بررسی روزنامه های صبح تهران؛ شنبه ۳۰ آبان

تیترهای اول

"‌هنوز زمان تشدید تحریم‌ها نرسیده است" تیتر اولآفتاب یزد است، ابتکار "مبادله همزمان سوخت هسته ای در ایران" را به نقل از مقامات ایرانی در صدر اخبار خود آورده، روزنامه جمهوری اسلامی در عنوان اصلی خود نوشته "گروه پنج به اضافه یک بار دیگر در تصمیم گیری علیه ایران ناکام ماند"، "اختلاف آمریکا و روسیه درباره افزایش تحریم ها علیه ایران" تیتر یک خراسان است و کیهان نوشته "چشم انداز تاریک اوباما از تحریم ایران."

ابرار از قول احمدی نژاد نوشته "انتخابات ایران دموكراسى غرب را زیر سؤال برد"، مردم سالاری به نقل از همین مقام نوشته "عده ای مردم را می ترسانند" و رسالت نقل کرده "انقلاب مدیون فداکاری مردم آذربایجان بود.

"وعده اعلام اسامی جدید مراجع تقلید" تیتر اول اعتماد است، برنامه شهرداری برای گسترش خصوصی سازی" عنوان اصلی تهران امروز و "خوش بینی به خیز اقتصادی 2020" در صدر اخبار دنیای اقتصاد آمده است.

روزنامه ایران خبر داده که "لایحه تحول بانکی در راه مجلس" است، خبر از قول نمایندگان مجلس نوشته "پذیرش خواست دولت یعنی تعطیل مجلس" و جام جم خبر از "تشخیص های متفاوت بیماری و سرگردانی بیماران" خبر داده است.

گزیده مقالات

رشد فساد اداری

مردم سالاری در سرمقاله خود با اشاره به آمار جهانی مربوط به سقوط 27 پله ای ایران از نظر فساد اداری آن راموضوع قابل توجهی دانسته و نوشته نهادهای حاکمیتی اعم از دولت و مجلس و قوه قضائیه تا مجمع تشخیص مصلحت و نهادهای صنفی و سازمان های مردم نهاد باید روی آن تمرکز کرده و دلایل و راه حل های آن را بررسی و با آنها مقابله کنند.طالعات انجام شده را به روز کرده و کمیته هایی که در دولت اصلا حات به این منظور با حمایت نهاد ریاست جمهوری شکل گرفته بود را احیا و تداوم بخشند.

به نوشته این روزنامه سازمان مدیریت و برنامه ریزی در دولت اصلاحات زیرنظر موسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه ریزی، دوره های آموزش الزامی برای مدیران عالی، میانیو پایه با عنوان برنامه ارتقای سلامت اداری و مبارزه با فساد تعریف کرده بودند.

مردم سالاری در سرمقاله خود ادامه داده که در آن دوره ها در سال های 82 تا84 بسیاری از مدیران عالی، میانی و پایه آن زمان، این پدیده و ریشه های آن و روش های مبارزه با آن را آموزش می دیدند. اما اینک که با تغییرات وسیع در مدیریت ها مواجه شده ایم، از اثر آن آموزش ها خبری نیست و احتمالا یکی از علل سقوط رتبه ایران در سلامت اداری همین است.

کنفرانس حقیقت یاب یمن

کیهان در سرمقاله خود درباره درگیری های یمن با تاکید بر این که سازمان كنفرانس اسلامی نباید تنها به صدور بیانیه یا برگزاری چند اجلاس و نشست بسنده می کرداز مجامع و نهادهای حقوق بشری خواسته هرچه زودتر در برابر دولت عربستان موضع بگیرند و هرچند نهادهای مسئول در سازمان ملل بعضاً به ابزار دست چند قدرت غربی بدل شده اند و رویكرد و اقدامات تبعیض آمیز آنها داستان بلندی است كه نیاز به تكرار آنها نیست.

سرمقاله کیهان شایسته دیده که یك كمیته حقیقت یاب تشكیل شود تا جنایات مثلث فتنه و شرارت در میان كشورهای اسلامی- عربستان، مصر و اردن- را نه تنها در جنگ صعده بلكه در جنگ 2006 لبنان و 2008 غزه بررسی نماید و از آنجائیكه چنین انتظاری به علت نفوذ برخی قدرت ها در اركان سازمان ملل فراتر از واقعیت های كنونی محیط بین المللی است به نظر می رسد تنها یك راه در صحنه عمل باقی می ماند؛ تشكیل یك دادگاه ویژه اسلامی كه در آن یك همچون قاضی گلدستون حداقل های انصاف و عدالت و قانون در برابر حجم انبوهی از جنایات و كشتار و خونریزی را در نظر بگیرد.

تحریمی اتفاق نمی افتد

محمود صدری سرمقاله دنیای اقتصاد را با این جمله آغاز کردهاز همان یك ماه پیش كه زمزمه پیدا شدن راه‌حلی تازه برای مساله هسته‌ای ایران سر زبان‌ها افتاد، معلوم بود كه اتفاقی نخواهد افتاد.

به نوشته سردبیر دنیای اقتصاد وقتی طرح مبادله اورانیوم مطرح شد برخلاف تعارف‌های دیپلماتیك، معلوم بود كه جمهوری اسلامی نمی‌تواند چنین طرحی را بپذیرد. حالا ایران رسما این طرح را رد كرده و متعاقب آن باراك اوباما رییس‌جمهور آمریكا از آغاز اقدامات تازه علیه ایران خبر داده است.

این روزنامه پیش بینی کرده وضع تازه، احتمالا آمریكا را به رفتار خصمانه‌تر در برابر ایران و ایران را به اتخاذ موضع سخت‌تر ترغیب خواهد كرد. مساله هسته‌ای ایران پاره‌ای از منظومه بزرگ‌تر سیاست خارجی جمهوری اسلامی است. به همین علت ساده انگاری است كه تصور شود، برای مساله هسته‌ای، راه‌حلی جداگانه یافت می‌شود.

تهدیدهای اجتماعی و امنیتی

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود با تاکید بر این که گیرودار كشمكش های سیاسی كه ماههاست بر كشور مستولی شده همه ظرفیتهای نظام را به خود مشغول كرده نوشته باید اعتراف كرد كه در مدتی كه همه به نزاع سیاسی و یقه گیری مشغول بودند تهدیدات اجتماعی و امنیتی بسیار زیادی متوجه جامعه شد و توانست زنگهای خطر را در كشور به صدا در آورد.

این روزنامه پرسیده: چرا اخبار افزایش سرسام آور لانه های فساد و كاهش سطح عفت عمومی و گسترش مفاسد در سطوح مختلف جامعه فقط در بولتن های مهر و موم شده و غیرقابل انتشار می ماند و چاره اندیشی جامع و راهكار مناسبی برای آن اتخاذ نمی شود و نهایتا اگر اتخاذ تدبیری شود همه مسئولیتها و راهكارها در برخوردهای انتظامی فصلی و مقطعی خلاصه می گردد كافی است فقط یك روز به اخبار تكاندهنده صفحات حوادث مراجعه نمائیم تا متوجه شویم كه چه مسائل خطرناكی در زیر پوست جامعه در جریان است و چه خطرات هولناكی كه بسیار ناگوارتر از تحولات سیاسی است جامعه را تهدید می كند.

در پایان روزنامه جمهوری اسلامی آمده: متاسفانه انحرافات اجتماعی و مفاسد اخلاقی در سایه بی تفاوتی مسئولان و مدیران جامعه ریشه دوانده و روز به روز عمیق تر شده و به علت دیده نشدن و پنهان بودن در زیر لایه های جامعه از دیدها پنهان مانده است گرچه این روزها میوه های تلخ این زقوم نیز آشكار شده ولی باز هم عده ای خود را به غفلت زده و با نادیده گرفتن این شواهد آن را به معنای نبود چنین هشدارهایی می انگارند.

نگران باشند یا نه

رسول رضایی در سرمقاله تهران امروز با اشاره به سخنان رییس دولت در تبریز که گفته بود عده ای مردم را از طرح تحول اقتصادی می ترسانند نوشته سخنان انتقادی احمدی‌نژاد در تبریز از منتقدان لایحه یارانه‌ها این سؤال اساسی را پیش آورده که واقعا ماهیت و تبعات اجرای این برنامه چیست و آیا مردم حق دارند از اجرای چنین لایحه‌ای در کشور نگران باشند یا خیر؟

به نظر این مقاله اما این برای اولین بار است که احمدی نژاد با لحن بی‌سابقه‌ای برخی از مخالفان اقتصادی‌اش را به همراهی با رسانه‌های بیگانه متهم می‌کند. اتهامی که نشان می‌دهد دولت از بار انتقادهایی که به لایحه یارانه‌ها وارد می‌شود، در فشار قرار گرفته است و همزمان از اقناع افکار عمومی برای بی‌خطر نشان دادن اجرای این لایحه ناکام مانده است.

بحران نان

آفتاب یزد در گزارشی نوشته ‌چه قبـــــول كنـــیم و چه قبول نكنیم، نان به عنوان یك معیار و پیمانه اقتصادی نقش بسزایی در اقتصاد خانواده و ‌جـامعـــه دارد وبــــه نوعی نماد ‌یك كالای حیاتی را برای مردم ایفا می‌كند. ‌مهدی غضنفری وزیر بازرگانی دولت دهم در اولین روزهای وزارت خود در پاسخ به سوالی مبنی بر "افزایش قیمت نان" به این عبارت اكتفا كرد كه " نان مردم را آجر نكنید. "

گزارش افتاب یزداز وزیر بازرگانی سابق یاد کرده که گفته بودیارانه نان آخرین یارانه‌ای خواهد بود كه حذف می‌شود. رتجربه حذف یارانه آرد نان ‌فانتزی در ماه اخیر نشان داد كه حذف این یارانه باید به صورت پلكانی باشد .

مناظره با منقدان نه اوباما

آفتاب یزد در سرمقاله خود با اشاره به سقوط رتبه ایران از نظر فساد اداری از سوی نهادی بین المللی به نوشته تازه احمدتوکلی اشاره کرده که ایجاد یک صدوق ده ها میلیاردی خارج از نظارت موثر مجلس را باعث ایجاد فساد گسترده می داندنوشتهدر مقابل رئیس دولت، به صراحت اعلام می‌كند كه اصرار او بر تشكیل صندوق یارانه‌ها، برای تامین رفاه مردم است.

سردبیر آفتاب یزد با این مقدمه به محمود احمدی نژاد پیشنهاد کرده به جای پیگیری درخواست خود برای مناظره با اوباما به منظور دفاع از حقوق سایر ملت‌های تحت ستم، احمد توكلی ومنتقدان خود را در مجلس به مناظره‌ای فرا بخواند. همچنین پس از انجام این مناظره، به جای پیشنهاد انجام رفراندوم در اروپا و آمریكا، رفراندومی در خصوص طرح هدفمند كردن یارانه‌ها و تشكیل صندوق چند ده میلیارد دلاری دولتی، برگزار نماید.

معرفی مراجع

اعتماد در صدر گزارش های خبری خود نوشته همزمان با وعده آیت الله مقتدایی به عنوان نایب رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم برای معرفی مراجع تقلید، خبری روی خروجی برخی از رسانه ها قرار گرفت که براساس آن قرار است آقایان آیت الله مصباح یزدی، آیت الله یزدی و آیت الله احمد جنتی در تعیین مراجع تقلید جدید نقش ایفا کنند و به نظر می رسد حمایت یا انتقاد از دولت فعلی در این انتخاب دخیل باشد.

اعتماد به یادآورده که این رویداد در حالی رخ داد که در 6 آبان 86 آیت الله یزدی که به تازگی در کسوت رئیس جامعه مدرسین قرار گرفته بود در یک نشست خبری از عدم ضرورت برای معرفی مراجع تقلید جدید خبر داده بود اما بعد از گذشت این مدت زمان، جامعه مدرسین به این ضرورت پی برد و درصدد برآمد اسامی مراجع تقلید جدید را منتشر کند.

انصراف از جایزه

اعتماد در صدر گزارش های خود نوشته محمدرضا حکیمی پژوهشگر و نویسنده صاحب الحیاه با انتشار پیامی عدم حضور خود در جشنواره فارابی را اعلام کرد و در پیامی علت انصراف خود را برشمرد.

به نوشته این روزنامه در پیام مربوط به انصراف او از دریافت جایزه ضمن سپاسگزاری از داوران آمده است نوشته شده بار دیگر تاکید می کنم که تا هنگامی که در جامعه ما فقر و محرومیت مرئی و نامرئی بیداد می کند، برگزاری چنین جشنواره هایی از نظر اینجانب در اولویت نیست. در این جشنواره از فاضلان و استادانی، به نام خدمت 50ساله به علوم انسانی تجلیل شده است. پرسش این است آیا این علوم برای ثبت در کتاب ها و در دنیای ذهنیت است یا برای خدمت به انسان و حفظ حقوق انسان و پاسداری از کرامت انسان است.