محکومیت پنج متهم حوادث پس از انتخابات ایران به اعدام

دادگستری کل استان تهران
Image caption دادگستری کل استان تهران می‌گوید که حکم دادگاه در مورد ۸۱ متهم حوادث پس از انتخابات صادر شده است

قوه قضائیه ایران می گوید که برای ۵ تن از متهمان حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری این کشور حکم اعدام صادر کرده است.

دادگستری کل استان تهران روز سه شنبه ۲۶ آبان (۱۷ نوامبر) با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد که این محکومان، به "وابستگی و عضویت در گروه های ضد انقلاب، تروریستی و معاند" متهم بوده اند.

یکی از مقامات دادگستری استان تهران اواسط مهر ماه خبرهای مربوط به صدور حکم اعدام برای سه تن از این متهمان را تأیید کرده بود.

زاهد بشیری راد، مدیر روابط عمومی دادگستری استان تهران به خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفته بود که (م.ز) و (الف.پ) به اتهام ارتباط با انجمن پادشاهی ایران و (ن.ع) به اتهام ارتباط با منافقین (سازمان مجاهدین خلق) به اعدام محکوم شده اند.

دادگستری تهران در اطلاعیه تازه خود نوشته است که نام و هویت محکومان به استناد تبصره ماده ۱۸۸ قانون آئین دادرسی کیفری ایران تا پیش از قطعی شدن حکم صادره برای آنها فاش نمی شود.

در کیفرخواستی که معاون دادستان عمومی و انقلاب تهران روز ۱۷ مرداد در جلسه محاکمه دومین گروه از متهمان حوادث پس از انتخابات ایران قرائت کرد، از محمدرضا علی زمانی، احمد کریمی، حامد روحی نژاد، آرش رحمانی پور و امیررضا عارفی به عنوان متهمان مرتبط با انجمن پادشاهی ایران در پرونده نام برده شده بود.

پیش تر برخی گزارش ها از صدور حکم اعدام برای محمدرضا علی زمانی حکایت داشت.

دادگستری استان تهران در اطلاعیه اخیر خود می گوید که تا کنون حکم دادگاه برای ۸۹ تن از بازداشت شدگان حوادث پس از انتخابات صادر شده است که بر اساس این احکام، علاوه بر ۵ نفری که به اعدام محکوم شده اند، ۸۱ نفر به حبس از ۶ ماه تا ۱۵ سال محکوم و سه نفر دیگر تبرئه شده اند.

در این اطلاعیه آمده است که این احکام غیرقطعی و قابل تجدیدنظرخواهی است و تعدادی از محکومان یا وکلای آنها به احکام صادره اعتراض کرده اند.

مطالب مرتبط