از روزنامه همشهری رفع توقیف شد

روزنامه همشهری
Image caption چاپ این آگهی باعث توقیف موقت روزنامه همشهری شده است

پس از اینکه دولت ایران بر توقیف روزنامه همشهری تا زمان برگزاری دادگاه تأکید می کرد، مدیرمسئول این روزنامه اعلام کرد که حکم توقیف همشهری لغو شده است و این روزنامه دوباره منتشر می شود.

علی‌اصغر محكی، مدير مسئول روزنامه همشهری روز سه شنبه، 3 آذر در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجويان ايران، ايسنا گفت: "حكم رفع توقيف روزنامه امروز (سه شنبه) طی نامه مكتوب از قوه قضائيه به ما ابلاغ شده و همشهری از فردا دوباره منتشر خواهد شد."

او گفت: "بحث دادگاه روزنامه به قوت خود باقی است و پس از طی مراحل اداری برگزار خواهد شد."

انتشار این روزنامه بعد از یک روز توقیف، از روز چهارشنبه از سر گرفته شد.

روز سه شنبه محمدعلی رامین، معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران به خبرگزاری فارس گفته بود که اعضای هیأت نظارت بر مطبوعات ابتدا از مسئولان همشهری خواسته بودند که به دلیل چاپ عکس معبد بهائیان هند در یک آگهی، از مردم عذرخواهی و انتشار روزنامه را چند روز به طور داوطلبانه متوقف کنند، اما از آنجا که مسئولان روزنامه این پیشنهاد را نپذیرفتند، حکم توقیف این روزنامه صادر شده است.

آقای رامین گفت: "با توجه به این که روزنامه همشهری آمادگی برای عذرخواهی از مردم را نداشت تا چند روز از انتشار پرهیز کند، هیأت نظارت بر مطبوعات موظف به توقیف آن شده است و این توقیف تا برگزاری دادگاه ادامه دارد".

علی اصغر محکی پیش تر به خبرگزاری ایسنا گفته بود که عذرخواهی مسئولان همشهری، در شماره روز سه شنبه روزنامه چاپ شده بود، اما نمایندگان هیأت نظارت بر مطبوعات با حضور در چاپخانه از توزیع آن جلوگیری کردند.

او گفت که آگهی مورد بحث قبلا در روزنامه های ایران و خورشید که روزنامه های حامی دولت هستند هم چاپ شده بود.

آقای محکی همچنین به پایگاه اطلاع رسانی شهرداری تهران گفته است که "با توجه به فضای سیاسی - اجتماعی" ایران، توقیف همشهری "شائبه سیاسی بودن برخورد با رسانه های منتقد دولت" را تقویت می کند.

آقای محکی در گفت و گویی که بر روی سایت همشهری منتشر شده است در خصوص چاپ این آگهی و معبد بهائیان گفت: تا پيش از صدور اين حكم شايد بيش از 99‌درصد مردم از اينكه اين تصوير يك معبد فرقه ضاله است اطلاعی نداشتند اما صدور اين حكم بزرگ‌ترين تبليغ برای اين معبد بود."

او گفت که آنچه باعث تبليغ شد انتشار اين عكس نبود بلكه نوع برخورد نسنجيده و تند با روزنامه همشهری بوده است.

مطالب مرتبط