احمدی نژاد وارد ونزوئلا شد

احمدی نژاد و مورالس
Image caption آقای احمدی نژاد پیش از ورود به کاراکاس در لاپاز با رئیس جمهوری بولیوی دیدار کرد

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران در سومین مرحله از سفر خود به آمریکای لاتین وارد ونزوئلا شده است.

سفر آقای احمدی نژاد به کاراکاس که برای دیدار با متحد نزدیکش، هوگو چاوز انجام می شود با اعتراض مخالفان دولت ونزوئلا و گروه های کلیمی همراه بوده است.

گروهی از صاحبانان صنایع و بازرگانان ایرانی پیش از آقای احمدی نژاد وارد ونزوئلا شده اند.

محمود احمدی نژاد پیش از سفر به ونزوئلا، روز سه شنبه در بولیوی توقف داشت و مورد استقبال اوو مورالس، رئیس جمهوری این کشور قرار گرفت.

آقای احمدی نژاد در حضور چند ساعته خود در بولیوی، بیمارستان هفت طبقه هلال احمر و دو کارخانه فراوری شیر را دراین کشور افتتاح کرد.

این بیمارستان و دو کارخانه با سرمایه گذاری ایران در بولیوی ساخته شده است.

آقای احمدی نژاد و اوو مورالس همچنین توافقنامه ای را امضا کردند که در آن ایران متعهد شد دراستخراجفلز لیتیوم به بولیوی کمک کند.

لیتیوم در ساخت باتری و خودروهای الکتریکی کاربرد دارد و نیمی از ذخایر شناخته شده این فلز سبک در بولیوی است.

این دو نفر همچنین با صدور بیانیه ای بر حق همه کشورهای برای کاربرد صلح آمیز انرژی هسته ای تاکید کردند و از رهبران اسرائیل به خاطر ارتکاب "جنایت در غزه و فلسطین" انتقاد کردند.

همزمان با دیدار محمود احمدی نژاد و اوو مورالس، گروهی از زنان در برابر کاخ ریاست جمهوری بولیوی در شهر لاپاز علیه "نقض حقوق زنان در ایران" تظاهرات کردند.

این دومین سفر آقای احمدی نژاد به بولیوی است. او پیش تر در سپتامبر 2007 به این کشور سفر کرده بود و یک میلیارد دلار کمک مالی و اعتبار بانکی در اختیار این کشور گذاشته بود.

آقای احمدی نژاد دوشنبه از برزیل دیدار کرد. رئیس جمهوری برزیل در این دیدار از برنامه هسته ای ایران حمایت کرد ولی از آقای احمدی نژاد خواست همکاری بیشتری با کشورهای غربی داشته باشد.

مطالب مرتبط