حمایت مجدد برزیل از دستیابی ایران به انرژی هسته‌ای صلح‌آمیز

Image caption سفر آقای احمدی نژاد به برزیل با انتقاد اسرائیل و بعضی از اعضای کنگره آمریکا رو به رو بوده است

برزیل بار دیگر بر حمایت خود در خصوص دستیابی ایران به انرژی هسته ای صلح آمیز تاکید کرد، اما از ایران خواسته است که برای رسیدن به راه حلی "منصفانه و متعادل" با غرب مذاکره کند.

لوئیس ایناسیو لولا داسیلوا، رئیس جمهوری برزیل که در حال حاضر میزبان محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران است، از تلاش غرب برای منزوی کردن ایران به دلیل برنامه های هسته ای اش انتقاد کرد.

اما آقای لولا از آقای احمدی نژاد خواسته است که با غرب تعامل داشته باشد.

قدرتهای غربی بر این باورند که ایران بر خلاف آنچه ادعا می کند در پی دستیابی به تسلیحات هسته ای است.

این نخستین سفر يک رئیس جمهور ایرانی به برزیل است؛ کشوری که روابط نزدیکی با آمریکا، اسرائیل و دیگر کشورهایی که خواهان توقف برنامه هسته ای ایران هستند، دارد.

با این حال آقای لولا مخالف اعمال تحریم های بیشتر علیه ایران است و معتقد است دیپلماسی باید جایگزین این تحریم ها شود.

او در یک نشست مطبوعاتی مشترک با آقای احمدی نژاد گفت: "ما حق ایران را برای دستیابی به انرزی هسته ای صلح آمیز که مطابق با قوانین بین المللی باشد، به رسمیت می شناسیم."

ایران برای تامین سوخت راکتور تحقیقاتی تهران نیازمند سوخت هسته ای است و برای حل مناقشه هسته ای ایران، آژانس بین المللی انرژی اتمی، پیشنهاد مبادله سوخت را به این ایران ارائه کرده که ایران هنوز پاسخ رسمی به آن نداده است.

Image caption در آستانه سفر رئیس جمهوری ایران به برزیل صدها نفر در اعتراض به حضور آقای احمدی نژاد در این کشور دست به تظاهرات زدند

طبق طرحی که آژانس ارائه کرده و روسیه، آمریکا و فرانسه از آن حمایت کرده اند، ایران 1200 کیلوگرم اورانیوم با غلظت پائین (هفتاد و پنج درصد اورانیوم تولیدی) خود را به روسیه بفرستد تا بیشتر غنی سازی شود.

سفر آقای احمدی نژاد به برزیل با انتقاد اسرائیل و بعضی از اعضای کنگره آمریکا رو به رو بوده است.

آقای احمدی نژاد که گفته می شود همراه با هیاتی از جمله بیش از 200 بازرگان ایرانی، به برزیل رفته، قرار است در طول این سفر چند معاهده تجاری با این کشور امضا کند.

حجم مبادلات دو کشور هم اکنون بالغ بر 2 میلیارد دلار در سال است.

محمود احمدی نژاد اخیرا گفته است که روابط دو کشور باید گسترش یابد و شامل همکاری های اتمی نیز بشود.

دولت محمود احمدی نژاد که با فشار از سوی شماری از کشورهای اروپایی مواجه است و هدف تحریم های شورای امنیت نیز قرار گرفته کوشیده است با گسترش روابط خود با کشورهایی که از این اقدام استقبال می کنند حضور بین المللی خود را تقویت کند.

این در حالی است که هفته گذشته شمون پرز، رئیس جمهوری اسرائیل برای خنثی کردن نفوذ رو به رشد ایران در آمریکای لاتین، درست پیش از سفر آقای احمدی نژاد به برزیل و ونزوئلا، به این منطقه سفر کرد.

آقای پرز در آرژانتین خطاب به مقام های کشورهای آمریکای لاتین به طعنه گفت: "اگر می خواهید با آنها (ایران و ونزوئلا) روابط خوبی داشته باشید، حواستان باشد که آنها مسافران موقتی هستند و روابط شما کوتاه مدت خواهد بود، پس خیلی وقتتان را تلف نکنید".

او درباره محمود احمدی نژاد و هوگو چاوز گفته بود: "هیچ کدام از آنها دوام نمی آورند، نه به این دلیل که یکی از ما آنها را می کشد، بلکه به این دلیل که مردمشان دارند از آنها خسته می شوند".

در آستانه سفر رئیس جمهوری ایران به برزیل روز یکشنبه صدها نفر در اعتراض به حضور آقای احمدی نژاد در این کشور، در شهر ریودوژانیرو دست به تظاهرات زدند.

معترضان، نمایندگان گروه های گوناگونی همچون مسیحیان انجیلی، یهودیان و سازمان های ضد نژاد پرستی بودند و معتقدند که حضور محمود احمدی نژاد در این کشور ناقض اصول و ارزشهای بنیادین تساهل و مدارا و همزیستی مسالمت آمیز افراد و گروه های مختلف قومی، نژادی و مذهبی است.

مطالب مرتبط