شاهپور کاظمی 'با سپردن وثیقه آزاد شد'

شاهپور کاظمی
Image caption کاظمی پس از پنج ماه حبس با سپردن وثیقه آزاد شده است

برادر همسر میر حسین موسوی با سپردن وثیقه از زندان آزاد شده است.

روز پنجشنبه، 26 نوامبر (5 آذر)، پایگاه اطلاع رسانی کلمه، که اطلاعیه ها و اخبار مربوط به میر حسین موسوی را منتشر می کند، خبر داد که شاهپور کاظمی، برادر زهرا رهنورد، که بیش از پنج ماه را در حبس گذرانده است، صبح پنجشنبه از زندان آزاد شد.

سایت کلمه افزوده است که آزادی آقای کاظمی در ازای سپردن وثیقه صورت گرفته اما در این خبر، مبلغ وثیقه مشخص نشده است.

همچنین معلوم نیست که آیا آقای کاظمی در دادگاه اولیه محاکمه شده و آزادی با قید وثیقه پس از صدور حکم این دادگاه و تا زمان رسیدگی مجدد به آن صورت گرفته و یا اینکه پرونده اتهامی علیه او هنوز به دادگاه نرفته است.

ظاهرا آقای کاظمی در ارتباط با تجمع های اعتراضی نسبت به نتیجه اعلام شده انتخابات مناقشه برانگیز دهمین دوره ریاست جمهوری بازداشت و زندانی شده بود.

به نوشته سایت کلمه، یکی از اتهامات شاهپور کاظمی اقدام علیه امنیت ملی بوده است و منابع خبری دولتی، از جمله روزنامه ایران و خبرگزاری ایرنا، او را به "هدایت آشوب های خیابانی" هم متهم کردند.

در ادامه این خبر آمده است که این اتهامات در حالی به آقای کاظمی وارد شده که او هیچگونه فعالیت سیاسی و انتخاباتی نداشته و گفته می شود که انگیزه بازداشت او صرفا تحت فشار قرار دادن آقای موسوی و همسرش، خانم رهنورد بوده است.

Image caption گفته شده انگیزه بازداشت کاظمی فشار بر موسوی و رهنورد بوده است

پس از بازداشت شاهپور کاظمی، این خبر برای مدتی انتشار نیافت اما پس از آنکه برخی از رسانه های طرفدار دولت محمود احمدی نژاد اتهاماتی را علیه او پخش کردند، خانم رهنورد بازداشت برادرش را تایید کرد.

خانم رهنورد تاکید کرد که برادرش فعالیت سیاسی نداشته و بازداشت او با انگیزه وارد کردن فشار بر آقای موسوی صورت گرفته است.

همزمان، برخی از سایت های تندرو حامی دولت هم اتهاماتی را به آقای کاظمی و برخی اعضای خانواده او نسبت دادند که به زندگی خصوصی آنان ارتباط داشته و معمولا علیه منتقدان حکومت مطرح و باعث سنگین تر شدن پرونده علیه آنها می شود.

خبر آزادی شاهپور کاظمی حدود دو هفته پس از آن انتشار می یابد که خبرگزاری ایرنا به نقل از دادستان تهران گزارش کرد که پرونده آقای کاظمی به دادگاه انقلاب ارسال شده هرچند در مورد ماهیت این پرونده و زمان آغاز رسیدگی به آن اطلاعاتی از سوی دادستان ارائه نشد.

شاهپور کاظمی 62 ساله است و از او به عنوان یکی از کارشناسان و اساتید برجسته در بخش مخابرات کشور یاد شده است.

پس از بازداشت شاهپور کاظمی، شرکت های مخابراتی ایران با ارسال نامه ای به رئیس قوه قضائیه نسبت به محرومیت او از حقوق اولیه بازداشتیان اعتراض کردند و خواستار رسیدگی به وضعیت و آزادی سریع او شدند.

در روزهای اخیر، اخباری از آزادی شماری از فعالان سرشناس سیاسی که در ارتباط با تحولات بعد از انتخابات بازداشت شده بودند انتشار یافته است.

این افراد معمولا در ازای سپردن وثیقه های سنگین از زندان آزاد شده اند که باعث شده است برخی حقوقدانان آنچه را که عدم تناسب مبلغ وثیقه با شرایط فرد خوانده اند مورد انتقاد قرار دهند و هدف از تعیین این وثیقه ها را نوعی تنبیه و وارد کردن فشار به متهم توصیف کنند.

ب

مطالب مرتبط