بررسی روزنامه های صبح تهران؛ یکشنبه اول آذر

تیترهای اول

"مطبوعات آمارها و نمودارها" تیتر اول اعتماداست، آفتاب یزد از "انتقاد از برخورد ضعیف مجلس با تخلفات دولت" خبر داده، ایران روزنامه خبرگزاری جمهوری اسلامی از "تسهیلات ویزه دولت برای ازدواج جوانان" نوشته و جام جم در عنوان اصلی خود از "مسافرنماها در کمین زنان" گزارش داده است.

"آغاز رزمایش مشترک پدافند هوایی ارتشو سپاه به گستره 600هزار کیلومتر مربع" تیتر اول روزنامهجمهوری اسلامی است و رسالت "سازندگی جهاد علمی برای پیشرفت و خدمت" را از قول فرمانده بسیج در صدر خبرهای خود آورده است.

"برنامه آمریكایی‌ها برای دلار"تیتر اول دنیای اقتصاد است و "فشار غرب و ادامه بازى روس‌ها" عنوان اصلیحیات نو و"باران فسفری بر سر مردم صعده" گزارش اصلی کیهاناست.

مردم سالاری از "انتقاد میرحسین موسوی از لایحه هدفمند سازی یارانه ها" خبر داده و تهران امروز در صدر گزارش های خود از قول شهردار تهران نوشته "مترو پول می خواهد."

گزیده مقالات

سفر به برزیل

تهران امروز درباره سفر امروز محمود احمدی نژاد و هیات سیصد نفره همراهانش به آمریکای لاتین نوشته اگر در این برنامه دیدار از برزیل قرار نداشت تحت شعاع چاوز بود اما اینک حضور در برازیلیا می‌تواند دور تازه و روح تازه‌ای به دیپلماسی دولت دهم ببخشد.‌برزیل در گروه كشورهای توسعه یافته، تعامل‌گرا و با دیسیپلین خاص و قابل پیش‌بینی دیپلماسی نمادی از كشور تعامل‌گرا در عرصه بین‌المللی محسوب می‌شود.

به نظر نویسنده تهران امروز مساله دیگری كه ورود به برازیلیا را برای هیات ایرانی دلپذیرتر می‌كند حضور جدی برزیل در عرصه بین‌المللی، فعالیت‌های هسته‌ای این كشور و داشتن دیدگاه‌های نزدیك به ایران در این عرصه و برخورداری برزیل از قدرت رسانه‌ای قابل توجه و افكار عمومی مواج و اثرگذار است.

قهر قهر با آمریکا

به نوشته مردم سالاریابراهیم یزدی دبیرکل نهضت آزادی در پاسخ به این سوال که دستگاه دیپلماسی ایران باید چگونه عمل نماید تا کشورهای مختلف از برگ ایران در تنظیم رابطه شان با آمریکا بهره برداری نکنند؟ گفت در سیاست خارجی احساس، عاطفه و "قهر، قهر تا روز قیامت" نداریم به همین خاطر اگر امروز ایران منافع ملی خود را در بهبود بخشیدن رابطه با آمریکا می داند، باید به آن سمت پیش برود.

وزیر خارجه اولین دولت جمهوری اسلامی به نوشته این روزنامهبا بیان اینکه اگر رابطه ایران با آمریکا بهبود یابد، کشورهایی مانند ژاپن، هند و چین نیز با ایران کار می کنند، گفتهاگرچه این کشورها هماهنگ با آمریکا عمل می کنند، اما در بخش هایی، تعارض منافع هم دارند که ایران می تواند از همان نقاط تعارض منافع خود را پیگیری کند، البته به شرط آنکه رابطه ایران با آمریکا بهبود یابد، بنابراین موضوع برقراری رابطه ایران با آمریکا، این نیست که ما به آمریکا نیاز داریم یا خیر، بلکه باید روابط را حسنه کنیم تا کشورهایی که نام برده شد دائما از ما فاصله نگیرند.

سیاست غلط هسته ای

اعتماد در گفتگوئی با محمد صدر نظر وی را درباره گفتگوی هسته ای دولت فعلی منعکس کرده که گفته است اورانیوم سه و نیم درصد غنی شده یی را که نتیجه سال ها تلاش است تحویل بدهیم که برای رآکتور هسته یی اتمی تهران سوخت بگیریم این چیزی شبیه کار قذافی است. در صورتی که بحث رآکتور اتمی تهران اصلاً ربطی به موضوع غنی سازی اورانیوم ندارد.

قائم مقام وزارت خارجه در دولت اصلاحات به نوشته اعتماد گفته است؛ آقای احمدی نژاد خودش مطرح کرد که ما اورانیوم 20 درصد غنی شده را که نیاز داریم یا خریداری می کنیم یا اورانیوم سه و نیم درصد خود را می دهیم. پیشنهاد آقای البرادعی هم در این چارچوب بود... نتیجه ببینید که چه شده است؛ آقای احمدی نژاد به آنها قول داده و قبول کرده است 1200 کیلو اورانیوم سه و نیمدرصد بدهد به روسیه تا روسیه آن را به 20 درصد تبدیل کند و بعد فرانسوی ها آن را به میله های سوخت تبدیل کنند. این مساله یی بوده که آقای احمدی نژاد بر اساس آن توافق کرده ولی حالا آقای احمدی نژاد فهمیده اشتباه بزرگی مرتکب شده است.

مشاور سابق رییس جمهور تاکید کرد این توافق اگر انجام شود منافع ملی و اتمی ایران خدشه دار می شود. اگر انجام نشود به قبل از مذاکرات بازنمی گردیم بلکه به شرایط بدتری بازمی گردیم. فشارهای بین المللی بسیار افزایش پیدا خواهد کرد چرا که غربی ها می گویند ببینید ایران اصلاً به تعهداتی که می دهد پایبند نیست.

برادعی کارمند کاخ سفید

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود نوشتهآنچه به عنوان تغییر در سیاستهای آمریكا در سخنان آقای البرادعی از آن نام برده شده در حقیقت آشكارترین وجه و نمود بارز سیاه بازی و عوامفریبی سردمداران جدید كاخ سفید است كه قصد دارند چند سالی به این ترتیب ملتهای به پا خاسته و ظلم ستیز را با این واژه های فریبنده مفتون سازند ولی برای ملت ایران كه در طول 60 سال گذشته دولتهای متعدد آمریكا را تجربه كرده استفاده از این عبارتها جاذبه ای ندارد.

به نوشته این مقالهمدیر كل آژانس درحالی كه هنوز كارمند یك سازمان بین المللی است لباس كارمندی كاخ سفید بر تن كرده و رئیس جمهور آمریكا را با واژه هایی ویژه و استثنایی از قبیل "خلاق"، "عمل گرا"، "متعهد" و "محترم" توصیف می كند صفاتی كه آمریكائیهای رای دهنده به اوباما نیز آنها را در وی سراغ ندارند.

شکست ارتش سعودی

کیهان در سرمقاله خود ادعا کرده که تحولات یمن به سمت منطقه ای شدن پیش رفت و بعید نیست كه به زودی دارای ابعادی بین المللی شود. منطقه ای و بین المللی كردن تحولات مربوط به جهان اسلام شیوه شناخته شده ای است كه غرب و دنباله های منطقه ای آن دنبال می كنند و هدف آنان این است كه نقش مردم و نیروهای داخلی را در كشورها كاهش دهند و تحولات را آنطور كه می خواهند مدیریت و هدایت نمایند.

به نوشته این روزنامه در 10روز گذشته، عربستان سعودی به این بهانه كه مبارزان صعده به پایگاه «جبل الدخان» متعلق به عربستان حمله كرده اند با استفاده از انواع هواپیماها و بالگردها و نیز با اعزام حدود 13هزار نیروی زرهی و پیاده- كه عمدتا از تیپ ویژه4 ارتش این كشور بود- وارد درگیری عملی با مردم ساكن در استان صعده شد.

در حالی که نوشته سرمقاله کیهان ورود علنی و عملیاتی عربستان به درگیری با شیعیان صعده به تنهایی از عجز دولت ملی عبدالله صالح و قدرت فزاینده مبارزان حوثی حكایت می كند در عین حال ورود عربستان سعودی به این درگیری از خامی مقامات ریاض هم خبر می دهد چرا كه ورود ارتش كلاسیك به درگیری با چریك ها اگر كارساز بود، پیش از ارتش سعودی، ارتش یمن به آن نایل شده بود.

همسایگان برنده اند

دنیای اقتصاد در سرمقاله خود نسبت به این که قطر و ترکمنستان از منابع گازی مشترک با ایران به کمک شرکت های بزرگ جهانی استقاده می برند و ایران هر روز محروم تر می ماند ابراز تاسف کرده و نوشته علاوه بر قطر در شمال نیز اكنون كشور تركمنستان چنین اقدامی را در دست اجرا دارد و با فراخوان شركت‌های بزرگ نفت و گاز جهان، بخش تركمنی دریای خزر را بیش از پیش فعال كرده است و روز گذشته خبر انعقاد قرارداد 6میلیارد دلاری شركت‌های روسی با مسوولان تركمنستان برای توسعه میدان‌های نفت و گاز این كشور انتشار یافت.

به نوشته صادق جنان صفت در این مقاله این اقدام‌درجلوی چشمان مسوولان ایرانی رخ می‌دهد كه گویا راهی برای عبور از حالت ایستا و ساكن فعلی فعالیت در نفت و گاز خزر و شتاب دادن به فعالیت‌ها در پارس جنوبی پیدا نمی‌كنند.

سرمقاله دنیای اقتصاد در نهایت نوشته مسوولان ایرانی كه در مناسبات خارجی، روسیه را دوست می‌دانند، از این كشور می‌خواستند كه به جای سرمایه‌گذاری مستمر و پرحجم در گاز كشورهای رقیب ایران، بخشی از سرمایه‌های خود را نیز به ایران آورد. ایران نباید دست‌روی دست بگذارد و تماشا كند كه كشورهای كوچك و نوپایی مثل قطر در جنوب و تركمنستان در شمال باشتاب طرح‌های توسعه گاز را پیش ببرند.

کاهش کمی و گسترش کیفی

اعتماد گزارشی دارد درباره وضعیت مطبوعات در دولت فعلی که در آن آمده امیرهادی انواری؛ وقتی مسوولان دولت نهم در سخنرانی های خود، آمار سه رقمی نشریاتی که در دوران تصدی آنها مجوز انتشار گرفته اند را به نشانه آزادی بیان به رخ می کشند، چیزی از «کیفیت» ماجرا نمی گویند. تعداد و آمارها درست است و شکی هم در آن نیست.

به نوشته امیرهادی انواری عرصه تنگ حاکم بر مطبوعات که همزمان با مشکلات معیشتی به فعالان رسانه در کشور فشار می آورد نهایتاً موجب مهاجرت آنها و باز شدن عرصه برای فعالیت نشریات فارسی زبان مستقر در خارج از کشور می شود.در بیان آمار همان عبارت «بیش از 1300 نشریه در دوران... مجوز انتشار گرفتند» مطرح می شود.

درگزارش اعتماد آمدهتنها 151 عنوان از 1231 عنوان (از مهرماه سال 84 تا مهرماه سال 88) در زمینه سیاسی می توانند فعالیت کنند. 98 عنوان از این 151 عنوان در حال انتشار هستند. 44 عنوان سراسری و بین المللی هستند و گستره توزیع باقی یعنی 107 عنوان محلی و منطقه یی است. 22 عنوان از نشریاتی که می توانند در زمینه سیاسی فعالیت کنند در اختیار اشخاص حقوقی قرار دارند

کاش به خیابان ها می آمدید

مصطفی ایزدی در مقاله ای در حیات نو خطاب به تندروهاى مجلس نوشته اگر قرار است اظهارنظر کنید و در این اظهارنظرها، مخالفان خود را بکوبید، حداقل روز 13 آبان به خیابان‌ها مى‌آمدید و جمعیت معترض به سیاست‌هاى خود را مى‌دیدید. اگر فرصت مى‌کردید به کوچه پس‌کوچه‌هاى اطراف منطقه حفاظت شده سرى مى‌زدید و مردم را مشاهده مى‌کردید تا متوجه شوید که واقعا مخالفان زیادى دارید.

نویسنده این مقاله خطاب به اصولگرایان تندرو افزوده در این صورت شک نمى‌کردید که جمعیت گرد آمده در حد فاصل خیابان‌هاى ایرانشهر و شهید مفتح در خیابان طالقانی، خیلى بیشتر از ان است که شما فکر مى‌کنید. حال که نیامده‌اید و جمعیت میلیونی، اما پراکنده سبزهاى حسینى را ندیده‌اید، مى‌توانید فیلم‌هایى را که دوستان شما و ماموران همفکر شما گرفته‌اند، ملاحظه کنید.

به نوشته مقاله حیات نو این عبارت‌هاى سخیف یعنى «اراذل و اوباش»، «منافق» و «نوکر آمریکا و غرب استعمارگر» که براى ده‌ها میلیون انسان مسلمان و شریف و دوستدار سربلندى ایران و ایرانی، به کار مى‌برید، اگر لحظاتى دلتان را شاد کند، هرگز براى حل مشکل به کار نمى‌آید. بسیار طبیعى است که از نظر مردم هوشمند ایران، استفاده از عبارات سخیف فوق، روى دیگر سکه‌اى است که با ادعاى اصولگرایى سودا مى‌کنید.

افزایش کرایه تاکسی

تهران امروز گزارش دادههنوز تا اجرای كاهش سهمیه بنزین خودروها برای آذر ماه یك روز باقی مانده بود كه افزایش قیمت كرایه‌های تاكسی از سوی تاكسیداران ناراضی از كاهش سهمیه بنزین در یك ماه آینده اعمال شد و گاهی این افزایش به400 تومان رسید.

به نوشته این روزنامه این افزایش قیمت برای چندمین بار در یك سال در حالی صورت می‌گیرد كه با هر تغییری در سهمیه‌های اعمال شده برای دریافت بنزین بار افزایش قیمت‌ها را باید مسافران به دوش بكشند و در جواب اعتراضات آنها نیز هیچ یك از زیر مجموعه‌های مرتبط پاسخگو نیستند.