اکونومیست خبر ملاقات فرماندهان آمریکایی و ایرانی را اصلاح کرد

ادیرنو و پتریوس
Image caption ادیرنو (راست) و پتریوس خبر ملاقات با فرمانده ایرانی را تکذیب کرده اند

هفته نامه اکونومیست چاپ لندن در شماره 26 نوامبر گزارش قبلی این نشریه در مورد ملاقات مقامات آمریکایی با یک فرمانده ارشد سپاه پاسداران ایران را پس گرفته است.

اکونومیست در گزارشی در شماره هفته گذشته خود تحت عنوان "جنگ خروس منطقه ای" که به رقابت های همسایگان عراق برای نفوذ در این کشور اختصاص داشت، نوشته بود که ژنرال ریموند اودیرنو، فرمانده نیروهای چند ملیتی در عراق، و کیریستوفر هیل، سفیر آمریکا در این کشور با سرتیپ پاسدار قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران، در ماه سپتامبر ملاقات و گفتگو کرده است.

این هفته نامه نوشته بود که هدف از این ملاقات، که در دفتر نخست وزیر عراق صورت گرفت، جلب توافق ایران برای همکاری در بهبود شرایط امنیتی عراق پیش از خروج نیروهای آمریکایی از این کشور بوده است.

در واکنش به این گزارش، ژنرال اودیرنو با ارسال نامه ای به اکونومیست، که در شماره این هفته نشریه منتشر شده، گفته است که گزارش "جنگ خروس منطقه ای" براساس اطلاعات نادرست تهیه شده است و هرگز ملاقاتی بین آقای سلیمانی، خود او و آقای هیل صورت نگرفته است.

اکونومیست با استناد به این نامه، در مطلبی با عنوان "آیا ما اشتباه کردیم؟" نوشته است که در گزارش هفته گذشته خود در باره ظهور یک توازن جدید قدرت در عراق پس از خروج آمریکاییان، به خبرهایی در مورد ملاقات بین یک افسر ارشد سپاه پاسداران با فرمانده نیروهای چند ملیتی و سفیر آمریکا اشاره کرد هرچند گفت که منابع آمریکایی این خبر را قبلا تکذیب کرده اند.

اکونومیست می افزاید که یک سیاستمدار برجسته عراقی که روابط نزدیکی با ایران دارد اطلاعاتی را در مورد این ملاقات در اختیار خبرنگار این هفته نامه قرار داد که بعدا مورد تایید یک منبع آمریکایی هم قرار گرفت که قاعدتا می بایست از چنین ملاقاتی مطلع باشد.

هفته نامه بریتانیایی می افزاید که اطلاعات موثقی در دست است که نشان می دهد رایان کراکر، سفیر سابق آمریکا در عراق، با برخی مقامات کم رتبه تر ایرانی در بغداد ملاقات هایی داشت اما خبر دیدار آمریکاییان با قاسم سلیمانی جنجال برانگیز تر بوده است.

این نشریه می افزاید که پس از انتشار این خبر در اکونومیست، ژنرال اودیرنو و ژنرال دیوید پتریوس، سرفرمانده نیروهای آمریکایی در منطقه، ملاقات با آقای سلیمانی را به شدت و قاطعانه تکذیب کرده و عملا اعتبار خود را در گرو نفی این خبر قرار داده اند.

اکونومیست می نویسد که در نامه ژنرال اودیرنو آمده است که این هفته نامه بازیجه دست ایرانیان شده و در پاسخ می گوید که این موضع صحت ندارد و گزارش این ملاقات با اتکای به تایید آن از سوی یک منبع آمریکایی تهیه شد.

این هفته نامه در پایان می نویسد که اگرچه گزارش هفته گذشته حاوی تکذیب این ملاقات از طرف ژنرال اودیرنو و آقای هیل هم بود، اما لازم بود که در متن خبر به این تکذیبیه وزن بیشتری داده می شد.