سفیر بریتانیا در تهران: بریتانیا مایل به همکاری با ایران است

گس
Image caption گس: اقدامات گذشته بریتانیا در ایران اقداماتی نبوده است که ما را سرشار از غرور کند

سایمون گس، سفیر بریتانیا در ایران می گوید که کشورش مایل است برای حل برخی مشکلات مهم فراروی جهان، با ایران همکاری کند.

آقای گس در مصاحبه اختصاصی با بی بی سی فارسی گفت: "باید بتوانیم با ایران، نه تنها بر سر پرونده هسته ای، بلکه درباره افغانستان، عراق و امنیت انرژی صحبت کنیم. همچنین امیدوارم بتوانیم درباره موضوعات مهم روز جهان مانند تغییرات جوی و کاهش فقر هم گفت و گو کنیم".

سفیر بریتانیا با اشاره به تلاش های خود برای بهبود روابط بریتانیا و ایران گفت: "دو کشور ما تاریخ دیرینه ای دارند و بر اساس معیارهای امروزی، اقدامات گذشته بریتانیا در ایران اقداماتی نبوده است که ما را سرشار از غرور کند. اما حقیقت این است که ما یا می توانیم اسیر گذشته مان باشیم یا از آن درس بگیریم".

پرونده هسته ای

سفیر بریتانیا در تهران در پاسخ به برنامه "صفحه دو" تلویزیون فارسی بی بی سی، در مورد سیاست کشورش در قبال برنامه هسته ای ایران، گفت که کشورش به دنبال راه حلی دیپلماتیک برای این پرونده است.

وی در عین حال افزود: "حقیقت این است که اگر پیشرفتی صورت نگیرد، احتمال می دهم که کشورهای دخیل، دوباره بررسی وضع تحریم ها را در دستور کار قرار دهند و ببینند آیا از طریق تحریم های تازه پاسخی می گیرند و دولت ایران را تشویق به تصمیم گیری می کنند [یا نه]. اما بگذارید خیلی صریح بگویم این (وضع تحریم های بیشتر) چیزی نیست که ما آن را بخواهیم".

سایمون گس از ایران خواست که نه تنها بریتانیا، بلکه آژانس بین المللی انرژی اتمی و سازمان ملل را قانع کند که برنامه اتمی اش کاملا صلح آمیز است.

Image caption اظهار نظر بریتانیا در مورد حوادث بعد از انتخابات باعث خشم دولت ایران شد

به اعتقاد آقای گس، "اگر ایران به قطعنامه های شورای امنیت عمل کند و بتواند آژانس بین المللی انرژی اتمی را راضی کند، مزایای زیادی برای ملت ایران خواهد داشت؛ نه تنها در سوخت اتمی، بلکه در زمینه فرصتهای سرمایه گذاری و تجاری که سه کشور اروپایی همراه با آمریکا، روسیه و چین در قالب بسته پیشنهادی به ایران ارائه داده اند".

بریتانیا و دولت احمدی نژاد

روابط ایران و بریتانیا که در سه دهه گذشته همواره شکننده بوده، بعد از انتخابات اخیر ریاست جمهوری ایران، به سرعت به تیرگی گرایید.

پس از بروز نا آرامی های پس از انتخابات در شهرهای مختلف ایران، آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، در انتقاد از دولت های خارجی که به برخورد با معترضان انتقاد کرده بودند، دولت بریتانیا را "خبیث" خواند.

سایمون گس در رد اتهام دخالت کشورش در امور داخلی ایران، می گوید: "بعد از انتخابات، بعضی افراد اتهاماتی مطرح کردند مبنی بر این که بریتانیا به نحوی مقصر ناآرامی و اغتشاشی است که در خیابان های شهرهای ایران دیدیم. این اتهام ها هرگز حقیقت ندارد".

سایمون گس در مورد دلیل اعتراض کشورش به نحوه برخورد دولت ایران با تظاهرات خیابانی پس از انتخابات گفت: "ایران باید به تعهدات خود مبنی بر رعایت معیارهای بین المللی حقوق بشر عمل کند و به همین دلیل عجیب نیست که بریتانیا در کنار سایر دولت های اروپایی، به سرکوب تظاهرات در ایران اعتراض کرد".

سفیر بریتانیا در تهران می گوید که کشورش در این که چه کسی بر ایران حکومت می کند، دخالت نمی کند و می افزاید: "آنچه بعد از انتخابات گفتیم، این بود که خود ملت ایران تردیدهایی درباره نتیجه رای گیری مطرح کرده بودند و بر اساس داوری ما در مقام ناظری بیرونی، درباره این پرسش ها باید تحقیق و به آنها پاسخ داده شود".

از سفیر بریتانیا سوال شد که اگر کشورش منتظر بررسی تردیدها در مورد نتیجه انتخابات بود، چرا به رغم انتقادهایی که در برخی روزنامه های بریتانیایی مطرح شد، او در مراسم تحلیف محمود احمدی نژاد در مجلس شورای اسلامی حضور پیدا کرد؟

آقای گس پاسخ داد: "ما باید با دولت ها همانگونه که هستند، تعامل داشته باشیم. محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری ایران است. ما باید با دولت ایران بر سر مسائل مهم زیادی که با ایران داریم، تعامل داشته باشیم و در این شرایط، احمقانه است که تظاهر کنیم دولت ایران، به نحوی، دولت ایران نیست".

بازداشت کارکنان سفارت

در جریان وقایع پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران، ۹ کارمند محلی سفارت بریتانیا در تهران بازداشت شدند.

در حالیکه هشت نفر از بازداشت شدگان آزاد شدند، حسین رسام، تحلیلگر سیاسی این سفارتخانه، محاکمه شد و هم اکنون منتظر نهایی شدن حکم دادگاه است.

Image caption حسین رسام در ارتباط با وقایع بعد از انتخابات بازداشت و محاکمه شد

آقای گس گفت که بازداشت کارکنان محلی سفارت، "مسلما اقدامی سیاسی بود، نه اقدامی قضایی" و در مورد کارمندان ایرانی سفارت بریتانیا تاکید کرد که "آنان ایرانیان وطن پرستی هستند که همانند خیلی های دیگر در جهان، برای یک سفارتخانه کار می کنند".

سایمون گس، نوع فعالیت های این کارمندان را بسیارعادی دانست و افزود: "ظاهرا گروهی از مقام های ایران می خواهند فعالیت قابل قبول دیپلماتیک را از نو تعریف کنند. برای سفارتخانه ها، خواه بریتانیایی و خواه ایرانی در سراسر جهان، بسیار عادی است که با مردم ملاقات کنند و بخواهند با افرادی از طیف های مختلف سیاسی گفت وگو کنند و برای دولت متبوع خود درباره اتفاقات کشور محل خدمتشان گزارش بنویسند. کارکنان محلی ما هم داشتند همین کار را می کردند. آنها هیچ عملی مرتکب نشده بودند که از نظر ضوابط بین المللی دیپلماسی، استثنایی باشد".

سایمون گس ابراز امیدواری کرد این پرونده به زودی فیصله پیدا کند.

توقف موقت صدور ویزا

در شهریور ماه سال جاری، بخش ویزای سفارت بریتانیا در تهران اعلام کرد که صدور ویزا را متوقف کرده و به این ترتیب شهروندان ایرانی مجبور بودند برای گرفتن ویزا و سفر به بریتانیا به سفارتخانه های این کشور در خارج از ایران مراجعه کنند.

سایمون گس در توضیح این اقدام گفت: "متاسفانه دولت جمهوری اسلامی، دو نفر از کارکنان بریتانیایی را اخراج کرد که یکی از آنها رییس بخش ویزا بود و همین کار، تاثیر بدی بر توانایی ما برای اداره کارهای صدور ویزا در ایران داشت".

آقای گس افزود: "بخش ویزای ما، تقاضای تازه نمی پذیرفت و من از این بابت متاسفم و احساس می کنم که ما در خلال آن ماه ها، به شهروندان ایرانی خدماتی را که استحقاق آن را داشتند ارایه نکردیم و متاسفم که برای ایرانیانی که مایل به بازدید از بریتانیا بودند، ایجاد مشکل شد".

سفیر بریتانیا با تاکید بر اعتقاد کشورش به گسترش تماس ها بین مردم ایران و مردم بریتانیا گفت: "حالا بخش ویزا باز شده و به مرور پذیرش تقاضاها را افزایش می دهیم. امیدوارم خیلی زود به آن سطح از خدمات صدور ویزا برسیم که معتقدم شهروندان ایرانی سزاوارش هستند".

مصاحبه "صفحه دو" با سفیر بریتانیا در ایران روز جمعه ۲۹ آبان (۱۹ نوامبر) از تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی پخش می‌شود.

جمعه ۱۸:۳۰ به وقت تهران | ۱۹:۳۰ به وقت کابل | ۲۰:۰۰ به وقت دوشنبه | ۱۵:۰۰ به وقت گرینویچ

تکرار شنبه ۱۷:۳۰ به وقت تهران | ۱۸:۳۰ به وقت کابل | ۱۹:۰۰ به وقت دوشنبه | ۱۴:۰۰ به وقت گرینویچ

مطالب مرتبط