ایران: به قطعنامه شورای حکام عمل نخواهیم کرد

علی اصغر سلطانیه
Image caption آقای سلطانیه می گوید که ایران حتی به یک کلمه از قطعنامه شورای حکام عمل نخواهد کرد

با وجود تأکید آمریکا، روسیه و بریتانیا بر حساس بودن وضعیت پرونده هسته ای ایران، این کشور قطعنامه تازه شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی را رد کرده و می گوید که فعالیت های غنی سازی خود را متوقف نخواهد کرد.

علی اصغر سلطانیه، نماینده ایران در آژانس، روز جمعه ۶ آذر (۲۷ نوامبر)، ساعتی پس از تصویب قطعنامه شورای حکام گفت: "ما حتی به یک کلمه از این قطعنامه عمل نخواهیم کرد".

او گفت که صدور این قطعنامه بر اساس "انگیزه سیاسی علیه ملت ایران" بوده است.

شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی صبح روز جمعه با تصویب قطعنامه ای، ضمن محکوم کردن فعالیت "مخفیانه" ایران در ساخت یک مرکز جدید غنی سازی در نزدیکی قم، خواهان توقف فوری ساخت و ساز در این مرکز شد.

این قطعنامه همچنین از ایران می خواهد که هدف اصلی ساخت این مرکز غنی سازی را روشن کند و اطمینان دهد که مرکز هسته ای مخفی دیگری ندارد.

گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا پس از تصویب قطعنامه شورای حکام گفت که اگر ایران خواسته های شورای حکام را نادیده بگیرد، کشورهای قدرتمند جهان تحریم های سختگیرانه تری علیه این کشور اعمال خواهند کرد.

کاخ سفید نیز در واکنش به قطعنامه شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی به ایران هشدار داد از زمان محدودی را برای پاسخگویی به خواسته های جامعه جهانی در اختیار دارد.

رابرت گیبز، سخنگوی کاخ سفید گفت: "صبر ما و جامعه جهانی محدود و در حال تمام شدن است... اگر ایران از عمل به تعهدات بین المللی این کشور خودداری کند، آن گاه مسوول انزوای رو به افزایش خود و نتیجه های آن خواهد بود."

همچنین دولت روسیه که در سال های اخیر معمولا در جهت کاستن از شدت فشارها بر ایران عمل کرده است، می گوید که ایران بهتر است با "کمال جدیت" به "همکاری کامل با آژانس بین المللی انرژی اتمی" بپردازد.

این در حالی است که نماینده ایران در آژانس گفته است که صدور قطعنامه تازه شورای حکام به "فضای موجود مثبت همکاری" میان ایران و آژانس آسیب خواهد زد.

آقای سلطانیه گفت: "حد اقل واکنش فوری ما این است که دیگر به طور داوطلبانه اقدامی فراتر از تعهدات قانونی خود انجام نخواهیم داد".

او همچنین هشدار داد که "سیاسی کردن" آژانس بین المللی انرژی اتمی برای آینده این آژانس خطرناک است.

آقای سلطانیه افزود: "قطعنامه شورای حکام یا شورای امنیت یا تحریم ها ایران را حتی برای یک ثانیه از فعالیت های غنی سازی خود باز نخواهد داشت".

او با تأکید بر اینکه "دانش میراث بشر است" و هیچ کس حق ندارد مردم ایران را از آن محروم کند، گفت: "بنابراین پاسخ ما به این قطعنامه، همانطور که در جلسه شورای حکام هم گفتم، منفی است".

مطالب مرتبط