کناره گیری آیت الله جوادی آملی از امامت جمعه شهر قم

آیت الله جوادی آملی
Image caption ماجرا هاله نور از سوی آقای احمدی نژاد در دیدار با آیت الله جوادی آملی مطرح شده بود

آیت الله عبدالله جوادی آملی امام جمعه قم در خطبه های نماز جمعه این هفته با عذرخواهی از مردم، کناره گیری خود را از امامت جمعه شهر قم را اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس، آقای جوادی آملی، در خطبه های نماز جمعه این هفته شهر قم گفت:"بنده از ادامه حضور در نماز جمعه و اقامه نماز معذورم و از تمامی نمازگزاران در طول این سالها که نتوانستم به وظیفه خود به خوبی عمل کنم، عذرخواهی می کنم."

آقای جوادی آملی گفت که امام جمعه دو مسئولیت مهم روحانیت "یعنی سیرو سفر در من الاخلق و الی الحق و پیام آوری دستورات الهی" را بر عهده دارد و اگر به آنها نتواند عمل کند نزد خدا مسئول خواهد بود.

این روحانی ارشد که از روحانیون راستگرا به حساب می آید با اشاره به وظایف امام جمعه گفت که "خداوند فرموده است که اگر مردم مشکلی داشتند به نماز پناه برده و مشکل خود را برطرف کنند، مردم صدها مشکل دارند که باید این را امام جمعه بیان کند و اگر بیان کرد و مشکل رفع شد، نشانه این است که خوب بیان کرده اما اگر مشکل رفع نشد، امام جمعه نتوانسته است مطلب خود را بیان کند."

احتمال کنارگیری آقای جوادی آملی که سالها امامت جمعه موقت شهر قم را بر عهده داشت، بعد از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری مطرح شده بود.

ماجرا هاله نور

در جریان مبارزات انتخابات ریاست جمهوری، فیلمی از ملاقات محمود احمدی نژاد با آیت الله جوادی آملی و اظهارات آقای احمدی نژاد در مورد احاطه شدن با هاله نور به طور گسترده توسط طرفداران سایر نامزدهای انتخاباتی انتشار یافت و به عنوان نمونه ای از مبالغه گویی رئیس جمهوری مورد استناد قرار گرفت.

با وجودی که آقای احمدی نژاد بعدا این اظهارات را تکذیب کرد، اما در زمان مبارزات انتخاباتی سایت قلم، متعلق به میر حسین موسوی، نوشت که دفتر آیت الله جوادی آملی این ماجرا را تایید کرده است.

Image caption آقای هاشمی رفسنجانی نیز بعد از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری تنها یک بار امامت جمعه شهر تهران را بر عهده داشته است

بعد از انتشار نتیجه انتخابات، آیت الله جوادی آملی، که به عنوان یکی از روحانیون راستگرا شهرت دارد، مانند اکثر روحانیون ارشد ایران از ارسال پیام تبریک برای محمود احمدی نژاد خودداری ورزید و در مورد اعلام پیروزی آقای احمدی نژاد اظهار نظر مشخصی نکرد.

موضع آیت الله جوادی آملی در قبال نتیجه انتخابات واکنش برخی طلاب طرفدار آقای احمدی نژاد و ناخرسندی آقای جوادی آملی را به دنبال داشت.

بعد از انتخابات جنجال برانگیز ریاست جمهوری، گزارشهایی از غیبت ، آیت الله عبدالله جوادی آملی، آیت الله ابراهیم امینی، ایت الله رضا استادی امامان جمعه شهر قم منتشر شده بود.

بعد از انتشار این اخبار، ستاد ائمه جمعه توضیح داد که آیت الله عبدالله جوادی آملی در ایام تابستان امامت جمعه قم را برعهده نخواهد گرفت زیرا وی در این مدت در دماوند اقامت خواهد داشت و در سال های قبل هم به همین گونه بوده است.

در باره آیت الله استادی هم ستاد ائمه جمعه اعلام کرد که وی به علت عارضه قلبی، تا ماه محرم در نماز جمعه حضور نخواهد داشت.

این در حالی بود که آیت الله استادی پیش از این در نماز جمعه، اقدام برخی طلاب طرفدار محمود احمدی نژاد در برگزاری راهپیمایی حمایت از او را مورد انتقاد قرار داده و گفته بود که تا ماه محرم در نماز جمعه حضور نخواهد یافت. بعد از اختلاف نظرها، هاشم حسینی بوشهر مدیر سابقه حوزه قم به عنوان امام جمعه جدید شهر قم معرفی شد.

Image caption آیت الله استادی یکی از امامان جمعه شهر قم است که اعلام کرده تا مدتی در نماز جمعه قم حاضر نخواهد شد

با اضافه شدن آقای حسینی بوشهری، تعداد امامان جمعه شهر قم به پنج نفر رسید. اما اکنون با کناره گیری آقای جوادی املی باز تعداد امامان جمه قم همانند گذشته است و آقایان استادی، امینی و سعیدی دیگر امامان جمعه این شهر هستند.

پیام آیت الله خمینی به گورباچف

این روحانی ارشد ساکن قم در سالهای بعد از انقلاب ابتدا به عضویت شورای عالی قضایی در آمد و بعدها نیز در مجلس خبرگان قانون اساسی و خبرگان رهبری فعال بود.

آقای جوادی آملی هفت سال در کلاس درس آیت الله خمینی بنیادگذار جمهوری اسلامی نشسته و برای همین از اعتماد وی نیز برخوردار بود، چنانکه رهبر سابق ایران در سال ۱۳۶۷ وی را به اتحادجماهیرشوروی فرستاد تا پیامش را به گوش میخائیل گورباچف رهبر آن کشور برساند.

بعد از وقایع انتخابات، اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و رئیس مجلس خبرگان رهبری که یکی از امامان جمعه شهر تهران است، تنها یکبار در نماز جمعه تهران حاضر شده است.

آقای رفسنجانی در روز ۲۶ تیر در نماز جمعه تهران پیشنهاداتی برای خروج از بحران مطرح کرد که با مخالفت اصولگرایان و حامیان دولت همراه شد.

بعد از آن کاظم صدیقی، از سوی آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی به عنوان امام جمعه موقت شهر تهران منصوب شد. آقای صدیقی که رییس دادگاه انتظامی قضات و مدرس اخلاق حوزه علمیه قم است پس از محمد امامی کاشانی، اکبرهاشمی رفسنجانی، احمد جنتی و احمد خاتمی، پنجمین امام جمعه موقت تهران است.

مطالب مرتبط