بررسی روزنامه های صبح تهران: چهارشنبه 27 آبان

تیترهای اول

آفتاب یزد از زبان محمد خاتمی نوشته "‌با براندازخواندن پرسشگر سوال از بین نمی‌رود"، اعتماد از "نگرانی مجلس از فجایع گوهردشت، قیامدشت و لواسان" خبر داده، جام جم همین گزارش را با عنوان "دستور ویژه آیت الله" آورده و ایران خبرگزاری روزنامه دولت در صدر اخبار خود نوشته "صدور احکام ۸۹ تن از متهمان حوادث پس از انتخابات".

"ارجاع تخلفات دولت به قوه قضاییه" تیتر اول فرهیختگان است، خراسان "خط و نشان مجلس برای دولت" را مهم ترین خبر امروز دیده، "انحراف‌هاى گسترده دولت در واگذارى‌هاى اصل ۴۴" عنوان اصلی حیات نو است، "نمره مجلس به خصوصی‌سازی" تیتر اول دنیای اقتصاد و " چهل و هشت درصد انحراف از خصوصی سازی" در صدر اخبار تهران امروز آمده است.

"ایران به هیچ وجه غنی سازی را متوقف نمی کند" تیتر اول روزنامه جمهوری اسلامی است، "گزارش البرادعی تکراری و خسته کننده است" عنوان اصلی کیهان، رسالت از قول سناتور مک کین، رقیب انتخاباتی باراک اوباما، نوشته "اصلاح طلبان خواهان حمایت آمریکا هستند"

"فازهای ۲۷ و ۲۸ پارس جنوبی به شرکتهای هندی و چینی واگذار می شود" تیتر اول مردم سالاری است.

گزیده مقالات

بهره گیری روسیه از ایران

الهه کولائی در مقاله ای در حیات نو نوشته موضوع اتمام پروژه نیروگاه اتمى بوشهر از سوى دولت روسیه به نماد بهره‌گیرى این کشور از جمهورى اسلامى ایران در جهت حل و فصل مسائل بین‌المللى و منطقه‌اى خود در غرب آسیا بدل شده است.

به نوشته سخنگوی سابق کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، ایران به لحاظ جغرافیایى و تجربه‌هاى تاریخی، توان ایجاد روابط متعادل مبتنى بر تامین منافع خود را در یک رویکرد چندجانبه درعرصه روابط بین الملل دارد. اما متاسفانه این ظرفیت‌ها مورد بهره‌بردارى قرار نمى‌گیرد و این روسها هستند که حداکثر استفاده را از ظرفیت‌هاى بى نظیر ژئوپلیتیکى ایران مى‌برند.

این استاد دانشگاه در مقاله حیات نو تاکید کرده برآورده نشدن انتظارهاى ایران از روسیه، که عدم پایبندى روسیه به راه‌اندازى نیروگاه بوشهر تنهابخشى از آن است، به خوبى نشان مى‌دهد که برآوردهاى غیرواقع‌بینانه از سوى مسئولان، نمى‌تواند به تامین منافع کشور یارى برساند. در چنین شرایطى جز عبرت گرفتن از اقدام گذشته و کنونى دولت روسیه و اصلاح رفتارهاى خوش بینانه، براى بهره‌گیرى از فرصت‌هاى پیش‌روى ایران راه دیگرى نیست.

علی خرم دیپلومات سابق در حیات نو نوشته اگر منافع ملى روسیه ایجاب کند و عدد قابل توجهى را براى آن به همراه داشته باشد قطعا با ایران همراهى مى‌کند. ولى اگر در بهبود روابط خود با غرب بهره ببرد از آن مى‌گذرد تا به سود بیشترى برسد.

به نوشته این مقاله در ارتباط با نیروگاه بوشهر اگر آمریکا از روسیه درخواست کرده باشد فتیله این نیروگاه را پایین مى‌کشد. روابط روسیه و ایران فرصتى است که ممکن است زمانى نتوان از آن استفاده کرد. روابط روسیه و ایران جایگاه ویژه‌اى دارد و ایران نمى‌تواند روابط خود با را روسیه به هم بریزد. زیرا ایران و روسیه در همکارى‌هاى بین‌المللى شریک هم هستند و ایران در روابط خود همیشه مثبت نگاه مى‌کند پس احتمال عوض کردن راه از جانب روسیه بیشتر است زیرا از قدرت بیشترى برخوردار است.

گزارش تکراری البرادعی

حسین شریعتمداری در نقدی بر آخرین گزارش محمد البرادعی در سمت مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در روزنامه کیهان نوشته در این گزارش البرادعی خواستار دسترسی به مدیران پروژه های هسته ای، افراد مسئول، کارشناسان، نقشه ها، سازمان ها و مراکز نظامی کشورمان به منظور راستی آزمایی درباره اسناد مطالعات ادعایی شده است.

در این مقاله به نقد آمده دسترسی آژانس به مراکز، نقشه ها و اسناد و سازمان های نظامی یک خواسته غیرقانونی است و در این موارد، کشورهای عضو با استناد به ماده ۱۰ NPT می تواند از این معاهده خارج شوند و به جز آن براساس یک قاعده حقوقی، مدعی باید برای اثبات ادعای خود دلیل و سند بیاورد، نه کسی یا طرفی که مورد اتهام قرار گرفته است.

نماینده ولی فقیه در روزنامه کیهان نوشته این گزارش غیر قانونی و غیرفنی بااهداف کینه توزانه علیه جمهوری اسلامی تهیه شده و بایستی آن را واکنش خصمانه آمریکا و متحدانش نسبت به ایستادگی و مقاومت ایران در مقابل باج خواهی های هسته ای و غیرهسته ای آنها- مخصوصاً ترفند موذیانه اخیر آنان برای خارج کردن اورانیوم غنی شده از ایران- تلقی کرد که با هوشمندی رهبرمعظم انقلاب و پیروی مسئولان هسته ای کشورمان از رهنمودهای ایشان،ناکام مانده است.

به زیان بی پناهان

واجب‌تر از نان شب عنوان سرمقاله دنیای اقتصاد است که محمدصادق جنان‌صفت در آن نوشته بی‌پناه به کسی گفته می‌شود که توانایی، دانایی و راه مناسب برای حفظ حق شهروندی و حقوق قانونی و عرفی خود را نمی‌شناسد و بدتر از آن، کسانی که باید حافظ حق و حقوق او باشند، تصمیم‌هایی اتخاذ می‌کنند که به زیان فرد بی‌پناه است.

سرمقاله دنیای اقتصاد اضافه کرده صدها هزار پس‌انداز کننده کوچک در سراسر ایران، به امید اینکه پس‌اندازشان از شر تورم در امان باشد، پول خود را به بانک‌هایی داده‌اند که روسای آنها براساس دستورات اداری، این پول‌ها را به ارزان‌ترین قیمت بازار در اختیار گروه دیگری از افراد قرار داده‌اند.

این کارشناس اقتصادی پرسیده دلیل اصلی وضعیت تاسف بار نظام بانکی ایران به ویژه در سال‌های اخیر، نگاهی است که بانک‌ها را بنگاه اقتصادی نمی‌داند و باور دارد که این نهادها تنها به این دلیل که مالک آنها دولت است، باید پس‌انداز شهروندان را جمع‌آوری کرده و به دستور دولت به فعالیت‌ها و بنگاه‌های تعیین شده از طرف دولت بدهند.

آزمون و خطا

مهدی عباسی در سرمقاله مردم سالاری نوشته فقدان یک نظر مشترک در بین مردم، حکایت از آن دارد که دولت احمدی نژاد نتوانسته ابهامات لایحه هدفمند کردن یارانه ها را برای مردم رفع کند و تصویر دقیقی از آنچه در عمل رخ می دهد به آنان نشان دهد. ترس از آن است که دولتمردان نیز تصویری از آنچه که در پس اجرای این لا یحه پدید می آید، نداشته باشند.

به نوشته این مقاله اجرای لایحه هدفمند کردن یارانه ها، که با زندگی مردم به صورت مستقیم گره خورده است، نمی تواند با سیاست آزمون و خطا اجرایی شود. بازگشت از لایحه در حین اجرا، ضربه سنگینی به مردم وارد خواهد کرد. این نکته از آن جهت مطرح شد که در کارنامه احمدی نژاد و همراهانش، گاه دیده شده که در خصوص یک موضوع چند تصمیم می گیرند و چه بسا تغییر ۱۸۰ درجه ای می دهند.

دولت و خانواده هاشمی

ایران روزنامه دولت در تازه ترین حمله خود به خانواده هاشمی رفسنجانی نوشته حضور فائزه هاشمی به همراه اکیپ زنان خانواده هاشمی رفسنجانی در تمام اغتشاشات نمونه‌ای از برنامه‌ریزی‌های مهدی هاشمی برای پرشورتر کردن تجمعات بود. اما آدم‌های مهدی هاشمی چه کسانی بودند؟ گفتیم که مهدی هاشمی از همنشینی با اصحاب رسانه لذت می‌برد اما این دلیل نمی‌شود تا برخی همراهان همیشگی مانند حمزه کرمی، «ر.ز»، «د» و- را فراموش کند.

گزارش روزنامه خبرگزاری جمهوری اسلامی با حرف اول اسم و فامیل از کسانی یاد کرده، یکی از آنان را کسی نوشته از نزدیکان مهدی هاشمی است و به اتهام پشتیبانی مالی اغتشاشات اخیر بازداشت شد و شخص اکبر هاشمی رفسنجانی تلاش زیادی برای آزادی وی داشت و چند بار حضوری، تلفنی و مکاتبه‌ای، پیگیر آزادی او از مسئولان ارشد قوه قضائیه شد.

همزمان، به نوشته حیات نو محسن هاشمی مدیرعامل مترو تهران اجراى طرح هدفمند کردن یارانه‌ها را براى امنیت کشور مخاطره‌آمیز خواند.

حیات نو گزارش داده که محسن‌هاشمی، برخلاف مافوقش -محمدباقر قالیباف- به برخى محافظه‌کارى‌ها پایان داد و سکوت چندروزه‌اش را شکست و لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها را مورد اشاره قرار داد و گفت: هدفمند کردن یارانه‌ها بحث پیچیده و خطرناکى است که اجراى آن بدون ایجاد زیرساخت‌ها تنش بزرگى به جامعه وارد مى‌کند که حکومت نمى‌تواند پاسخگوى آن باشد و امنیت کشور به خطر مى‌افتد.

حیات نو این گزارش را با عنوان "پیش از مدیریت جهان، مترو تهران را دریابید" منعکس کرده است.

بی قانونی

سردبیر آفتاب یزد در مقاله ای از بی قانونی ها و بی اعتنائی به قانون نوشته و از جمله به یادآورده که نادیده گرفتن تعریف جرم سیاسی و محروم ساختن متهمان سیاسی از تسهیلات اصل ۱۶۸ ‌قانون اساسی، به این مفهوم است که عده‌ای تاسیس این اصل را کاری بیهوده می‌پندارند و برای رای مردم به این اصل – در رفراندوم پاییز ۵۸ – نیز ارزشی قائل نیستند.

به نظر سرمقاله این روزنامه بیهوده پنداری و بی‌اعتنایی چنان گسترده است که اخیرا یک روحانی سرشناس گفته اعضای مجلس خبرگان، ولی فقیه را نصب نمی‌کنند بلکه ایشان را کشف می‌کنند.، در حالی که این سخن مفهومی ندارد جز آنکه اصول ۱۰۷ و ۱۱۱ قانون اساسی، دو اصل بیهوده و تصویب آن ها عملی لغو بوده و رای‌گیری از مردم برای تایید نهایی قانون اساسی هم تنها یک اقدام تشریفاتی بوده است.

در ادامه سرمقاله آفتاب یزد آمده: توسعه "بیهوده‌پنداری" اصول قانون اساسی و اصرار بر بی‌توجهی به این اصول، ظاهرا در حال تبدیل به "اپیدمی" است. چنانکه بنیانگذار جمهوری اسلامی در آخرین اظهارنظر خود بدون آنکه از مکاشفـه و مسائلی از این قبیل سخن بگویـد بــه صراحت اعلام کرد: اگر مردم به خبرگان رای دادند تا مجتهد عادلی را برای رهبری حکومت‌شان تعیین کنند، وقتی آنها هم فردی را تعیین کردند تا رهبری را به عهده بگیرد قهرا او مورد قبول مردم است.

برنامه به زبان فارسی

بهروز بهزادی سردبیر اعتماد در مقاله ای در این روزنامه با پیشنهاد تاسیس شبکه های تلویزیونی برای همسایگان فارسی زبان نوشته شاید قابل پذیرش باشد که برای کشورهای اروپا و آمریکای لاتین برنامه داشته باشیم ولی فرهنگ ایرانی حکم می کند حوزه تمدن ایرانی را با نگاه فرهنگی بنگریم و آنان را درون مرز فرهنگی بیاوریم و برنامه های صدا و سیما را به این حوزه گسترش دهیم.

نویسنده این مقاله پرسیده مگر نمی شود برنامه های خبری برای منطقه داشته باشیم و در آن از لهجه شیرین ایرانی از تاجیکی گرفته تا افغانی بهره بگیریم و همین طور در مطبوعات، چرا نباید مطبوعات و به ویژه روزنامه های چاپ تهران در افغانستان و تاجیکستان و سایر کشورها که فارسی زبانان در آنها بسیارند، نیز توزیع یا چاپ همزمان شوند.

در ادامه مقاله اعتماد آمده روزنامه نگار ایرانی لذت خواهد برد که بداند کسانی که در کابل و هرات یا سمرقند و بخارا- همانی که حافظ شیرین سخن در پی بخشش آن به خال هندوی یار بوده است- نوشته های او را می خوانند و روزنامه ای که او می نویسد در حوزه فرهنگی تمدن ایرانی توزیع می شود.