آمریکا از دریافت پاسخ ایران به پیشنهاد تبادل سوخت ناامید می‌شود

یان کلی
Image caption سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا می‌گوید که امیدواری به دریافت پاسخ رسمی ایران به تدریج رنگ می‌بازد

وزارت امور خارجه آمریکا در مورد احتمال ارائه پاسخی رسمی از سوی ایران به پیشنهاد ارسال اورانیوم غنی شده به خارج از این کشور برای تبدیل به سوخت هسته ای ابراز تردید کرده است.

یان کلی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز سه شنبه ۲۶ آبان (۱۷ نوامبر) گفت: "امیدواریم ایران به این پیشنهاد رسما پاسخ دهد، اما با توجه به این که تاکنون پاسخ نداده است و به طور کلی از الزاماتی که در توافق آژانس آمده پیروی نمی کند، راستش خیلی مطمئن نیستیم که پاسخی رسمی دریافت کنیم".

او گفت هنوز نمی توان اعلام کرد که ایران این پیشنهاد را رد کرده، چون هنوز رسما این کار را نکرده است، اما افزود: "فکر می کنم که به تدریج بر میزان ناامیدی اضافه می شود".

آشکار شدن وجود یک مرکز در حال ساخت برای غنی سازی اورانیوم در نزدیکی قم، پرونده اتمی ایران را در طی ماه های گذشته بار دیگر در مرکز توجه قرار داده است.

محمد برادعی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی پس از چند دور مذاکره میان نمایندگان ایران و گروه ۱+۵، پیشنهاد داد که ایران ۷۵ درصد ذخیره اورانیوم غنی شده خود را به خارج بفرستد و به جای آن سوخت قابل استفاده در رآکتور اتمی تهران دریافت کند.

این پیشنهاد می توانست از یک سو نگرانی قدرت های جهانی را در مورد امکان استفاده ایران از این ذخیره اورانیوم در یک برنامه احتمالی نظامی برای مدتی کاهش دهد و از سوی دیگر سوخت مورد نیاز رآکتور تحقیقاتی تهران را فراهم کند، اما ایران هنوز به این پیشنهاد پاسخ نداده است.

این در حالی است که پیشنهاد ارسال اورانیوم غنی شده به خارج از ایران برای تبدیل به سوخت، ابتدا توسط محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران مطرح شده بود.

او روز ۸ مهر، یک روز پیش از آغاز مذاکرات ایران و ۱+۵ در ژنو، در جمع خبرنگاران گفته بود: "ما حتی آمادگی داریم که مواد ۳.۵ درصد را بدهیم و آنها آن را تا ۱۹.۷۵ یا ۲۰ درصد غنی کنند و به ما تحویل دهند".

بعدا برخی مقامات ایران، مانند علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی گفتند که پیشنهاد آقای برادعی برای فریب ایران و خارج کردن ذخیره اورانیوم از دست مقامات این کشور بوده است.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا اخیرا گفته است که فرصت ایران برای پاسخ دادن به پیشنهاد تبادل سوخت آقای برادعی در حال پایان یافتن است.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا هم با تأکید بر اینکه "فرصت ایران بسیار کوتاه است"، می گوید: "روشن است که داریم مجبور می شویم با توجه به عدم دریافت پاسخ رسمی از ایران، موضوع را بررسی کنیم".

مطالب مرتبط