توقیف چند ساعته روزنامه همشهری و توقف انتشار روزنامه خبر

نشان همشهری و خبر

روزنامه همشهری که از سوی هیات نظارت بر مطبوعات برای مدت یک هفته توقیف شده بود در فاصله چند ساعت رفع توقیف شد.

همزمان با آن روزنامه خبر نیز انتشار نسخه چاپی خود را متوقف کرد.

روزنامه همشهری از نشریات وابسته به شهرداری تهران در صفحه اول خود یک اگهی برای سفر به هند چاپ کرده بود که در آن عکس معبدی چاپ شده که بنابر نظر هیات نظارت متعلق به بهائیان است.

این آگهی روز اول آذر در نیم صفحه اول روزنامه چاپ شده بود و تصویر آن مربوط به معبد "مشرق الاذکار" در شهر دهلی نو پایتخت هند است. این معبد در سال 1986 به وسیله یک معمار ایرانی به نام فریبرز صهبا به شکل نیلوفر آبی ساخته شده است. این بنا از جمله بناهای مورد علاقه گردشگران به حساب می آید.

هیات نظارت به دلیل چاپ این تصویر روزنامه پرتیراژ همشهری را برای مدت یک هفته توقیف کرده بود اما چند ساعت بعد از این روزنامه رفع توقیف شد.

در سالهای گذشته امتیاز بیشتر نشریات از سوی دادگاه مطبوعات به خصوص سعید مرتضوی دادستان سابق تهران لغو شد اما در چهار سال گذشته این کار از قوه قضائیه به هیات نظارت بر مطبوعات منتقل شده و این هیات امتیاز نشریات را لغو می کند.

در هیات نظارت بر مطبوعات نمایندگانی از وزارتخانه های فرهنگ و ارشاد و علوم، مجلس، حوزه علمیه، شورای عالی انقلاب فرهنگی و مدیران مسئول مطبوعات عضویت دارند.

در دوماه گذشته هیات نظارت بر مطبوعات امتیاز روزنامه های فرهنگی آشتی، آرمان و روزنامه سرمایه را لغو کرده بود.

توقف انتشار روزنامه خبر

همزمان با توقیف روزنامه همشهری، روزنامه خبر نیز که از سوی نزدیکان علی لاریجانی منتشر می شد، انتشار خود را متوقف کرده است.

روزنامه خبر در آخرین شماره خود نوشته که "فعلا "خبر" را که کاغذی است و جدای از همه گرفتاری و مشقت های خاص روزنامه ای امروز برخی تنگناها و سوء برداشت ها عرصه را بر آن تنگ کرده، بر زمین می گذاریم."

دلایل روشنی از سوی گردانندگان روزنامه خبر در باره علت توقف انتشار ارائه نشده اما برخی گزارشها از فشار دولت و رسانه های وابسته به این روزنامه حکایت دارد که گفته می شود گردانندگان روزنامه را ناچار به توقف انتشار کرده است.

محمد مهاجری سردبیر روزنامه خبر در گفتگو با خبرگزاری دانشجویان ایران، "وجود برخی فشارها در توقف انتشار روزنامه" را رد نکرده است.

روزنامه خبر با تیم جدید خود توانسته بود خود را در قالب یک روزنامه حرفه ای معرفی کند و اکنون با توقف انتشار نسخه چاپی، قرار است اعضای تحریریه در "خبرآنلاین" نشریه اینترنتی روزنامه فعالیت کنند.

بنابر این، خبرآنلاین که نسخه اینترنتی روزنامه خبر به حساب می آمد همچنان به کار خود ادامه خواهد داد اما این روزنامه دیگر به شکل چاپی منتشر نمی شود.

مطالب مرتبط