گسترش ایدز از راه رابطه جنسی در ایران

ایدز
Image caption ویروس ایدز که هنوز راهی برای مبارزه با آن کشف نشده است

عضو کمیته کشوری درمان ایدز در ایران می گوید که تعداد افرادی که از طریق رابطه جنسی حامل ویروس ایدز می شوند، رو به افزایش است.

محبوبه حاج عبدالباقی روز دوشنبه ۲ آذرماه (۲۳ نوامبر) در گفت و گو با خبرگزاری فارس گفته است که بیش از یک سوم حاملان جدید ویروس ایدز در ایران از طریق رابطه جنسی حامل این ویروس شده اند.

او که رئیس بخش عفونی بیمارستان امام خمینی تهران نیز هست، با اشاره به آمار مراجعان به مراکز درمانی و مشاهدات خود می افزاید: "در میان این گروه از بیماران، زنان روسپی و افرادی که از طریق رابطه جنسی ارتزاق می کنند، زیاد نیستند و بیشتر این افراد را مردانی تشکیل می دهند که رابطه جنسی نامتعارف داشته اند و در مواردی همسران این افراد یا همسران معتادان تزریقی نیز جزء حاملان جدید ویروس هستند".

بنا بر آخرین آمار وزارت بهداشت ایران که در آبان ماه منتشر شده است، تا تاریخ اول مهر ماه ۱۳۸۸ در ایران مجموعا ۲۰ هزار و ۱۳۰ نفر مبتلا به ویروس انتقال دهنده بیماری ایدز شناسایی شده اند که از این تعداد تاکنون ۲۰۹۷ نفر مبتلا به ایدز شده اند و ۳۴۰۹ نفر هم بر اثر این بیماری فوت کرده اند.

این آمار در حالی ارایه می شود که در سایر مناطق جهان، آلودگی از طریق رابطه جنسی نخستین عامل ابتلا به ویروس انتقال دهنده بیماری ایدز گزارش شده است؛ اما به نظر می رسد که مواجهه اخلاقی و ننگ حاصل از رسوایی ناشی از ابتلا به این بیماری منجر به آن می شود تا بسیاری از افراد از آزمایش تشخیصی داوطلبانه سر باز زنند و یا پس از تشخیص، راه اصلی دریافت ویروس را پنهان کنند.

مطالب مرتبط