محمد علی ابطحی آزاد شد

محمدعلی ابطحی

محمد علی ابطحی، معاون حقوقی و پارلمانی ریاست جمهوری ایران در دوره محمد خاتمی، که پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران در خرداد ماه دستگیر شده بود، با قید وثیقه ای 700 میلیون تومانی آزاد شد.

آقای ابطحی که سرشناس ترین روحانی بازداشت شده پس از انتخابات بود، روز شبنه 30 آبان در دادگاه بدوی به تحمل شش سال حبس محکوم شد.

حسین سیمایی، وکیل آقای ابطحی در گفت و گو با بی بی سی فارسی ضمن تائید خبر آزادی موکلش گفت که بلافاصله پس از صدور حکم اولیه به این حکم اعتراض کرده است و طبق قانون پرونده آقای ابطحی باید به دادگاه تجدید نظر فرستاده شود.

آقای سیمایی ابراز امیدواری کرد که موکلش در دادگاه تجدید نظر تبرئه شود.

روز گذشته (شنبه) رضا موسوی، برادر همسر آقای ابطحی به بی بی سی فارسی گفت: "حدود ساعت ۱۰ صبح امروز، (شنبه) ۵ مأمور که ظاهرا مأموران دادستانی بودند به همراه آقای ابطحی به منزل او رفتند و چند ساعتی در منزل مستقر بودند و اجازه ورود به کسی نمی دادند. از آنجا که قرار بود دادگاه حکم ایشان را ابلاغ کند، خانم ایشان به دادگاه رفته بود. آقای ابطحی هم بعدا از منزل به دادگاه منتقل شد و در آنجا حکم ایشان مبنی بر تحمل ۶ سال زندان ابلاغ شد".

محمد علی ابطحی، از اعضای مجمع روحانیون مبارز است که برخلاف نظر جمعی این مجمع در جریان دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران از مهدی کروبی حمایت می کرد.

او در روز 26 خرداد در منزلش بازداشت شد و بخشی از بازداشت پنج ماهه خود را در سلول انفرادی گذارند.

توهین به رئیس جمهوری، فعالیت تبلیغاتی علیه نظام جمهوری اسلامی، اخلال در نظم عمومی از طریق شركت در تجمع غیرقانونی و نگهداری اسناد طبقه بندی شده از جمله اتهامات آقای ابطحی است که در کیفر خواست عنوان شده است.

محمد علی ابطحی به همراه دیگر چهره های سرشناس اصلاح طلبان که پس از انتخابات دستگیر شدند، در نخستین دادگاه عمومی رسیدگی به پرونده متهمان حوادث پس از انتخابات حضور یافت و ضمن انتقاد از عملکرد اصلاح طلبان، علیه اقدامات خود در جریان انتخابات سخن گفت.

او در جریان این دادگاه و سپس در مصاحبه ای با تلویزیون ایران احتمال وقوع تقلب در دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران را رد کرد و به انتقاد از چهره ها و گروه هایی پرداختند که بر وقوع تقلب تأکید می کنند.

آقای ابطحی در دادگاه گفت که اکبر هاشمی رفسنجانی، میرحسین موسوی و محمد خاتمی در جلسه ای "هم قسم" شده بودند، بلافاصله پس از دادگاه دفتر آقای هاشمی رفسنجانی این ادعا را رد کرد.

آقای ابطحی همچنین از آقای موسوی به دلیل عملکردش انتقاد کرده بود.

بعضی از شخصیتهای بلندپایه مذهبی از جمله آیت الله یوسف صانعی و آیت الله حسینعلی منتظری به برگزاری این دادگاه ها واکنش نشان داده اند و اعترافات متهمان را که به گفته آنها به وسیله فشارهای روحی و جسمی گرفته شده، "بی ارزش و غیر شرعی" خواندند.

آقای ابطحی پیش از بازداشت، در وبلاگ پر خواننده خود مطلب می نوشت، که این وبلاگ پس از حضور او در دادگاه و مصاحبه های تلویزیونی هم چند بار به روز شد.

انتشار این یادداشت ها هم که گفته می شد از زندان اوین منتشر می شود، به نوبه خود جنجال آفرین بود و تردیدهایی را در میان منتقدان جمهوری اسلامی برانگیخت.

مطالب مرتبط