این متن آمده است: " این احتمال با توجه به روحیه تسلیم ناپذیر او، اعتقادات مذهبی، وابستگی عاطفی و احساس مسئولیت دربرابر خانواده و مکالمات شب فوت با خانواده و دوستان که همگی حاکی از سلامت و روحیه خوب او بود، غیرممکن است."

بر اساس متنی که دوستان آقای پوراندرجانی در اختیار بی بی سی فارسی گذاشته اند، آقای پوراندرجانی در دوران خدمت سربازی خود هفته ای یک روز به بازداشتگاه کهریزک می رفت و بعد از انتخابات جنجال برانگیز ریاست جمهوری نیز ۴ بار به این بازداشتگاه، که عده ای از بازداشت شدگان حوادث بعد از انتخابات آنجا در بازداشت بودند، اعزام شد.

مرگ سه نفر از جمله محسن روح الامینی و امیر جوادی فر در بازداشتگاه کهریزک باعث شد آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران، دستور تعطیلی این بازداشتگاه را صادر کند و در یک سخنرانی وعده برخورد جدی با مقصران کهریزک را بدهد.

به گفته دوستان رامین پوراندرجانی، او پیش از مرگ به دوستانش خود گفته بود در جریان رسیدگی به پرونده بازداشتگاه کهریزک، اتهام قصور در انجام وظایف پزشکی به آقای پوراندرجانی زده شده و او هم به نوعی در مرگ بازداشت شدگان در کهریزک مقصر قلمداد شده است، که بعد از گزارش پزشکی قانونی مبنی بر فوت کشته شدگان بر اثر اصابت جسم سخت به سر، این اتهام از او رفع شده است.

وب سایت جهان نیوز، از وب سایت های وابسته به اصولگرایان نیز از بازداشت چند روزه رامین پوراندرجانی در ارتباط با پرونده کهریزک و آزادی او با قرار وثیقه خبر داده است.

مقام های مسئول هنوز واکنشی به این اظهارات نشان نداده اند.

پیش از این نیز در جریان رسیدگی به حوادث روی داده در بازداشتگاه کهریزک، نامی از پزشک این بازداشتگاه و قصور احتمالی او منتشر نشده بود.

در جریان رسیدگی به این پرونده، از مسئولیت شماری از مقامات قضایی و انتظامی از جمله سعید مرتضوی، دادستان وقت عمومی و انقلاب تهران، اسماعیل احمدی مقدم، فرمانده نیروی انتظامی، و احمدرضا رادان، جانشین فرمانده نیروی انتظامی در این پرونده سخن گفته شده بود.

برخی از این مقامات نقش خود در حوادث بازداشتگاه کهریزک را انکار کرده اند.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست