خاتمی: در شرایط فعلی حضور در انتخابات معنا ندارد

محمد خاتمی در دیدار با دانشجویان
Image caption محمد خاتمی شعارهای تند را عکس العملی در مقابل سیاست های حاکمیت خواند - عکس از وب سایت بنیاد باران

محمد خاتمی، رئیس جمهور پیشین ایران، گفته است اگر ضوابط و نحوه اجرای انتخابات در ایران تغییر نکند، حضور در انتخابات معنا ندارد.

آقای خاتمی روز سه شنبه ۲۶ آبان ۸۸ در دیدار با تعدادی از فعالان دانشجویی دانشگاه های تهران گفت: " اگر ما بخواهیم در عرصه حضور داشته باشیم باید انتخابات هم از نظر ضوابط و هم از نظر اجرا طوری باشد که اطمینان‌بخش باشد و اگر نباشد دیگر حضور ما معنا ندارد، بر فرض که، مردم را دعوت کنم به حضور در انتخابات؛ چه کسی پای صندوق‌ها می‌آید؟ اگر دلشان می‌سوزد و ما هم می‌خواهیم مردم بیایند باید وضعیت سیاسی و نحوه برگزاری انتخابات تغییر کند و این تغییر دقیقا در چارچوب قانون اساسی است."

آقای خاتمی همچنین در مورد بعضی از شعارهایی که در تجمع های اعتراضی داده می شود، گفت: " اگر شعاری در متن جامعه مطرح می‌شود که اکثریت جامعه نمی‌پسندند فوری نگوییم بیگانگان و دشمنان دخالت کرده‌اند. البته در فضای ناسالم دشمن هم سوء استفاده خواهد کرد ولی بعضی رفتارها عکس العملی است نسبت به رفتارها و سیاست‌هایی که اعمال شده است و اگر این سیاست‌ها نبود مطمئنا چنین عکس‌العمل‌هایی نبود."

به نظر می رسد اشاره آقای خاتمی به شعارهایی از قبیل "نه غزه نه لبنان جانم فدای ایران"، "استقلال، آزادی، جمهوری ایرانی" و همچنین شعارهایی باشد که علیه شخص آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران، و مجتبی، یکی از پسران او، مطرح می شود. شعارهایی که در تجمع های اعتراضی اخیر به کرات شنیده شده اند.

محمد خاتمی در این دیدار که تعدادی از فعالان دانشجویی دانشگاه های صنعتی شریف، تهران، امیرکبیر و علامه طباطبایی در آن حضور داشتند، به محدودیت هایی که برای دیدار با دانشجویان و به ویژه حضور چهره های مخالف دولت در دانشگاه ها وجود دارد اشاره کرد و گفت: "متاسفانه این محدود کردن‌ها سبب شده است که احیانا عکس‌العمل‌هایی که ما و شما نمی‌پسندیم در دانشجویان و دیگر بخش‌های جامعه پیدا شود. وقتی دانشجویان می‌بینند کسانی که آنها می‌خواهند به دانشگاه بیایند، نمی‌توانند بیایند و حق ندارند صحبت کنند و دیگرانی می‌آیند و حرف‌هایی می‌زنند که مطابق برداشت اکثریت دانشجویان نیست، با آنها برخوردهایی می‌شود که مورد قبول ما نیست."

به نظر می رسد اشاره آقای خاتمی به اعتراضات دانشجویی به حضور حامیان دولت در دانشگاه های مختلف در سراسر ایران باشد که در بسیاری موارد باعث شده این افراد نتوانند سخنرانی های خود را به پایان برسانند.

در آخرین نمونه، سخنرانی حمید رسایی، نمیانده تهران در مجلس و از حامیان جدی محمود احمدی نژاد، در دانشگاه بین المللی امام خمینی قزوین به دلیل اعتراض شدید دانشجویان ناتمام ماند.

محمد خاتمی همچنین درباره وقایع بعد از انتخابات در ایران گفت: "نتیجه انتخابات مورد سئوال بسیاری از افراد جامعه بود. این سئوال با انکار آن از بین نمی‌رود یا امر باطل با فریاد کردن آن درست نمی‌شود، با برچسب زدن خائن با برانداز و سرکوب کردن او، سئوالی در جامعه از بین نمی‌برد... مردم سالم‌ترین و نجیبانه‌ترین حرکت را از خود نشان دادند... صدها هزار نفر از مردم بسیار آرام و بدون ساماندهی آمدند و اعتراض ساده‌ای کردند ولی متأسفانه حوادثی که بدنبال آن پیش آمد سبب افزایش بی اعتمادی شد و نیز منشاء پیدایش یک نوع رگه‌هایی از حرکت‌هایی که سرانجامش معلوم نیست چگونه شود."

آقای خاتمی گفت جنبش ایرانی یک حرکت خلق الساعه نیست که با ترس از بین برود، "بلکه بسیار عمیق و گسترده است".

محمد خاتمی در پایان صحبت هایش گفت: "کاش حاکمیت می گفت آقای موسوی بیا به صحنه و این جنبش را مدیریت کن که جنبش از مسیر خودش منحرف نشود. نه اینکه این همه محدودیت ایجاد شود و این حجم ناسزا گفته شود."

مطالب مرتبط