متهم خرید اسلحه برای ایران، اتهامات خود را پذیرفت

مقام های رسمی بلژیک تائید کرده اند که دلال اسلحه ای که به اتهام صادرات غیر قانونی موتور جت و قطعات یدکی آن از آمریکا به ایران محاکمه می شود، در دادگاهی در ایالت آلابامای آمریکا اتهامات خود را پذیرفت.

این متهم که ژاک موسیو نام دارد ممکن است به تحمل تا شش سال حبس و پرداخت جریمه نقدی به میزان 250 هزار دلار محکوم شود.

آقای موسیو که مقیم فرانسه است در ماه اوت در نیویورک دستگیر شد.

اسناد موجود در دادگاه حاکی از آن است که او یک دلال اسلحه با تجربه است که فعالانه برای دولت ایران اسلحه تهیه می کرده است.

آقای موسیو پس از دستگیری به اتهاماتی از جمله نقض قوانین کنترل اسلحه در آمریکا، قاچاق و پولشویی متهم شد.

بعضی از این اتهامات در صورت اثبات هرکدام می تواند مجازاتی تا 20 سال برای مجرم در پی داشته باشد.

مقام های قضائی آمریکا می گویند که او در ماه ژوئیه مبلغ 110 هزار دلار برای خرید قطعات یدکی جت به حسابی بانکی در آلاباما منتقل کرده است و قرار بوده 300 هزار دلار دیگر به عنوان پیش پرداخت دو موتور جت واریز کند.

وزارت دادگستری آمریکا می گوید که آقای موسیو از ماه فوریه سال 2009 برای خرید مدل J85-21 موتور جت جنگنده اف-5 و موتور هواپیمای ترابری سی- 130 تلاش می کرده است.

آمریکا پیش از انقلاب ایران در سال 1357 این هواپیماها را به ایران فروخته بود اما بعد از انقلاب با اعمال تحریم های گسترده، از فروش قطعات این هواپیماها به ایران خودداری می کند.

متهم دیگر این پرونده، دارا فتوحی، تابعه ایران است که به گفته مقام های قضائی آمریکا همچنان متواری است.

بر اساس بیانیه وزارت دادگستری آمریکا، دلال بلژیکی به دام ماموران آمریکا که خود را دلال تجهیزات نظامی جا زده بودند، افتاده است.

وزارت دادگستری آمریکا می گوید که این دو تن از قاچاقچی های حرفه ای هستند که با دولت ایران برای شکستن تحریم های آمریکا همکاری کرده اند.