آمریکا قطعنامه آژانس را موفقیتی برای اوباما دانست

Image caption اوباما حل و فصل مناقشه اتمی ایران را یکی از اولویت های دولت خود می داند

کاخ سفید قطعنامه شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی علیه ایران را "پیشرفتی مهم" برای باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در عرصه سیاست خارجی ارزیابی کرد.

شورای حکام آژانس روز جمعه (27 نوامبر) ضمن محکوم کردن فعالیت "مخفیانه" ایران در ساخت یک مرکز جدید غنی سازی در نزدیکی قم، خواهان توقف فوری ساخت و ساز در این مرکز شد.

کاخ سفید روز شنبه (28 نوامبر) در بیانیه کتبی اش، صدور قطعنامه مذکور را به تلاش های دیپلماتیک باراک اوباما برای ایجاد اتفاق نظر بین المللی درباره برنامه اتمی ایران نسبت داد.

کاخ سفید می گوید: "شورای حکام آژانس پیامی محکم و روشن فرستاده است که جامعه بین المللی در برابر نافرمانی ایران متحد است."

مقام های ایرانی قطعنامه آژانس را رد کرده اند و می گویند که فعالیت های غنی سازی اورانیوم این کشور را متوقف نخواهند کرد.

علی اصغر سلطانیه، نماینده ایران در آژانس، تصویب قطعنامه مذکور را بر اساس انگیزه های سیاسی دانسته و گفته است: "ما حتی به یک کلمه از این قطعنامه عمل نخواهیم کرد."

قطعنامه آژانس از ایران می خواهد که هدف اصلی ساخت مرکز غنی سازی جدید خود را روشن کند و اطمینان دهد که مرکز هسته ای مخفی دیگری ندارد.

کاخ سفید پیشتر در واکنش به قطعنامه شورای حکام آژانس هشدار داده بود که ایران برای پاسخگویی به خواسته های جامعه بین المللی زمان محدودی در اختیار دارد.

به گفته رابرت گیبز، سخنگوی کاخ سفید: "صبر ما و جامعه جهانی محدود و در حال تمام شدن است... اگر ایران از عمل به تعهدات بین المللی این کشور خودداری کند، آن گاه مسوول انزوای رو به افزایش خود و نتیجه های آن خواهد بود."

آمریکا بارها هشدار داده است که در صورت بی نتیجه بودن مذاکرات هسته ای، تحریم ها علیه ایران را تشدید خواهد کرد.

ایران می گوید که این تحریم ها بر خط مشی اتمی این کشور تاثیری نمی گذارد.

مطالب مرتبط