درخواست برای روشن شدن 'زوایای نامعلوم' قتل کیانوش آسا

کیانوش آسا
Image caption خانواده آقای آسا می گویند که او دانشجویی نخبه و ممتاز بوده است

منابع خبری اصلاح طلبان در ایران می گویند که خانواده کیانوش آسا، یکی از کشته شدگان حوادث پس از انتخابات در این کشور، خواهان روشن شدن ابهامات در مورد چگونگی قتل او و محاکمه عاملان آن شده اند.

وبسایت هایی مانند کلمه (نزدیک به میرحسین موسوی) و ادوار نیوز (متعلق به سازمان دانش آموختگان ایران اسلامی – ادوار تحکیم وحدت) متن نامه سرگشاده ای را منتشر کرده اند که توسط فاطمه فلاح (مادر) و کامران آسا (برادر) کیانوش آسا خطاب به رئیس قوه قضائیه ایران و کمیته حقیقت یاب مجلس شورای اسلامی نوشته شده است.

در این نامه آمده است که آقای آسا روز ۲۵ خرداد در جریان تجمع معترضان به نتایج اعلام شده انتخابات ریاست جمهوری ایران در میدان آزادی مفقود شده و جسد او حدود ۱۰ روز بعد در پزشکی قانونی توسط اعضای خانواده اش شناسایی شده است.

به نوشته خانواده آقای آسا، شاهدان عینی گفته اند که او را در حالی دیده اند که در اثر اصابت "تنها یک گلوله به پهلویش" زخمی شده بود، اما به هنگام مشاهده جسد او در پزشکی قانونی توسط اعضای خانواده، اثر اصابت گلوله دیگری هم بر گردن او دیده شده که معلوم نیست چه زمانی و توسط چه کسی به او شلیک شده است.

مادر و برادر آقای آسا در نامه سرگشاده خود نوشته اند که بر اساس اعلام پزشکی قانونی، جسد آقای آسا چهار روز بعد از حادثه ۲۵ خرداد به پزشکی قانونی تحویل داده شده و آنها می خواهند بدانند در این چهار روز چه بر سر او آمده است.

در نامه سرگشاده اعضای خانواده آسا آمده است: "گزارش پزشکی قانونی ناقص بوده و تنها علت فوت را اصابت گلوله عنوان کرده و به روز فوت و اینکه گلوله های موجود در بدن از یک جنس یا جنس های متفاوت بوده تا نوع و شکل مرگ مشخص گردد اشاره ای نکرده است".

آنها از قوه قضائیه و نمایندگان مجلس ایران خواسته اند که در مورد "زوایای نامعلوم" قتل آقای آسا تحقیق کنند و ببینند که او "قبل از مرگ، یعنی در روزهای ۲۵ تا ۲۹ خرداد در چه شرایطی بوده؟ کدام روز جان خود را از دست داده؟ محل نگهداری اش کجا بوده و آیا بدن زخمی اش تحت درمان مناسبی قرار گرفته است یا نه"؟

مادر و برادر آقای آسا خواسته اند که نتیجه تحقیقات قوه قضائیه و مجلس در اختیار آنها قرار گیرد و "قاتل یا قاتلان" او محاکمه و مجازات شوند.

کیانوش آسا، دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی شیمی دانشگاه علم و صنعت تهران بود که در جریان اعتراضات پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران کشته شد و پیکرش در زادگاهش، شهر کرمانشاه به خاک سپرده شد.

کامران آسا، برادر کیانوش اواسط مردادماه در گفت و گویی با بی بی سی فارسی گفته بود که اعضای خانواده آسا در مورد قتل برادرش به قوه قضائیه شکایت کرده اند و پرونده ای در این زمینه تشکیل شده است.

مأموران حکومتی با تظاهراتی که پس از مراسم چهلم کیانوش آسا در کرمانشاه به راه افتاد برخورد کردند و ۱۰ تن از تظاهرکنندگان را بازداشت کردند، اما بازداشت شدگان پس از ۲ روز آزاد شدند.

مطالب مرتبط