"چرا هنوز غرب باید با ایران مذاکره کند؟"

مازیار بهاری، انتخابات ایران
Image caption مازیار بهاری خبرنگار مجله آمریکایی نیوزویک که ۱۱۸ روز در ایران زندانی بود

روزنامه واشنگتن پست در شماره روز چهارشنبه، ۵ آذر ماه ۱۳۸۸ برابر با ۲۶ نوامبر ۲۰۰۹ خود یادداشتی از مازیار بهاری به چاپ رسانده است.

مازیار بهاری پس از سپری کردن ۱۱۸ روز زندان در ایران، با سپردن مبلغ ۳ میلیارد ریال وثیقه از زندان اوین آزاد و سپس از این کشورخارج شد.

این روزنامه نگار و مستند ساز ایرانی - کانادایی که به عنوان خبرنگار مجله نیوزویک فعالیت می کند، در یادداشت خود، که خلاصه ای از آن در پی می آید، به اتفاقاتی که برای او در زندان اوین روی داده است و مشاهداتی که از جریان اعتراضات پس از انتخابات ریاست جمهوری خرداد ماه در ایران روی داد، اشاره کرده است.

بهاری در مقدمه یادداشت خود می گوید: "پس از تحمل ۱۱۸ روز زندان، بازجویی و ضرب و شتم توسط پاسداران انقلاب اسلامی، آن هم تنها به خاطر ارسال گزارش های صادقانه از اتفاقات پس از انتخابات۲۱ خرداد، از من انتظار می رود مخالف سر سخت هرگونه مذاکره با ایران باشم. اما معتقدم که غرب باید مذاکرات خود با ایران را فارغ از آنچه برای من و امثال من روی داده است، تداوم بخشد."

در بخشی دیگر او با اشاره به بازجویی های داخل زندان اوین می گوید: " بازجو به من می گفت تو باید پیام ما را به جهان برسانی و بگویی که ایران اکنون یک ابر قدرت است. قدرت آمریکا رو به زوال است و بزودی ما جای آنها را درجهان خواهیم گرفت. حالا که آمریکایی ها این غائله را شروع کرده اند، ما هم آسایش را از آنها سلب خواهیم کرد."

بهاری در جای دیگری از یادداشت منتشر شده خود در واشنگتن پست می گوید که یکی از اصلی ترین اتهام های او طی مدت بازداشت در زندان اوین، بی احترامی به آیت الله خامنه ای، رهبر ایران، بوده است.

او از مثلث، رهبر ایران، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و محمود احمدی نژاد، به عنوان ارکان اصلی قدرت در ایران یاد می کند.

این خبرنگار ایرانی - کانادایی معتقد است که:"هم اکنون قدرت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی حتی از قدرت رئیس جمهور و رهبر نیز فراتر رفته است." به گفته او آنها بخش اعظم اقتصاد داخلی این کشور را در اختیار خود دارند و "تنها به رهبر جمهوری اسلامی گزارش می دهند."

این خبرنگار مجله نیوزویک که در جریان اعتراضات مردمی به نتایج انتخابات ریاست جمهوری ایران در آن کشور حضور داشت، می نویسد:" این روزها شایعه ای در میان مردم زمزمه می شود که دولت آمریکا با سپاه پاسداران به توافق رسیده است تا در ازای توقف برنامه هسته ای ایران، آمریکا نیز از مساله نقض حقوق بشر در این کشور چشم پوشی کند. در این زمینه شعاری نیز بر سر زبان هاست که به صورت طنز می گوید 'اوباما تو با مایی یا بر ما؟' "

آقای بهاری به دولت آمریکا پیشنهاد می کند که تمام تلاش خود را برای متوقف کردن برنامه هسته ای ایران به کار گیرد. از حسن شهرت باراک اوباما گرفته تا رایزنی با روسیه و چین سود جوید تا تحریم هایی که تنها دولت ایران را نشانه گرفته است و نه مردم ایران را، به عمل در آید.

او همچنین پیشنهاد می کند که دولت مردان غربی موضوع امنیت در عراق و افغانستان را از مساله گفتگوهای هسته ای با ایران مجزا کنند، چرا که دولت ایران نیز آگاه است که ناامنی در این کشورها همانند آمریکا به ایران هم آسیب خواهد رساند.

مازیار بهاری خبرنگار ایرانی کانادایی مجله نیوزویک، ۲۵ مهرماه ۱۳۸۸ و پس از ۱۱۸ روز زندان در ایران آزاد شد.

مطالب مرتبط