'۸۳ هزار نفر حامل ویروس اچ.آی.وی در ایران'

ایدز، اچ آی وی، ایران، زنان
Image caption ویروس آچ. آی.وی که زمینه ساز بیماری ایدز است

رئیس اداره ایدز وزارت بهداشت ایران می گوید بنا بر برآوردهای این اداره در ایران ۸۳ هزار نفر حامل ویروس پدید آورنده بیماری ایدز (اچ.آی.وی) هستند.

بنا بر گزارش خبرگزاری ایرنا، عباس صداقت روز یکشنبه ۸ آذر ۱۳۸۸ (۲۹ نوامبر ۲۰۰۹) در افتتاحیه سومین سمینار سالیانه ایدز در ایران ضمن اعلام این برآورد گفته است که چنین برآوردهایی بر اساس الگوی مطالعاتی ارایه شده توسط سازمان بهداشت جهانی و دفتر هماهنگ کننده برنامه ایدز در ایران ارایه می شود.

در همین رابطه یک عضو کمیته کشوری مراقبت و درمان ایدز نیز از کاهش میانگین سنی بیماران و افزایش آمار زنان حامل ویروس اچ.آی.وی خبر داده است.

مسعود مردانی در گفتگو با خبرگزاری دانشجویان ایران گفت: "در چند سال اخیر سن ابتلا به ویروس اچ.ای.وی درایران کاهش یافته است و هم اکنون ۳۷/۹ درصد از بیماران شناسایی شده در گروه سنی ۳۴-۲۵ سال قرار دارند."

عضو کمیته کشوری مراقبت و درمان ایدز همچنین از آسیب پذیرتر شدن زنان و دختران جوان در برابر این بیماری خبر داده است.

وی در گفتگو با ایسنا، با استناد به برآوردهای جدید بر ضرورت آموزش های جنسی به جوانان تاکید کرده است و پیرامون تغییر روند انتقال ویروس بیماری ایدز از اعتیاد تزریقی به رابطه جنسی، هشدار داده است.

دکتر مردانی با اشاره به تاریخچه شناسایی بیماری ایدز در ایران که به سال ۱۳۶۵ بازمی گردد، گفت که درصدی از موارد حامل ویروس اچ.ای.وی به لحاظ ترس از طرد اجتماعی با مخفی کردن راه اصلی انتقال این ویروس، در میان موارد نامشخص قرار گرفته اند.

بنابر آخرین آمار رسمی منتشر شده در ایران تا پایان مهرماه ۱۳۸۸ تعداد ۲۰ هزار و ۱۳۰ نفر حامل ویروس اچ.آی.وی شناسایی شده اند. از این تعداد ۲۰۹۷ نفر هم اکنون به بیماری ایدز مبتلا شده اند و ۳۴۰۹ نفر بیمار نیز تا کنون در اثر ابتلا به این بیماری جان باخته اند.

افزایش تعداد زنان جوان حامل ویروس اچ.آی.وی و کاهش میانگین سنی حاملان ویروس اچ.آی.وی، به آن لحاظ مهم ارزیابی می شود که جوانان بیشتر درمعرض رفتارهای پرخطر جنسی و سوء مصرف مواد مخدر قرار دارند و بدین ترتیب افزایش آمار بیماران درمیان این گروه می تواند به سرعت گسترش ایدز نیز بیافزاید.

مطالب مرتبط