رئیس سازمان حج: مسایل داخلی ایران تاثیری بر مراسم حج ندارد

قهرودی - عکس از فارس
Image caption قهرودی: با مقامات سعودی در مورد مراسم برائت هماهنگی شده است

یک مقام ایرانی گفته است که مشکلات سیاسی داخل ایران بر برنامه حجاج ایرانی تاثیری نمی گذارد.

به گزارش رادیو و تلویزیون دولتی ایران، مصطفی خاکسار قهرودی، رئیس سازمان حج و زیارت جمهوری اسلامی، در یک نشست خبری گفته است که در جریان حج امسال هم مراسم برائت از مشرکین "در کمال نظم و انضباط" برگزار خواهد شد.

وی گفت که قبل از آغاز اعزام حاجیان ایرانی به حج تمتع، در مورد "مبانی اعتقادی" مراسم برائت از مشرکین برای مقامات سعودی توضیح داه شد و در باره جزئیات این مراسم هم توافق به دست آمد.

آقای قهرودی گفته است که هماهنگی و مشورت های لازم با مقامات عربستان سعودی در این زمینه صورت گرفته و آنچه را که "تلاش برای القای تشنج و ایجاد نگرانی در فضای سیاسی دو کشور خوانده" مورد انتقاد قرار داده است.

رئیس سازمان حج و زیارت برگزاری آرام دعا توسط زائران ایرانی را به عنوان نمونه یاد کرد و گفت تا کنون برای زائران ایرانی دو بار مراسم دعای کمیل در مدینه برگزار شده است و "به ادعای مقامات سعودی و ارزیابی مسئولان ایرانی، دعاهای کیل امسال بهترین دعای کمیل" بوده است.

از آقای قهرودی در مورد تاثیر شرایط داخلی ایران بر نحوه برگزاری مراسم حج سئوال شد.

از زمان برگزاری انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری ایران در خردادماه سال جاری، اعتراض به نتیجه اعلام شده انتخابات باعث نا آرامی هایی در داخل کشور و واکنش تند ماموران انتظامی نسبت به معترضان شده که همچنان به شکل های مختلف ادامه داشته و از آن با عنوان بحران سیاسی در جمهوری اسلامی یاد شده است.

Image caption مقام ایرانی اطمینان داده مشکلات داخلی تاثیری بر مراسم حج ندارد

رئیس سازمان حج و زیارت این وضعیت را بر برنامه های حجاج بی تاثیر دانست و گفت که در طول سی سال گذشته، جمهوری اسلامی مشکلات فراوانی را پشت سر گذاشته و افزود که مردم ایران همواره "گوش به فرمان" رهبر جمهوری اسلامی هستند و پیشبرد اهداف نظام را با هیچ چیز دیگری معاوضه نمی کنند.

وی افزود "ضمنا این گونه مسایل کوچک هم در کنگره عظیم حج تاثیری ندارد."

خاکسار قهرودی مهمترین مساله تاثیر گذار بر اجرای مراسم سال جاری را آنفلوآنزای خوکی عنوان کرد و گفت "موضوع پیشگیری از آنفلوآنزای نوع 'آ' بر کاهش تعداد زائران و مدت اقامت آنان اثر جدی گذاشته است."

برائت از مشرکین

مراسم برائت از مشرکین همواره یکی از موضوع های مشکل آفرین بین مقامات ایرانی و سعودی در جریان مناسک حج بوده است.

این مراسم توسط ماموران اعزامی جمهوری اسلامی سازمان داده می شود که از زائران ایرانی می خواهند در گردهمایی و راهپیمایی های دولتی به دادن شعارهای سیاسی مورد نظر رهبران جمهوری اسلامی بپردازند.

برگزاری این مراسم کوتاه مدتی پس از استقرار جمهوری اسلامی و اعلام نظر آیت الله روح الله خمینی در این مورد که مراسم حج دارای بعد سیاسی نیز هست، برای شرکت زائران ایرانی و جلب توجه زائران سایر کشورها آغاز شد.

Image caption بیست و سه سال پیش مراسم برائت به خشونت کشیده شد

در جریان مراسم حج سال 1987 (1366)، تظاهرات حاجیان ایرانی ظاهرا باعث نگرانی امنیتی ماموران سعودی شد و در درگیری بین آنان و زائران، حدود چهارصد نفر کشته و چند صد تن دیگر زخمی شدند.

اکثر کشته شدگان این حادثه حجاج ایرانی بودند که در اثر برخورد نیروهای سعودی و ازدحام جمعیت جان خود را از دست دادند اما دهها تن از شهروندان سعودی، که به گفته مقامات آن کشور تعدادی ماموران امنیتی نیز در میان آنان بودند، و چندتن از زائران دیگر کشورها نیز در این حادثه کشته شدند.

جمهوری اسلامی همواره بر اجرای این مراسم، که فرصتی برای دادن شعارهای مورد علاقه دولت است، تاکید داشته اما در سال های اخیر، این مراسم به صورت محدودتر و ظاهرا با هماهنگی کامل با مقامات سعودی برگزار شده است.

حجاج ایرانی همچنین از سختگیری ماموران پلیس مذهبی سعودی در مورد برخی مناسک خاص شیعیان، که از نظر مقامات سعودی با موازین اسلامی انطباق ندارد، شکایت داشته اند.

در سال های اخیر، معمولا از زائران ایرانی خواسته شده به منظور جلوگیری از بروز تشنج، حتی الامکان از حرکاتی که باعث برخورد پلیس سعودی می شود خودداری ورزند.

روز دوشنبه این هفته، وزیر کشور عربستان سعودی گفت که مقامات ایرانی تضمین داده اند که حجاج این کشور قصد اخلال در مراسم حج را ندارند.

این مقام سعودی هشدار داد که با هرگونه اقدامی برای مختل کردن امنیت مراسم حج برخورد خواهد شد اما ابراز امیدواری کرد که نیازی به توسل به زور برای برقراری آرامش نباشد.

مطالب مرتبط