آیا تحریم های جدیدی در انتظار ایران است؟

تاسیسات غنی سازی در نزدیکی قم
Image caption آژانس بین المللی انرژی اتمی ایران به خاطر ساخت مخفیانه تاسیسات غنی سازی در نزدیکی قم محکوم کرد

قطعنامه محکومیت ایران که به وسیله آژانس بین المللی انرژی اتمی صادر شده است نشانه جدیدی است که از احتمال افزایش تحریم های این کشور خبر می دهد.

این قطعنامه که به خاطر احداث مخفیانه تاسیسات غنی سازی هسته ای در نزدیک قم صادر شد از سوی روسیه و چین حمایت شد.

البته رای مثبت آنها به این قطعنامه به این معنی نیست که آنها حتما از اعمال تحریم های جدید علیه ایران حمایت کنند ولی بیانگر این موضوع است که تهران دیگر نمی تواند روی پشتیبانی دیپلماتیک این دو کشور حساب کند.

این موضوع احتمالا نشان می دهد روسیه سامانه دفاع ضدهوایی اس 300 را به ایران تحویل نمی دهد و این خود یک تحریم است.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا گفته است وضع برنامه هسته ای ایران و سیاست جدید ایالات متحده در برابر آن را تا پایان سال ارزیابی خواهد کرد.

اگر او بخواهد تحریم های بیشتری علیه ایران وضع شود باید نظر روسیه و چین را جلب کند. در غیر این صورت باید به سراغ بریتانیا، فرانسه، آلمان، اتحادیه اروپا و سایر بازیگران جهانی برود.

"حقه" غربی ها

تنها دو اقدام می تواند مانع از تلاش آمریکا برای تحریم بیشتر ایران شود. یکی از آنها پذیرش درخواست ها از ایران برای توقف غنی سازی از سوی این کشور است.

اقدام دوم به توافق رسیدن بر سر پیشنهاد آژانس بین المللی انرژی اتمی برای ارسال اورانیوم غنی شده ایران به روسیه و تبدیل آن به سوخت مورد نیاز راکتور تحقیقاتی تهران برای تولید ایزوتوپ های پزشکی است.

بعضی از رهبران ایران این پیشنهاد را حقه کشورهای غربی برای خارج کردن اورانیوم غنی شده ایران از این کشور و بازنگرداندن آن می دانند.

محمد البرادعی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی گفته است ایران در پاسخ به این پیشنهاد، طرح خود را ارائه کرده است.

آقای البرادعی می گوید برداشت او از واکنش های ایران این است که این کشور حاضر است اورانیوم غنی شده خود را به طور همزمان در ازای دریافت سوخت هسته ای تحویل دهد.

او گفت: "به شرط دریافت سوخت ایران حاضر است اورانیوم غنی شده خود را در داخل این کشور در اختیار و تحت نظارت آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار دهد."

آقای البرادعی که تا چند روز دیگر از دوره ریاستش بر آژانس بین المللی انرژی اتمی به پایان می رسد، از دو طرف اختلاف خواسته است این فرصت را از دست ندهند.

هدف: فرآورده های نفتی

شورای امنیت سازمان ملل متحد تاکنون با تصویب سه قطعنامه تحریم هایی را علیه ایران اعمال کرده است که شامل تجارت مواد هسته ای و محدودیت مالی و مسافرتی شخصیت های حقیقی و حقوقی این کشور است.

اگر قرار باشد تحریم های جدیدی علیه ایران وضع شود، باید تجارت نفت ایران به خصوص وابستگی این کشور به واردات فرآورده های نفتی را هدف بگیرد و محور آن باید بیمه های اتکایی باشد.

هدف از این کار منصرف کردن شرکت ها از ارائه خدمات بیمه به صادرات و واردات ایران است.

کارشناسان حقوقی می گویند هدف از این کار تاثیر گذاشتن بر صادرات و واردات ایران است.

در شرایط حاضر و با توجه به این که شواهدی از اقدام عملی ایران برای تولید تسلیحات اتمی نیست، بعضی دولت ها ممکن است از اقدام های صورت گرفته علیه این کشور رضایت داشته باشند.

هر چند اسرائیل هنوز متقاعد نشده و نخواهد شد.

تاثیرگذاری احتمالی تحریم های جدید به زمان نیاز دارد به همین علت احتمال حمله نظامی علیه تاسیسات اتمی ایران در کوتاه مدت وجود ندارد ولی تضمینی برای درازمدت نیست.

مطالب مرتبط