سلطانیه: گزارش جدید آژانس عادی و تکراری است

Image caption علی اصغر سلطانیه گفته است گزارش محمد البرادعی همانند گزارش‌ های قبلی است

علی اصغر سلطانیه، نماينده ايران در آژانس بین المللی انرژی اتمی در گفت و گو با خبرگزاری فارس گزارش جدید آژانس را درباره فعاليت‌ های هسته‌ ای ايران "عادی" و "تكراری" خوانده و به اعضای آژانس توصيه كرده است كه به اين مسير "تكراری و خسته ‌كننده" پایان دهند.

او گفته است گزارش محمد البرادعی، مديركل آژانس همانند گزارش‌ های قبلی است و تنها مورد جديدی كه دارد مربوط به بازرسی از سايت دوم غنی سازی اورانیوم به نام فردو، در نزدیکی قم است.

به گفته آقای سلطانيه در اين گزارش به صراحت نوشته شده که اطلاعاتی كه بازرسان در طول بازرسی از اين تاسيسات در تاريخ 26 و 27 اكتبر داشتند، كاملاً با اطلاعات ارائه شده توسط ايران مطابقت داشته است.

او گفته است كه در این گزارش درباره سايت فردو عيناً از جانب ايران نقل قول شد كه به دليل "تهديدات مداومی كه عليه تاسيسات هسته‌ای مطرح بوده بايد اين كار انجام می‌شد بنابراين سازمان دفاع غيرعامل مسئوليت حفاظت از اين تاسيسات را بر عهده دارد."

این در حالی است که آژانس در گزارش جدید خود درباره برنامه هسته ای ایران گفته است هنوز پرسش هایی در مورد مرکز غنی سازی جدید ایران در نزدیکی قم وجود دارد که باید به آنها پاسخ داده شود.

در این گزارش آمده است که اعلام دیرهنگام وجود تاسیسات غنی سازی در نزدیکی قم، تردیدهایی درباره امکان وجود تاسیسات هسته ای مخفی دیگر ایجاد کرده است. ایران حدود دو ماه پیش وجود این تاسیسات غنی سازی در نزدیکی قم را اعلام کرد.

Image caption مقام های ایرانی تاکید می کنند که به غنی سازی اورانیوم در ایران ادامه خواهند داد

بنا بر این گزارش، بازرسان آژانس در بازدید ماه گذشته خود از تاسیسات قم، دسترسی کامل به همه بخش های این تاسیسات داشته اند و مقام های ایرانی به آنها گفته اند که این تاسیسات در مراحل پیشرفته ساخت است و در سال ۲۰۱۱ شروع به فعالیت در زمینه غنی سازی خواهد کرد..

این آژانس همچنین تاکید کرده که تاخیر ایران در گزارش این مرکز، ناقض تعهدات این کشور است.

خبرنگار بی بی سی می گوید این گزارش هراس کشورهای غربی را که این تاسیسات می تواند بخشی از برنامه مخفی سلاح ایران باشد، تقویت می کند.

همچنین آقای سلطانیه در خصوص انتشار خبرهایی مبنی توقف فعاليت‌های غنی ‌سازی ایران در نیروگاه نطنز، ‌گفت: "اين اطلاعات غلط بوده و دقيق نيست چون در گزارش آژانس صراحتا ذكر شده ايران به فعاليت‌های غنی سازی ادامه می‌دهد."

او گفت: "كشورهاي عضو آژانس با توجه به گزارش‌هاي البرادعی بايد توجه داشته باشند كه وقت آن رسيده كه به اين مسير تكراری و خسته كننده خاتمه دهند، چرا كه گزارش‌های مديركل آژانس مطلب جديدی ندارد و جمهوری اسلامی ايران هم بدون وقفه به احقاق حق خود در استفاده صلح آميز از انرژي هسته‌ای از جمله غنی سازی ادامه می‌دهد اما در عين حال به همكاری خود با آژانس نيز ادامه خواهد داد."

وجود تاسیسات فردو برای نخستین بار در مهرماه سال جاری توسط مقامات ایران اعلام شد.

علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران ۳ مهر (۲۵ سپتامبر) با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که این کشور "به ایجاد کارخانه نیمه صنعتی غنی سازی سوخت هسته ای دیگری اقدام نموده است".

آقای صالحی گفت که این تأسیسات "همانند سایر تأسیسات هسته ای ایران"، در چارچوب مقررات آژانس عمل خواهد کرد.

مطالب مرتبط