سازمان های حقوق بشر خواستار پیگیری مرگ دکتر پوراندرجانی شدند

رامین پور اندرجانی
Image caption مقام های ایران دلایل متفاوتی برای مرگ دکتر پوراندرجانی برشمرده اند

چند سازمان حقوق بشر جهانی طی نامه ای به علی لاریجانی رئیس مجلس ایران و عباس جعفری دولت آبادی دادستان کل تهران خواستار انجام تحقیقات مستقلی در زمینه مرگ دکتر رامین پوراندرجانی شدند.

سازمان عفو بین الملل، پزشکان حقوق بشر و کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران در این نامه از مقام های ایران خواسته اند به کارشناسان بین المللی اجازه دهند در این تحقیقات شرکت کنند.

دکتر پوراندرجانی 26 ساله و پزشک وظیفه بازداشتگاه کهریزک بود.

بسیاری از دستگیر شدگان ناآرامی های پس از انتخابات ریاست جمهوری اخیر در ایران به این بازداشتگاه منتقل شدند.

دکتر پوراندرجانی حدود دو هفته پیش بطور نامعلومی فوت کرد.

نیروی انتظامی ایران علت مرگ او را احتمالا خودکشی ذکر کرده و پیش تر نیز برخی مقام های ایران گفته بودند وی دچار ایست قلبی شده است.

اما برخی خبرگزاری ها گفته اند دکتر پوراندرجانی اطلاعات زیادی از شکنجه ها در بازداشتگاه کهریزک داشته و ممکن است به قتل رسیده و یا مجبور به خودکشی شده باشد.

به گفته الیس آرپک کارشناس مسائل ایران در سازمان عفو بین الملل آقای پوراندرجانی پزشک بسیاری از شکنجه شدگان کهریزک از جمله محسن روح الامینی بوده که مرگ او جنجالی زیادی در کشور به پا کرد.

وی افزود اگر مقام های ایران چیزی برای پنهان کردن ندارند اجازه دهند تیم ویژه ای از پزشکان و کارشناسان برای بررسی علت مرگ او به این کشور بیایند.

به گفته سازمان های یاد شده بررسی دلیل مرگ دکتر پوراندرجانی مطابق با میثاق های سازمان ملل متحد است و ایران باید به آنها گردن نهد.

با وجود فشار سازمان های بین المللی حقوق بشر بر دولت ایران برای پیگیری حوادث خشونتبار پس از انتخابات ریاست جمهوری، مقام های ایران معترضان را تهدید به اقدامات بیشتری کرده اند.

به گزارش ایرنا خبرگزاری رسمی ایران، سید احمد خاتمی امام جمعه موقت تهران روز پنجشنبه هشدار داد "مخالفان ولایت هنوز رزمایش ولایتی ها را ندیده اند، اگر نیروها فراخوان شوند، پشیمانی برای فتنه گران ابدی می شود."

وی توضیح بیشتری درباره پشیمانی "ابدی" نداد.

مطالب مرتبط