البرادعی: پیشنهاد ایران قابل پذیرش نیست

محمد البرادعی
Image caption البرادعی می گوید از تلاش برای پایان دادن تنش هسته ای ایران و غرب بر نخواهد داشت

محمد البرادعی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی می گوید درخواست ایران برای تغییر پیشنهاد ارائه شده به وسیله این سازمان برای پایان دادن به تنش میان این کشور و جامعه جهانی غیرقابل پذیرش است.

به گفته آقای البرادعی، درخواست ایران به این معنی است که این کشور حجم بیشتری از اورانیوم غنی شده خود را نگه خواهد داشت و خطر امکان تبدیل این مواد به مواد اتمی مورد نیاز برای ساخت تسلیحات اتمی از بین نمی رود.

آقای البرادعی که با خبرگزاری رویترز مصاحبه می کرد، از کشورهای غربی خواست در برابر ایران صبر به خرج دهند تا این کشور موضع خود را در برابر طرح آژانس بین المللی انرژی اتمی مشخص کند زیرا برنامه هسته ای این کشوریک تهدید آنی نیست.

ریاست آقای البرادعی بر آژانس بین المللی انرژی اتمی چهار روز دیگر به پایان می رسد.

آژانس بین المللی انرژی اتمی ماه گذشته طرحی را برای پایان دادن تنش میان ایران و کشورهای غربی ارائه کرد که بر اساس آن ایران 75 درصد از اورانیوم غنی شده خود را با سوخت هسته ای تعویض می کند.

ایران می گوید تا زمانی سوخت هسته ای را دریافت نکند، اورانیوم غنی شده خود را مبادله نخواهد کرد. این موضوع به مانعی در اجرای طرح آقای البرادعی تبدیل شده است.

آقای البرادعی همچنین تاکید کرد بازرسان بین المللی سندی که بیانگر وجود تاسیسات هسته ای مخفی دیگری در ایران باشد را در اختیار ندارند ولی گفت ماهیت تاسیسات غنی سازی در نزدیکی قم به گونه ای است که توجیه غیرنظامی یا نظامی ندارد و این موضوع به بی اعتماد جهانی به برنامه اتمی تهران افزوده است.

به گفته او افزایش تحریم های ایران اقدام مفیدی نخواهد بود.

آقای البرادعی گفت:" آنها (ایران) حاضر هستند مواد خود (اورانیوم غنی شده) را در یکی از جزایر خلیج فارس در اختیار آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار دهند ولی من به آنها گفته ام برای پایان دادن به تنش این مواد باید از ایران خارج شود."

او ادامه داد: "تا آنجایی که مورد نظر کشورهای غربی است، فکر نکنم پاسخ ایران به پیشنهاد ارائه شده قابل اجرا باشد."

آقای البرادعی می گوید همچنان در حال تلاش برای پایان دادن به این تنش است ولی ایرانی ها هنوز به پیشنهاد او پاسخی قطعی نداده اند.

آقای البرادعی گفت" تا زمانی که اوباما پاسخی قابل بررسی را از ایران دریافت نکند، او قادر به ادامه ابتکارعمل خود (برای تشنج زدایی هسته ای) نخواهد بود ... ولی من از دست از تلاس نمی کشم."

مطالب مرتبط