سلطانیه: غرب برای تامین سوخت به ما تضمین بدهد

سلطانیه
Image caption به گفته آقای سلطانیه غرب باید در باره تامین سوخت به ایران تضمین بدهد

علی اصغر سلطانیه نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی از آنچه "بی اعتمادی غرب نسبت به ایران" نامید، ابراز نارضایتی کرده و گفته است که غرب باید به ما در زمینه تامین سوخت هسته ای تضمین بدهد.

آقای سلطانیه به خبرگزاری دانشجویان ایران- ایسنا گفته که "محوری ترین موضوع، تضمین به موقع سوخت برای نیازمندیهای پزشکی در ایران است؛ با توجه به پیشینه بی اعتمادی ایران نسبت به غرب در زمینه فعالیت های هسته ای، ما نیاز داریم تا این تضمین ها را دریافت کنیم."

به گفته نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی، باید ملاحظات اقتصادی و فنی جمهوری اسلامی ایران در چگونگی تامین سوخت راکتور تحقیقاتی تهران تامین شود.

ایران برای تامین سوخت راکتور تحقیقاتی تهران نیازمند سوخت هسته ای است و برای حل مناقشه هسته ای ایران، آژانس بین المللی انرژی اتمی، پیشنهاد مبادله سوخت را به این کشور ارائه داده که ایران هنوز پاسخ رسمی به آن نداده است.

طبق طرحی که آژانس ارائه کرده و روسیه، آمریکا و فرانسه از آن حمایت کرده اند، ایران 1200 کیلوگرم اورانیوم با غلظت پائین (هفتاد و پنج درصد اورانیوم تولیدی ) خود را به روسیه بفرستد تا بیشتر غنی سازی شود.

اورانیوم غنی شده تا خلوص مورد نظر سپس به فرانسه ارسال و محصول نهایی به شکل لوله های سوخت که تنها قابل کاربرد در رآکتور تهران خواهد بود در اختیار ایران قرار خواهد گرفت.

با آنکه ایران رسما پاسخی به این طرح نداده اما برخی نمایندگان مجلس و مقام های دولتی اشکالاتی فنی و اقتصادی نسبت به این طرح مطرح کرده اند.

با وجود این که پیشنهاد تبادل سوخت برای نخستین بار توسط محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران مطرح شده بود، مقامات این کشور از پیشنهاد محمد البرادعی مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی چندان استقبال نکردند.

برخی از مقامات ایران، مانند علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی، پیشنهاد آقای البرادعی را "فریب" خوانده اند.

منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران هفته پیش گفت که کشورش تنها حاضر است موضوع تبادل سوخت در داخل خاک ایران را بررسی کند.

در مقابل آقای البرادعی، طی سخنانی در برلین گفت که طرح انتقال اورانیوم غنی شده (با غنای کم) به خارج از ایران برای تبدیل به سوخت اتمی، فرصتی "یگانه" اما "گذرا" برای حصول توافق میان ایران و جامعه جهانی است.

آقای البرادعی گفت: "ایران باید با جامعه جهانی تعامل کند، این کشور منافع تجاری و تکنولوژیک زیادی در این کار دارد. جامعه جهانی هم منافع بسیاری در عادی کردن روابطش با ایران دارد. ایران به نظر من دروازه ثبات در خاورمیانه، افغانستان، عراق، سوریه، لبنان و مناطق فلسطینی است. پس (طرح تبادل سوخت) موقعیتی است که دو طرف می توانند در آن برنده باشند و اگر نتوانیم از این فرصت استفاده کنیم، خیلی حیف خواهد شد".

به گفته کارشناسان، دلیل استقبال قدرت های جهانی از پیشنهاد آقای البرادعی این بود که در صورت خروج بخش عمده ذخیره اورانیوم با غنای پائین از ایران، نگرانی ها از احتمال به کار گرفته شدن این ذخیره در یک برنامه نظامی احتمالی، دست کم برای یک سال کاهش می یافت.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا چند روز پیش در سئول گفت که فرصت ایران برای موافقت با پیشنهاد تبادل سوخت در حال تمام شدن است و کشورهای گروه ۱+۵ در طی "چند هفته آینده" اقدامات دیگری را که می توان علیه ایران انجام داد، بررسی خواهند کرد.

مطالب مرتبط