بررسی روزنامه های صبح دوشنبه تهران؛ دوم آذر

تیترهای اول

"انتخابات به مرحله دوم می ‌رود" تیتر روزنامه آفتاب یزد از گفته های علیرضا زاکانی است که از آن به عنوان اطلاع رسانی جالب یک حامی احمدی نژاد از آن یاد شده، اعتماد همین گزارش را با تیتر "سخنان عضو کمیته مجلس درباره حوادث اخیر" منعکس کرده و جوان همین خبر را با عنوان "ناگفته های مهم از پشت پرده انتخابات و آشوب ها" آورده است.

"درگیری در نمایشگاه بین المللی" تیتر اول ابتکار است و جام جم در همین باره از قول سازمان تامین نیروهای مسلح نوشته "نمایشگاه دادیم پتروشیمی گرفتیم."

"همکاری کشورهای منطقه دشمنانی دارد، همواره باید بر خلاف خواست دشمنان تصمیم گرفت" به نقل از رهبر در دیدار با رییس دولت کویت در صدر اخبار روزنامه جمهوری اسلامی آمده، کیهان از همین مقام نقل کرده "کشورهای اسلامی باید در سیاست های جهانی اثرگذار باشند."

"تولید اورانیوم با غناى 20 درصد" عنوان اصلی حیات نو است، خراسان از قول وزیر دفاع در صدر گزارش های خود نوشته "سامانه دفاع موشکی با طراحی ملی می سازیم"، رسالت از قول ری شهری وزیر پیشین اطلاعات خطاب به اصلاح طلبان نوشته "چرا با دشمن همصدا می شوید"، ایران نوشته "مخالفان دولت سوار بر امواج ایجاد هراس" و دنیای اقتصاد از "برنامه‌كاهش صف تقاضای مسكن" خبر داده است.

گزیده مقالات

هراس دو جانبه

محمود صدری در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته سخنانی كه در یك هفته اخیر بین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و كشورهای غربی از سویی و ایران از سوی دیگر ردوبدل شده است، نشان می‌دهد كه پیام‌های طرفین برای یكدیگر روشن و شفاف نیست. پیامی كه به سوی ایران آمده، این است كه اورانیوم با غنای پایین را تحویل دهید و اورانیوم با غنای بالا را تحویل بگیرید. پیامی كه از ایران رفته این است كه به بازگشت اورانیوم با غنای بالا تردید داریم.

به نظر نویسنده سرمقاله دنیای اقتصاد غربی‌ها می‌دانند كه حتی اگر همه اورانیوم با غنای پایین ایران را كه حدود یک و نیم تن است، از كشور خارج كنند و با دسیسه‌ای ساده از تحویل اورانیوم با غنای بالا امتناع كنند، برای ایران استحصال همین حجم اورانیوم غیرممكن نیست. ایران هم می‌داند كه ارسال مقادیری اورانیوم با غنای بالا به ایران، برای غرب نه دشوار است و نه خطری ایجاد می‌كند.

نتیجه گیری سردبیر دنیای اقتصاد این است که آن عاملی كه مانع توافق ایران و غرب می‌شود، بی‌اعتمادی مطلق و نگاه به یكدیگر از پشت دیوارهای آهنین فرضی است. این نگاه محصول دكترین سیاست خارجی غرب و ایران در تعامل با یكدیگر است.

وضعیت دولت سابق

ایران روزنامه دولت ادعا کرده دولتهای قبلی سیاست خارجی را در حالی تحویل احمدی‌نژاد دادند كه تمامی تأسیسات هسته‌ای جمهوری اسلامی تا حد قطعه‌سازی و كارخانجات غیرمربوط پلمب شده بود، بسته‌ای تشویقی تحویل ایران شده بود كه در آن راه‌های استفاده از اینترنت و كاریابی برای دانشمندان هسته‌ای ایران پیشنهاد شده بود

در ادامه گزارش روزنامه خبرگزاری جمهوری اسلامی آمده که در دولت سابق ده‌ها قطعنامه شورای حكام آژانس علیه ایران صادر شده بود، میزان نفوذ ایران در بین افكار عمومی كشورهای همسایه به بدترین حالت بعد از انقلاب رسیده بود و نقش بخشی از وزارت خارجه به كار چاق كنی و لابی برای نومحافظه‌كاران امریكایی در افغانستان تنزل یافته بود.

به نوشته روزنامه ایران همكاری بخشی از وزارت خارجه دولت اصلاحات با غرب به جایی رسیده بود كه نه تنها هزاران صفحه سند سری به بیگانگان تحویل می‌شد، بلكه زمانی كه نظام تصمیم به انتخاب سفیری مقتدر برای كشور اشغال شده عراق می‌گرفت، رزومه محرمانه و سوابق او در دفاع از انقلاب در روزنامه فرانسوی لوموند به چاپ می‌رسید.

گزارش ایران در پاسخ مصاحبه روز گذشته سید محمد صدر با یکی از روزنامه ها نوشته شده و در آن به شدت از طرح هسته ای دولت احمدی نژاد انتقاد کرده و گفته بود هر اتفاقی بیفتد حاصل این طرح برای کشور نگران کننده است. روزنامه ایران در پاسخ وی نوشته هیچ قراری گذاشته نشده و طرحی در کار نیست .

اگر دولت اصلاحات بود

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود در نقد دولت احمدی نژاد نوشته تلاش ناموفقی كه برای مذاكره با آمریكا و حتی تحویل دادن اورانیوم به روسیه صورت گرفت با همه موازین و اصول مورد قبول در تضاد بود. سكوت سنگین اصولگراها در برابر این انحراف واقعا شگفت انگیز است . برای لحظه ای تصور كنید اگر در دولت اصلاح طلب ها چنین اقدامی صورت می گرفت اصولگراها در رسانه هایشان و در مجلس و هر جای دیگر كه حضور دارند حتی در حوزه های علمیه چه غوغائی به پا می كردند!

به نوشته این روزنامه فجایعی كه در هفته های اخیر در اطراف تهران در عرصه ناموسی رخ داد اگر در دوران اصلاحات رخ داده بود اصولگراها فریاد بر می آوردند كه این فجایع از نتایج حاكمیت اصلاح طلب هاست . چرا اكنون اصولگراها اكنون از خود نمی پرسند در چهار سال و نیم حاكمیت دولت اصولگرا چه عملكردی وجود داشته كه اكنون شاهد چنین فجایع كم نظیری هستیم.

در ادامه سرمقاله روزنامه جمهوری اسلامی آمده تصور كنید اگر در دولت اصلاحات فردی با صدها میلیارد تومان ثروت برای وزیر شدن به مجلس معرفی میشد چه غوغائی توسط همین اصولگرایان به راه می افتاد و چه وا انقلابا و وا اماما كه سر داده نمی شد. زیان پوست انداختن جناح ها قبل از دیگران متوجه خودشان می شود. مردم وقتی عدم انطباق عمل ها با شعارها را ببینند از جناح ها برمی گردند و به آنها بی اعتقاد می شوند. این بی اعتقاد شدن یك خطر برای كشور و نظام است زیرا بی اعتقادی موجب بی اعتمادی می شود و فعالان سیاسی فقط هنگامی می توانند خدمت كنند كه مورد اعتماد مردم باشند.

چه می توانند بکنند

کیهان در سرمقاله خود به انتقاد از منقدان طرح مذاکرات هسته ای دولت پرداخته و در سرمقاله خود نوشته اگر معامله چندان بزرگی بین روس ها و امریكایی ها انجام نشده و ارزیابی استراتژیك این دو كشور از تهدید ایران هم یكسان نیست، پس اظهارات اخیر روس ها و فضایی كه رسانه های غربی در مورد آمریكایی شدن موضع روسیه ساخته اند را چگونه باید تبیین كرد؟

به نظر نویسنده سرمقاله کیهان حقیقت این است كه همه تلاش امریكایی ها كه روس ها هم با آن مخالف نیستند این است كه در مقابل ایران از «ارعاب» نتیجه بگیرند نه «اقدام» چرا كه می دانند اقدام موثر، نه ممكن است و نه مطلوب. بنابر این كاملا منطقی است اگر فرض كنیم روس ها و امریكایی ها با هم توافق كرده اند كه برای شكستن اراده ایران بهترین راه این است كه در مقابل ایران مانور اتحاد بدهند تا ایران دریابد كه محاسبه روی اختلافات این كشورهای به صرفه نیست و به این ترتیب از ترس مجازات های بسیار خطرناك دستجمعی در آینده، كوتاه بیاید.

پایان سرمقاله کیهان این است فرض كنیم روس ها واقعا و صددر صد معامله كرده باشند. انتهای قصه چیست؟ آیا همه هنر روس ها و امریكایی و همه رفقای دیگرشان بیش از این است كه 5 قطعنامه قبلی علیه ایران را تبدیل به 6 قطعنامه بكنند؟! آن طرف تر خبری نیست. آقای اوباما و دوستانش بهتر است همین حوالی اقامتگاهی پیدا كنند.

بیمارستان ها

حیات نو از قول نماینده‌ایران در آژانس بین‌لمللى انرژى اتمى در گزارش اصلی خود نوشته در ایران بیش از 200 بیمارستان فورا به اورانیوم غنى شده با غناى بالا نیازمند هستند.

على اصغر سلطانیه به نوشته حیات نو هشدار داد: اگر طرح ایران براى خرید سوخت از خارج با شکست مواجه شود این کشور گزینه‌دیگرى ندارد جز اینکه اورانیوم مورد نیاز با غناى 20 درصد را تولید ‌کند. طرح پیشنهادى که از سوى آژانس بین‌المللى انرژى اتمى آماده شده از ایران مى‌خواهد اورانیوم با غناى پایین تولیدى خودش را به خارج براى غناى بیشتر بفرستد

مطالبات مانده

ناصرالدین قاضی زاده در مقاله ای در حیات نو نوشته با گذشت پنج ماه از تجمع میلیونى 25 خرداد تهران، هنوز بخش بزرگى از مطالبات فرو خورده اصلاح‌طلبان برآورده نشده است. به نظر مى‌رسد پاسخ دادن مسئولان به جمع مطالبات باقى مانده در چند ماهه اخیر با دو الگوى متفاوت «اجماعی» و «انحصاری» مدیریت مى‌شود. چالش اساسى رویکرد نقضى و انحصارطلب در این واقعیت نهفته است که این قرائت به دلیل فهم ناصواب از حکومت‌ورزی، قانون و مدیریت و... پاسخ‌هاى سراسر غلط به جامعه، شهر و زندگى شهروندان مى‌دهند.

به نوشته حیات نو پس از آنکه بخش گسترده‌اى از افکار عمومى نسبت به حوادث بعد از انتخابات، بازداشت چهره‌هاى سیاسى و توقیف مطبوعات و برخوردهاى خیابانى و... مطالبات قانونى خود را با رهبرى میرحسین موسوی، مهدى کروبى و سید محمد خاتمى و حتى برخى اصولگرایان منتقد ابراز کردند؛ تشکیل آگاهانه و خودجوش مردم در شبکه‌هاى اجتماعى که امروز به نام جنبش سبز نامیده مى‌‌شود، در مقاطع گوناگون کوشش کرد تا در چارچوب قانون اساسى در مناسبت‌هاى مذهبى و ملى مراسم برگزار کند، اما به هیچ یک از درخواست‌هاى قانونى اصلاح‌طلبان از سوى وزارت کشور پاسخ داده نشد!

نویسنده این مقاله نتیجه گرفته در نگاه غیرعقلانى مطالبات مردم یا اساسا وجود ندارد و اگر قرار شود به آن روى خوشى نشان داد، بیشتر جنبه نمایشى و تبلیغاتى دارد. از نظر تئوریسین‌هاى افراطى اردوگاه محافظه‌کاران که به نوعى فرمان و هدایت برخورد با اصلاح‌طلبان را در دست دارند، مردم اصالتا واجد حقى نیستند که در تجمعات مدنى مطالبه کنند.

سه طرح نمونه

مردم سالاری در سرمقاله خود نوشته در روزهای منتهی به انتخابات ودر شرایطی که رقیبان محمود احمدی نژاد، امکانات کمتری نسبت به او برای تبلیغات در اختیار داشتند، رئیس دولت نهم، از تمامی امکانات موجود برای تبلیغات انتخاباتی بهره می گرفت. یکی از مسایلی که می توانست نزد عامه مردم، مقبولیت بیشتری برای دولت نهم در آستانه انتخابات به ارمغان بیاورد، افتتاح پروژه های جدید عمرانی بود. به همین دلیل، دولت نهم تلاش خود را برای افتتاح این پروژه ها در روزهای پیش از انتخابات افزایش داد.

سرمقاله این روزنامه سپس از سه پروژه خبر داده که در همان روزها افتتاح شدند و وعده ساختشان داده شد اولین آن بزرگراه پردیس در شرق تهران بود که وزیر راه وعده داد تا چند ماه دیگر افتتاح شود منقدان انتقادهائی به این پروژه داشتند که شنیده نشد اما 25 ابان امسال افتتاح نشده مسدود شد.

حمید رضا شکوهی نویسنده سرمقاله مردم سالاری دومین پروژه را راه آهن شیراز به اصفهان معرفی کرده که بعد از افتتاح صوری متوقف ماند و سوم آن طرح تزریق گاز آغاجری که بزرگترین پروژه گاز خاورمیانه نام گرفت و هماکنون بعد از 170 روز که از افتتاحش می گذرد هنوز آغاز به کار نکرده است و در نتیجه می ماند پرسش مهم تر سرنوشت سایر طرح های دولت نهم چه شد؟

بالاخره معلوم شد

مجتبی واحدی در سرمقاله آفتاب یزد نوشته چند ماه قبل از بـرگـزاری انـتـخـابـات دهم ریـاسـت جمهوری، بسیاری از اصولگرایان نشانه‌هایی از خود بروز دادنـد كـه ثابت می‌كرد انتخاب اول آنها برای خرداد 88، محمود احمدی‌نژاد نیست. اما پس از آن، اتفاقاتی افتاد كه مشخص شد مجموعه اصـولـگـرایـان مـایـل نـیستند یا از اختیار كافی برخوردار نمی‌باشند تا كاندیدایی جدی در برابر احمدی نژاد، معرفی نمایند.

سردبیر آفتاب یزد با اشاره به گفته های روز گذشته علیرضا زاکانی که روزنامه های مختلف امروز صبح در صدر اخبار خود نقل کرده اند نوشته ‌دیـروز و 163 روز پس از برگزاری انتخابات، یكی از سرشناس‌ترین اصولگرایان به نـكـته‌ای اشاره كرد كه نشان می‌داد اظهارات تـعـدادی از ســـران جــبــهــه اصــولـگـرایـان كـه دو مــرحلـه‌ای شـدن انتخابات را پیش‌بینی كرده بودند، چندان با حقایق می خواند که قابل انکار نیست.