متکی: مبادله سوخت را تنها در داخل ایران قابل بررسی می دانیم

منوچهر متکی
Image caption پیشنهاد منوچهر متکی عملا مغایر طرح آقای برادعی است

منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران، می گوید ایران قطعا سوخت سه و نیم درصدی را از این کشور خارج نخواهد کرد، اما با این حال از رد کردن قطعی پیشنهاد آژانس بین المللی انرژی اتمی و قدرت های جهانی برای فرستادن اورانیوم غنی شده اش به خارج از این کشور و تحویل گرفتن سوخت هسته ای در ازای آن خودداری کرده است.

آقای متکی روز چهارشنبه ۲۷ آبان (۱۸ نوامبر) به خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، گفته است: "ما حتما سوخت سه و نیم درصدی مان را از کشور خارج نمی کنیم. مفهوم این حرف این است که مبادله همزمان سوخت را قابل بررسی می دانیم، آنهم در داخل ایران."

محمد برادعی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی پس از چند دور مذاکره میان نمایندگان ایران و گروه ۱+۵، کمتر از دو ماه پیش پیشنهاد داد که ایران ۷۵ درصد ذخیره اورانیوم غنی شده خود را به خارج بفرستد و به جای آن سوخت قابل استفاده در رآکتور اتمی تهران دریافت کند.

با اینکه آقای متکی در این گفتگو نیز این پیشنهاد را کلا رد نکرده است، اما آنچه او پیشنهاد می دهد عملا مغایر پیشنهاد محمد برادعی و آن چیزی است که قدرت های غربی آن را تایید کرده اند.

آقای متکی درباره این ادعای آژانس بین المللی انرژی اتمی و قدرت های جهانی که ایران هنوز به پیشنهاد آقای برادعی جواب نداده است، گفت: "به آژانس پاسخ خود را اعلام کردیم. این که در رسانه‌ها گفته می‌شود ایران هنوز پاسخ خود را نداده است و آنها منتظر پاسخ هستند، جنگ روانی است. در واقع آنها می‌خواهند بگویند پاسخی که ما می‌خواهیم را بگویید."

آقای متکی گفت ایران برای تامین سوخت مورد نیاز راکتور تحقیقاتی خود سه راه دارد. یکی این که ایران سوخت ۲۰ درصد غنی شده را تولید کند. گزینه دوم این که ایران خودش راسا از یکی از کشورهای تولیدکننده این سوخت را بخرد، و گزینه سوم هم پیشنهاد آقای برادعی است که به گفته آقای متکی ایران در حال بررسی آن است. آقای متکی گفت: "آنها چون روی گزینه سوم تاکید داشتند ما خواستیم امکانی برای آنها در بررسی این گزینه باز کنیم."

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا که در چین به سر می برد گفته است رد پیشنهاد آژانس بین المللی انرژی اتمی از سوی ایران با واکنش هایی مواجه خواهد شد.

ایان کلی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا هم روز چهارشنبه در واکنش به سخنان آقای متکی گفت آمریکا همچنان منتظر پاسخ رسمی ایران به آژانس بین المللی انرژی اتمی است و صحبت های وزیر خارجه این کشور با روزنامه نگاران را پاسخ رسمی آن تلقی نمی کند.

آقای کلی همچنین گفت آمریکا در حال رایزنی با سایر اعضای گروه مذاکره کننده هسته ای با ایران است تا راه پیش رو در مذاکرات اتمی با این کشور را بررسی کند.

او گفت زمان آن خواهد رسید که گفتگوها بر افزایش تحریم های ایران متمرکز شود.

آقای کلی ادامه داد: "هنوز به آن لحظه نرسیده ایم ولی زمان کوتاه است."

مطالب مرتبط