برنامه تلویزیونی "اپرا" بالاخره تمام می شود

اپرا وینفری
Image caption برنامه تلویزیونی 25 ساله خانم وینفری حدود 2 سال دیگر تمام می شود

برنامه تلویزیونی اپرا وینفری پس از 25 سال در سپتامبر 2011 تمام خواهد شد.

سخنگوی شرکت "استارز هارپو" تولید کننده این برنامه تلویزیونی ضمن اعلام این خبر گفت که اپرا در برنامه زنده امروز (جمعه 20 نوامبر) به علل تصمیم خود اشاره خواهد کرد.

انتظار می رود اپرا بزودی از راه اندازی شبکه تلویزیونی خود خبر دهد. او هم اکنون "اپرا رادیو" رابر روی ماهواره دارد.

"تیم بنت" رییس شرکت وینفری هارپو در نامه ای گفته است: " خورشید در نهم سپتامبر 2011 به روی آخرین برنامه اپرا خواهد تابید."

برنامه تلویزیونی اپرا که برای نخستین بار در سال 1986 پخش شد، هم اکنون به طور همزمان در 145 کشور جهان پخش می شود و مجری آن اپرا وینفری را از حد یک ستاره تلویزیونی فراتر برده و برنامه او در حد یک پدیده فرهنگی – اجتماعی ارتقاء داده است.

این برنامه مرزهای نوینی را برای گفت گوهای زنده تلویزیونی تعریف کرد و اپرا را به متمول ترین زن سیاه پوست جهان مبدل کرد.

امپراطوری اپرا

شهرت اپرا وینفری بی تردید مدیون ستارگان بزرگی چون مایکل جکسون، تام کروز و سایرین است که در برنامه های او شرکت کردند و رازهای زندگی خود را طی مصاحبه های صریح اپرا برملا کردند.

برای مثال، تام کروز در یکی از این برنامه ها به شدتی به هیجان آمد که بروی مبل جهید و بی محابا از عشق خود نسبت به "کتی هولمز" سخن گفت.

معرفی کتاب های منتخب رمان نویسان در برنامه اپرا، آنها را به پر فروش ترین کتاب ها تبدیل کرده است و حمایت اپرا از کاندیداتوری باراک اوباما در انتخابات اخیرآمریکا نیز یکی از علل موفقیت وی درراهیابی به کاخ سفید ارزیابی می شود.

قلمروی امپراطوری اپرا به این برنامه تلویزیونی ختم نمی شود و او گستره این امپراطوری را تا انتشارمجله، کتب و درآینده نزدیک به یک شبکه تلویزیون کابلی نیزافزایش خواهد داد.

" اپرا شو" یا همان برنامه زنده تلویزیونی اپرا وینفری همچنان پر بیننده ترین برنامه گفت و گوی زنده آمریکا است و هر روز به طور متوسط هفت میلیون نفر بیننده دارد. هر چند که این میزان بیننده نسبت به دهه 90 میلادی نصف شده است.

پر بیننده بودن این برنامه باعث شده است تا بسیاری از شبکه ها و ماهواره های تلویزیونی جدول برنامه ها یا اخبار خود را با زمان پخش "اپرا شو" تنظیم کنند.