کشمکش بر سر توقیف روزنامه همشهری در ایران

روزنامه همشهری
Image caption چاپ این آگهی باعث توقیف موقت روزنامه همشهری شده است

در حالی که دولت ایران بر توقیف روزنامه همشهری تا زمان برگزاری دادگاه تأکید می کند، مدیرمسئول این روزنامه گفته است که حکم توقیف همشهری لغو شده است.

محمدعلی رامین، معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران، روز سه شنبه ۳ آذر (۲۴ نوامبر) به خبرگزاری فارس گفت که اعضای هیأت نظارت بر مطبوعات ابتدا از مسئولان همشهری خواسته بودند که به دلیل چاپ عکس معبد بهائیان هند در یک آگهی، از مردم عذرخواهی و انتشار روزنامه را چند روز به طور داوطلبانه متوقف کنند، اما از آنجا که مسئولان روزنامه این پیشنهاد را نپذیرفتند، حکم توقیف این روزنامه صادر شده است.

آقای رامین گفت: "با توجه به این که روزنامه همشهری آمادگی برای عذرخواهی از مردم را نداشت تا چند روز از انتشار پرهیز کند، هیأت نظارت بر مطبوعات موظف به توقیف آن شده است و این توقیف تا برگزاری دادگاه ادامه دارد".

این در حالی است که مدیرمسئول روزنامه همشهری به خبرگزاری فارس گفته است که حکم توقیف این روزنامه توسط قوه قضائیه لغو شده است و روزنامه همشهری روز چهارشنبه منتشر می شود.

علی اصغر محکی پیش تر به خبرگزاری ایسنا گفته بود که عذرخواهی مسئولان همشهری، در شماره روز سه شنبه روزنامه چاپ شده بود، اما نمایندگان هیأت نظارت بر مطبوعات با حضور در چاپخانه از توزیع آن جلوگیری کردند.

او گفت که آگهی مورد بحث قبلا در روزنامه های ایران و خورشید که روزنامه های حامی دولت هستند هم چاپ شده بود.

آقای محکی همچنین به پایگاه اطلاع رسانی شهرداری تهران گفته است که "با توجه به فضای سیاسی - اجتماعی" ایران، توقیف همشهری "شائبه سیاسی بودن برخورد با رسانه های منتقد دولت" را تقویت می کند.

'شائبه برخورد سیاسی'

روزنامه هایی مانند "اعتماد ملی"، "سرمایه"، "فرهنگ آشتی" و "خبر" که از جمله رسانه های منتقد دولت ایران بودند، در ماه های گذشته توقیف یا ناچار به توقف انتشار شده اند.

چند تن از اعضای شورای شهر تهران هم با اشاره به شائبه سیاسی بودن برخورد با همشهری، از توقیف موقت این روزنامه انتقاد کرده اند.

معصومه ابتکار در جلسه علنی شورای شهر تهران گفته که موضوع چاپ عکس معبد بهائیان در همشهری تنها "بهانه" برخورد با این روزنامه بوده است و "روزنامه های منتقد که به طور شفاف اطلاع رسانی می کنند، تحت فشار هستند".

او گفت که برخورد با همشهری، "نمادی از برخورد با رسانه های منتقد" است.

احمد مسجد جامعی، عضو دیگر شورای شهر تهران و وزیر پیشین فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران نیز گفته که دسترسی آزاد به جریان آزاد اطلاعات "از حقوق مسلم شهروندان" است و شورای شهر باید این مسئله را پیگیری کند.

همچنین مرتضی طلایی، رئیس کمیسیون فرهنگی – اجتماعی شورای شهر تهران گفته است که هرچند اقدام روزنامه همشهری در چاپ آگهی مورد بحث قابل قبول نیست، نوع برخورد با این روزنامه هم "غیرقانونی" بوده است.

از سوی دیگر مهدی چمران، رئیس شورای شهر تهران از توقیف موقت روزنامه همشهری اظهار رضایت کرده و گفته که این روزنامه ارگان شهرداری تهران است، نه شورای شهر.

او از نوع پوشش همشهری از اخبار شورای شهر به شدت گلایه کرده و گفته که در گذشته بارها به این روزنامه تذکر داده است.

غلامحسین الهام، عضو حقوقدان شورای نگهبان و سخنگوی پیشین دولت محمود احمدی نژاد نیز گفته است که روزنامه همشهری در گذشته هم چند بار تخلفاتی داشته و "مردم از توقیف این روزنامه راضی هستند".

روزنامه همشهری، ارگان رسمی شهرداری تهران است و چند روز دیگر ۱۷ ساله می شود.

محمدباقر قالیباف، شهردار تهران که در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۴ یکی از رقیبان محمود احمدی نژاد بود، در موارد مختلف با او اختلاف نظر دارد و طرفداران آقای احمدی نژاد از نحوه انتقاد رسانه های نزدیک به شهردار تهران از عملکرد دولت، گلایه دارند.

مطالب مرتبط