البرادعی: آژانس به بن بست رسیده است

محمد برادعی
Image caption محمد برادعی که سالها لحنی مصالحه جویانه در قبال ایران داشت نیز صبر خود را از دست داده است

در جریان نشست دو روزه شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین، محمد البرادعی، مدیرکل این آژانس گفت تحقیقات او دربارۀ ادعاهای مربوط به تلاش ایران برای تولید سلاحهای هسته ای، به دلیل همکاری نکردن ایران، به بن بست رسیده است.

او همچنین از ایران انتقاد کرد که طرح بین المللی مبادلۀ اورانیوم با غلظت کم با سوخت هسته ای برای راکتور تحقیقاتی تهران را هنوز نپذیرفته است.

اظهارات آقای البرادعی در آستانه رای شورای حکام به قطعنامه محکومیت ایران مطرح می شود.

انتشار خبر دومین مرکز غنی سازی اورانیم در نزدیکی قم در سپتامبر گذشته موجب افزایش نگرانی کشورهای غربی نسبت به ماهیت برنامه های اتمی ایران شد.

تهران می گوید تنها بدنبال استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای است اما آمریکا و برخی دیگر از کشورها معتقدند ایران بدنبال دستیابی به سلاح اتمی است.

محمد البرادعی به اعضای شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت بازرسان سازمان ملل به هیچ پیشرفتی در زمینه ابهامات مربوط به صلح آمیز بودن برنامه هسته ای ایران دست نیافته اند.

وی افزود: اکنون یکسال از آخرین گفتگوهای بازرسان آژانس با مسئولین ایرانی درباره موضوعات سوال برانگیز برنامه هسته ای ایران می گذرد.

آقای البرادعی تاکید کرد: آژانس به بن رسیده مگر اینکه ایران تصمیم به همکاری کامل بگیرد.

به گفته مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام دیر هنگام مرکز غنی سازی قم موجب کاهش اعتماد به ایران و سایر تاسیسات هسته ای در حال ساخت این کشور شد که اطلاعات آنها هنوز اعلام نشده است.

به گفته جان لاین خبرنگار بی بی سی بنظر می رسد آقای البرادعی که سالها لحنی مصالحه جویانه در قبال ایران داشته نیز صبر خود را از دست داده است.

دوره ریاست محمد برادعی ماه آینده به پایان می رسد.

گفته می شود در قطعنامه شورای حکام از ایران خواسته شده فعالیت مرکز غنی سازی قم را متوقف کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز این قطعنامه از ایران می خواهد قطعنامه های شورای امنیت مبنی بر توقف غنی سازی اورانیم را بپذیرد و به بازرسان آژانس اجازه دسترسی به تاسیسات هسته ای خود را بدهد.

این قطعنامه در صورت تصویب نخستین اقدام آژانس علیه ایران طی چهار سال گذشته خواهد بود.

انتظار می رود قطعنامه یاد شده امروز (پنج شنبه) و یا جمعه به رای گذاشته شود.

مطالب مرتبط