بررسی روزنامه های سه شنبه تهران: سوم آذر

تیترهای اول

"رفسنجانی بخشی از تاریخ ایران است" تیتر اول آفتاب یزد است، " هاشمی رفسنجانی و شایعات" عنوان اصلی ابتکار و "انتقاد لاریجانی از تخریب شخصیت ها" در صدر گزارش های جام جم آمده است.

"تکمیل مترو پایتخت با مونوریل ارزان و سریع" عنوان اول روزنامه ایران است، "رقابت بر سر تصاحب بازار موبایل" تیتر یک تهران امروز، "تغییر جهت‌سیاست‌های پولی" در صدر گزارش های دنیای اقتصاد آمده و "مهر مردودی بر فوتبال ایران پس از صرف صدها میلیارد تومان پول مردم" عنوانی است که خراسان برگزیده است.

اعتماد در عنوان اصلی خود نوشته "سران شاخص منتقد دولت به همایش مجلس دعوت نشدند" فرهیختگان همین گزارش را با تیتر "نشست اتحاد بدون هاشمی، کروبی و ناطق" منعکس کرده، روزنامه جمهوری اسلامی تازه ترین اظهار نظر هاشمی رفسنجانی را با عنوان "نقد اجتماعی و سیاسی مبنای حیات نظام اسلامی است" آورده و حیات نو از قول همین مقام نوشته "نقد ‌، مبناى حیات نظام اسلامى ‌است".

"حمله گسترده عربستان به سمت اراضی یمن" تیتر رسالت است و کیهان "شکست ارتش هفتصد هزار نفری یمن در برابر شیعیان" را با اهمیت دیده است.

گزیده مقالات

سیاست تهاجمی موثر

رسالت در سرمقاله خود از اهمیت سفر محمود احمدی نژاد و هیات سیصد نفره همراهش به آمریکای لاتین نوشته و تاکید کرده الگوی دیپلماسی مقاومت و سیاست خارجی تهاجمی یکی از مهم ترین دستاوردهای دولت فعلی است که بهترین راه در تامین منافع ملی کشور قلمداد می شود.

به نوشته صالح اسکندری در این مقاله پایان یک جانبه گرایی و جهان تک قطبی بستگی و نسبت مستقیمی با عزم و اراده ملتهای آزاده دارد. گسترش روابط سیاسی و اقتصادی تهران و برازیلیا می تواند شاخص خوبی برای پیش بینی جهان چند قطبی در آینده باشد.

سرآب رییس دولت

مرتضی کاظمیان در مقاله ای در اعتماد با اشاره به آمار و ارقام مربوط به کشورهائی که محمود احمدی نژاد راهی آن جا شده به این نتیجه رسیده شعار رییس دولت که خبر از تحول نظام جهانی داده با این کشورها که بیشترشان از فقیرترین و توسعه نیافته ترین کشورهای آفریقا و امریکای لاتین محسوب می شوند، عملی نیست

به نوشته این مقاله مهم ترین و توسعه یافته ترین کشور در سفر اخیر احمدی نژاد، برزیل است؛ کشوری با اقتصاد متنوع و پیشرفته و توسعه بالا که در زمره 10 کشور با اقتصاد برتر جهان قرار دارد که مهم ترین (یا یکی از مهم ترین) شرکای اقتصادی و تجاریش آمریکاست.

در انتهای مقاله اعتماد آمدهناظر منصف و بی طرف تایید خواهد کرد که او «سراب»هایی را می بیند و وصف می کند که «غیرواقعی» بودن و «ناممکن» بودن امکان تحقق شان به قدر لازم برای هر مطلع متوسطی آشکار است. این باورها و دیدگاه ها اگر وجهی فردی داشت، واجد مشکل خاصی نبود. نکته تامل برانگیز آنجا است که پروژه ها و نظرات او به خاطر در اختیار داشتن سکان اجرایی کشور، پیامدهای پرهزینه یی درپی دارد که بر گرده ایران و ایرانیان تحمیل خواهد شد .

آزادی مطلق فقط برای یکی

آفتاب یزد در سرمقاله خود نوشته مناظره‌های پرسر و صدای انتخاباتی را می‌توان بی‌سابقه‌ترین نشانه از «وجود آزادی مطلق» در تلویزیون دانست كه البته این آزادی، موهبتی بود كه تنها یك كاندیدا از آن برخوردار شد. او به راحتی، هم سیاست‌های خرد و كلان كشور در سال‌های قبل از 84 را زیر سوال برد و هم برای اولین بار، نوك تیز حملات تلویزیونی خود را متوجه دو نفر كرد كه در مسئولیت‌های بزرگ كشور حضور داشتند و نقطه اشتراك آنها، انتقاد از دولت فعلی بود.

سردبیر آفتاب یزد در این مقاله با اشاره به تریبون های پرشمار رییس دولت اما احتمالا او از یك رسانه كنترل نشده به وسعت جمعیت ایران غافل مانده است. این رسانه؛ گفتگوهای ‌روزمره مردم در تاكسی، اتوبوس، صف خرید »نان گران شده« و سایر محافل می‌باشد. در همین صفوف، این سخن به صورت دهان به دهان می‌چرخد كه »هنوز یارانه‌ها حذف نشده، قیمت‌ها چنین سرنوشتی پیدا كرده است، وای به روزی كه قرار باشد همه یارانه‌ها حذف و به ازای آن به عده‌ای از مردم ماهیانه 10 تا 24 هزار تومان یارانه نقدی پرداخت شود«

در ادامه این مقاله آمده تجربه تلخ تاخیر در اجرای نظام هماهنگ و پرداخت تاخیری مطالبات بعضی از كارمندان و معلمان، حتی دریافت به موقع همین یارانه‌ناكافی را با تردید و ابهام مواجه می‌سازد. لذا احتمالا در آینده‌ای نه چندان دور، شمار تریبون‌های نگران نیز كـه بـه تـعـداد میلیون‌ها ایرانی می‌باشد همچون تعداد كارشناسان پردغدغه، بر شمار رسانه‌های حامی دولت غلبه خواهد كرد.

تعطیل مطبوعات

تهران امروز در مقاله ای نوشته شنیده‌ها و اشاره‌های تلویحی مدیرمسئول و همچنین ستون طنز روزنامه خبر این روزنامه نشان از آن داشت که گویا تعطیلی خودخواسته برای رهایی از دام مشكلات دیگر بوده است. بر این اساس انتشار نقشه‌هایی از ایران و خلیج‌فارس و برخی شکایت‌های مقامات دولتی، احتمال برخورد دولت با روزنامه «خبر» را قوت بخشیده بودند و مدیران روزنامه، در اقدامی پیش‌دستانه از این اتفاق پیشگیری کرده‌اند.

نویسنده مقاله تهران امروز با اشاره به این که حسین انتظامی صاحب امتیاز روزنامه خبر نماینده مدیران مطبوعات در هیات نظارت بر مطبوعات است نوشته در سرمقاله آخر مدیرمسئول این بود که تلاش روزنامه خبر دوری از «آوانگارد بازی» بوده است. چنین تلاشی اما نزد هر فرد پذیرفته باشد، مقبول هواداران دولت نبوده و نیست. به عقیده حامیان دولت، این روزنامه در ایام انتشار بسیاری از مرزهای قرمز را در انتقاد از دولت درنوردیده است.

به نظر تهران امروز خبر توقف انتشار روزنامه متعلق به طیف رئیس مجلس آن هم در روزی که این روزنامه تیتر یکش را به درخواست مهدی کلهر، مشاور رسانه‌ای احمدی‌نژاد برای اختصاص کامل شبکه 2 به دولت دهم اختصاص داده بود، نشان داد که جنگ نرم لایه‌های مختلف اصولگرایان منتقد و حامی دولت در آینده با شدت بیشتری در جریان خواهد بود.

گورستان مطبوعات

ابتکار در مقاله ای نوشته اگر مرگ مطبوعات ایران را گورستانی می بود با سنگ قبرهایی که تاریخ تولد و مرگ بر آن حک شده باشد،آن چه در نگاه اول به چشم می خورد سن کم متوفیان این گورستان است.همان که به "جوانمرگی" تعبیر می شود.اگر به آمارهای مرگ و میر کودکان در دنیای واقعی نگاهی انداخته شود عوامل متعددی را می توان نام برد که مسبب این اتفاق نامیمون است.از بیماری های مختلف گرفته تا کودک آزاری و فرزند کشی و خودکشی.

فضل الله یاری در این مقاله ادامه داده بیماری مختلف مطبوعات ایران را می توان درکمبودهای مالی و فشارهای روانی صاحبان روزنامه ها دید. کودک آزاری همان فشارهای پیدا و پنهان است که از راه های معمول و غیر معمول برتن نحیف روزنامه نگاری وارد می شود.از زخم های چاقو گرفته تا خال های سوخته از آتش سیگار و خطوط مورب به جا مانده از شلاق و کمربند بر تن این کودکان کاغذی دیده می شود.

نهادهای قانونی

مدیر روزنامه کیهان در مقاله ای با اشاره به این که گلایه ها نباید مانع کار نهادهای قانونی کشور شود از اعضای شورا هالی مانند انقلاب فرهنگی و یا مجمع تشخیص مصلحت نظام خواسته که در جلسات شرکت ننند چرا شخصیت حقوقی اعضای این مجامع و شوراها، متعلق به شخص خودشان نیست. امانت مردم است كه به آنان سپرده شده و صد البته، حفظ امانت ایجاب می كند كه در چارچوب تعریف شده آن به كار گرفته شود.

حسین شریعتمداری برای چند دهمین بار تکرار کرده که دشمنان بیرونی با به كارگیری سران فتنه اخیر، موجودیت نظام اسلامی را نشانه رفته بودند و انتخابات فقط بهانه بود. در این میان، اخلال در گردش كار طبیعی و قانونمند نظام، از جمله اهرم های مورد توجه آنان بوده است

با این مقدمه مدیر موسسه کیهان نوشته حالا دیگر جای آن نیست كه با برخی گلایه ها در گردش كار طبیعی و قانونمند امور كشور خللی هر چند اندك پدید آید. این اختلال احتمالی دلخواه دشمنان بیرونی و فتنه انگیزان وابسته به آنان است. و در یك كلمه، به همان اندازه كه طرد عوامل اصلی فتنه از كانون های رسمی نظام اسلامی ضرورتی اجتناب ناپذیر است، وجود برخی گلایه ها در میان وفاداران به نظام و مردم - هر چند با سلیقه های سیاسی مختلف- آسیب رسان خواهد بود.

سیاست زدگی ها

جواد حق شناس در مقاله ای در حیات نو به سیاست زدگی دولتمردان اشاره کرده و به یاد آن ها آورده که اوباما پس از آنکه از حزب دموکرات توفیق پیروزى در انتخابات پیدا مى‌کند به راحتى رقیب خود خانم کلینتون را براى همکارى دعوت و او را به عنوان وزیر خارجه خود برمى‌گزیند و حتى به آقاى رابرت گیتس وزیر دفاع دولت آقاى بوش به دلیل آنکه در مسائلى مانند افغانستان و عراق درگیر بوده به عنوان یک ظرفیت ملى نگاه مى‌کند و او را در حوزه کارى خود ابقا مى‌کند.

نویسنده مقاله حیات نو اظهار نظر کرده که راه‌هاى برون‌رفت از مشکل سیاست‌زدگى معطوف شدن تلاش‌هاى مسئولان و سیاستمداران به منافع ملى به جاى منافع فردى و تربیت سیاست‌ورزان با نگاه کلان‌تر به ویژه به حوزه‌هاى احزاب و گروه‌هاى سیاسى است.

ادامه رکود مسکن

صادق الحسینی در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته بازار مسکن در رکود به‌سر می‌برد و نیز نشان گر آن است که در سال‌های آینده روند ایجاد ساختمان‌های تکمیل شده و آماده تحویل نیز کاهش خواهد داشت. که این کاهش با توجه به سهم کم خانه‌های خالی از کل خانه‌ها، می‌تواند موجب کاهش عرضه در این بازار شده و جهش قیمتی دیگری را در سال‌های آتی رقم زند.

به نوشته این اقتصاددان طرح‌هایی نظیر مسکن مهر و سایر طرح‌های دولتی، عملا نقشی در بازار نداشته و نمودی در واقعیت بازار در امسال و سال‌های آینده نخواهند داشت. متاسفانه تصمیم‌سازان از فرصت 14 الی 18ماهه رکود جاری، به منظور کاهش اثرات منفی رکود در این بخش استفاده نکرده و اقدام به افزایش میزان اعتبارات این بخش ننمودند و اکنون نیز دیگر به نظر می‌رسد که زمان گذشته و به زمان پایان ركود نزدیک شده‌ایم.

شکست های قبلی فوتبال

خراسان که تیتر اول خود را به شکست ناگوار تیم ملی فوتبال ایران به اردن اختصاص داده در گزارش اصلی خود نوشته گرچه افشین قطبی دیروز سیبل منتقدان بود و از زمین و آسمان انتقاد شنید، اما مقصر دانستن او در ناكامی تیم ملی بی‌انصافی محض است.

به نوشته این روزنامه قطبی سرمربی تیم ملی است و باید جواب ناكامی تیمش را بدهد. اما چه كسی باید جواب ناكامی سرمربی های تیم ملی را در طول سال های اخیر بدهد؟ تیم ملی فوتبال در سال‌های گذشته نتوانسته نظر هواداران را جلب كند؛ نه بازی‌های زیبا و نه نتیجه‌گیری. این‌كه اردن تیمی از رده سوم و چهارم آسیا توانست برای اولین بار ایران را شکست دهد.