رزمایش ایران برای دفاع از تاسیسات هسته ای

رزمایش موشکی سپاه
Image caption مانور "مدافعان آسمان ولایت" در حالی برگزار می شود که ایران هنوز موشک های پیشرفته روسی "اس 300" را دریافت نکرده است

سپاه پاسداران ایران همزمان با آغاز رزمایش پنج روزه پدافند هوایی هشدار داده است به هر گونه حمله علیه تاسیسات اتمی به شدت پاسخ می دهد.

به گزارش سایت رسمی سپاه پاسداران (سپاه نیوز) سردار امیر علی حاجی زاده فرمانده نیروی هوا فضای سپاه گفته است هدف از این رزمایش تامین امنیت فضای کشور و "مقابله با هواپیماهای دورایستا و سیستم های موشکی کروز که در ارتفاع کم پرواز می کنند" است.

مانور "مدافعان آسمان ولایت" در حالی برگزار می شود که ایران هنوز موشک های پیشرفته روسی "اس 300" را دریافت نکرده است.

مقام های ایران طی چند روز گذشته از عدم تحویل این موشک ها توسط مسکو به شدت انتقاد کرده اند.

اما آقای حاجی زاده گفت ایران در زمینه نیازمندی های دفاعی خود "منتظر دیگران نمی ماند."

وی افزود گرچه تحقق خرید موشک های اس 300 توسط وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در حال پیگیری است، اما تامین امنیت کشور نیز وابسته به دریافت این سامانه موشکی نخواهد بود.

مقام های اسرائیلی نسبت به برنامه های اتمی ایران ابراز نگرانی شدیدی کرده و گزینه نظامی را منتفی ندانسته اند.

اما سردار حاجی زاده تهدیدهای اسرائیل علیه تاسیسات اتمی ایران را "جنگ روانی" خواند و گفت: "سگی که بتواند گاز بگیرد، پارس نمی کند."

وی افزود اما با این حال اگر اسرائیل حمله کند "جنگنده های اف 15 و اف 16 آنها در تله پدافندی ما گرفتار و نابود خواهند شد."

او همچنین هشدار داد اسرائیل مورد حمله موشکی ایران قرار می گیرد: "پایگاه هایی که این هواپیماها از آنجا برخواسته اند مورد اصابت موشکهای ویران کننده زمین به زمین ما قرار خواهند گرفت."

مجتبی ذوالنور جانشین نماینده ولی فقیه در سپاه نیز گفته است: "اگر دشمن به ایران حمله کند، موشک های ما به تل آویو اصابت خواهند کرد."

به گفته امیر احمد میقانی فرمانده پدافند هوایی خاتم الانبیا این رزمایش با پوشش منطقه ای به وسعت 600 هزار کیلومتر مربع را "آمادگی رزمی و توانایی های نظامی" ایران را به نمایش می گذارد.

این رزمایش در شرایطی برگزار می شود که پنج عضو دائم شورای امنیت و آلمان از ایران خواسته اند به طرح آژانس بین المللی انرژی اتمی برای تبادل سوخت پاسخ مثبت بدهد.

اما ایران با انتقال اورانیم غنی شده با غلظت پایین به خارج مخالفت کرده است.

کشورهای غربی نگرانند ایران از این اورانیم غنی شده برای تولید سلاح اتمی استفاده کند.

اما ایران می گوید تنها بدنبال استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای است.

مطالب مرتبط