اعتراض آرام زائران ایرانی در عربستان

زائران ایرانی در عرفات
Image caption مراسم 'برائت از مشرکان' امسال با آرامش برگزار شد

هزاران تن از زائران ایرانی در صحرای عرفات، در نزدیکی مکه، در مراسم موسوم به "برائت از مشرکان"، علیه آمریکا و اسرائیل شعار دادند.

این گروه از زائران که روز پنجشنبه ۵ آذر (۲۶ نوامبر) در چادری بسیار بزرگ گرد آمده بودند، به پیام آیت الله خامنه ای و سخنرانی محمد ری‌شهری، نماینده او در حج گوش دادند و شعارهای "مرگ بر آمریکا" و "مرگ بر اسرائیل" را فریاد کردند.

مهرداد فرهمند، خبرنگار اعزامی بی بی سی فارسی به عربستان می گوید که این مراسم در آرامش و بدون حضور نیروهای امنیتی و انتظامی عربستان انجام شد.

به گفته او، امیر نایف بن عبدالعزیز، وزیر کشور عربستان پیش تر گفته بود که مقامات ایرانی قول داده اند که ماهیت مراسم امسال بیشتر عبادی باشد تا سیاسی.

برخورد مأموران سعودی با تظاهرات زائران ایرانی در سال ۱۳۶۶ که به کشته شدن عده زیادی از این زائران انجامید، روابط دو کشور را برای چند سال دچار بحران کرد.

اما خبرنگار بی بی سی می گوید که امسال، هم در پیام آیت الله خامنه ای و هم در قطعنامه ای که در پایان مراسم روز پنجشنبه صادر شد، بر لزوم وحدت مسلمانان تأکید زیادی شده است.

با این حال به گفته او اشاره آقای خامنه ای به آنچه "برادرکشی در یمن" خوانده، ممکن است حساست مقامات عربستان را برانگیزد.

روحانیان ارشد عربستان می گویند که ایران در تحریک شورشیان شیعه در یمن دست دارند و رسانه های ایرانی هم عربستان را به کشتار شیعیان زیدی یمن متهم می کنند.

در این حال آیت الله خامنه ای در پیام خود نوشته است: "برادرکشی در یمن داغی تازه بر دل امت اسلامی نهاده است".

رهبر ایران خشونت های سال های اخیر در عراق، افغانستان و پاکستان را نتیجه حضور ارتش های غربی "به سرکردگی آمریکا" در منطقه توصیف کرده و از پیروان فرقه های مختلف اسلامی خواسته است که با همدلی و وحدت، "توطئه بدخواهان" را خنثی کنند.

مطالب مرتبط