برادعی و ۱+۵: ایران فرصت را از دست ندهد

محمد برادعی
Image caption پیشنهاد مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی این است که ۷۵ درصد ذخیره اورانیوم ایران به خارج منتقل شود

نمایندگان گروه ۱+۵ و مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در اظهارات جداگانه ای از ایران خواسته اند که پیشنهاد تبادل سوخت را بپذیرد و فرصت استثنایی به وجود آمده را از دست ندهد.

دیپلمات های ارشد پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل و آلمان روز جمعه ۲۹ آبان (۲۰ نوامبر) پس از چند ساعت گفت و گو پشت درهای بسته در بروکسل، ضمن ابراز ناخرسندی از عدم پذیرش پیشنهاد مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی توسط ایران، از این کشور خواستند که از فرصت موجود برای رسیدن به توافق استفاده کند.

نیکلاس برنز، معاون وزیر امور خارجه آمریکا و سرگی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه در نشست بروکسل حاضر بوده اند.

همزمان، محمد برادعی، مدیر کل آژانس هم در یک کنفرانس خبری در برلین گفت که طرح انتقال اورانیوم غنی شده (با غنای کم) به خارج از ایران برای تبدیل به سوخت اتمی، فرصتی "یگانه" اما "گذرا" برای حصول توافق میان ایران و جامعه جهانی به وجود آورده است.

آقای برادعی گفت: "ایران باید با جامعه جهانی تعامل کند، این کشور منافع تجاری و تکنولوژیک زیادی در این کار دارد. جامعه جهانی هم منافع بسیاری در عادی کردن روابطش با ایران دارد. ایران به نظر من دروازه ثبات در خاورمیانه، افغانستان، عراق، سوریه، لبنان و فلسطین است. پس (طرح تبادل سوخت) موقعیتی است که دو طرف می توانند در آن برنده باشند و اگر نتوانیم از این فرصت استفاده کنیم، خیلی حیف خواهد شد".

او با ابراز امیدواری نسبت به این که پیش از پایان سال جاری میلادی (قبل از ۱۱ دی) توافقی در مورد پرونده هسته ای ایران به دست آید، گفت: "صادقانه عقیده دارم که توپ کاملا در زمین ایران است".

آقای برادعی پیشنهاد کرده است که ایران ۷۵ درصد اورانیوم غنی شده خود را که درجه غنای آن حدود ۳.۵ درصد است به خارج بفرستد تا در روسیه و فرانسه غنی تر و به سوخت قابل استفاده در رآکتور تحقیقاتی تهران تبدیل شود.

با وجود این که پیشنهاد تبادل سوخت برای نخستین بار توسط رئیس جمهوری ایران مطرح شده بود، مقامات این کشور از پیشنهاد آقای برادعی چندان استقبال نکردند.

حتی برخی از مقامات ایران، مانند علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی، پیشنهاد آقای برادعی را "فریب" خواندند.

منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران روز چهارشنبه (۲۷ آبان) گفت که کشورش تنها حاضر است موضوع تبادل سوخت در داخل خاک ایران را بررسی کند.

این در حالی است که به گفته کارشناسان، دلیل استقبال قدرت های جهانی از پیشنهاد آقای برادعی این بود که در صورت خروج بخش عمده ذخیره اورانیوم با غنای پائین از ایران، نگرانی ها از احتمال به کار گرفته شدن این ذخیره در یک برنامه نظامی احتمالی، دست کم برای یک سال کاهش می یافت.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا روز پنجشنبه (۲۸ آبان) در سئول گفت که فرصت ایران برای موافقت با پیشنهاد تبادل سوخت در حال تمام شدن است و کشورهای گروه ۱+۵ در طی "چند هفته آینده" اقدامات دیگری را که می توان علیه ایران انجام داد، بررسی خواهند کرد.

به نظر می رسد جلسه روز جمعه نمایندگان ۱+۵ در بروکسل، نخستین تلاش این کشورها برای بررسی این اقدامات بوده است.

با این وجود یکی از دیپلمات های حاضر در این جلسه که نخواسته نامش فاش شود، به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته که موضوع تحریم در این نشست مطرح نشده است.

مطالب مرتبط