ایران پنج قایقران بریتانیایی را بازداشت کرده است

قایق شرکت "قایقرانی بحرین" که توسط ایران متوقف شد
Image caption قایق متعلق به شرکت "قایقرانی بحرین" که توسط ایران متوقف شد

وزارت خارجه بریتانیا اعلام کرده است که پنج قایقران بریتانیایی پنج روز قبل، هنگامی که به وسیله قایقی تفریحی از بحرین راهی دوبی بودند، توسط نیروی دریایی ایران بازداشت شده اند.

منابع خبری ایران تا کنون گزارشی در این مورد منتشر نکرده اند.

وزارت خارجه بریتانیا در بیانیه ای گفت که نیروی دریایی ایران، روز چهارشنبه، 25 نوامبر قایق تفریحی حامل دریانوردان بریتانیایی را متوقف کرده و آن ها را تحت بازداشت قرار داده است.

بنا بر این بیانیه این دریانوردان که غیر نظامی هستند، ممکن است "سهوا" وارد آبهای ایران شده بودند.

گفته می شود که این پنج نفر در سلامت هستند و خانواده هایشان از بازداشت آنها با خبر شده اند.

هنوز محل نگهداری این پنج نفر معلوم نیست اما وزارت خارجه تایید کرد که این قایقرانان رهسپار شرکت در مسابقه قایقرانی میان دوبی و مسقط بودند.

بریجیت کندل خبرنگار دیپلماتیک بی بی سی می گوید که وزارت خارجه بریتانیا می خواست که مساله را علنی نکند تا شاید شانس آزادی این افراد بیشتر شود.

اما او می افزاید که با گذشت پنج روز از حادثه جزئیات آن به تدریج آشکار شد و وزارت خارجه چاره ای جز تایید خبر نداشت.

دیوید میلیبند گفته که امیدوار است مساله "به زودی" حل شود.

وزیر خارجه بریتانیا گفت: "مقام های وزارت خارجه فورا در عصر روز 25 نوامبر با مقام های ایرانی در لندن و در تهران تماس گرفتند، تا هم خواستار روشن شدن قضیه شوند و هم برای حل سریع مساله تلاش کنند."

او افزود: "سفیر ما در تهران مساله را با وزارت خارجه ایران در میان گذاشته و ما در مورد موضوع با سفارت ایران در لندن صحبت کرده ایم."

قصد این پنج نفر رفتن به دوبی برای شرکت در مسابقه ای تحت عنوان "قایقرانی بحرین" اعلام شده است.

این مسابقه به طول 360 میل دریایی روز 26 نوامبر شروع شد و سه روز بعد در پایتخت عمان پایان یافت.

در ماه مارس 2007 نیز هشت ملوان و هفت تفنگدار دريايی بريتانيايی که در چارچوب عمليات جلوگيری از قاچاق به عراق در حال گشتزنی در آبهای خليج فارس بودند، توسط سپاه پاسداران بازداشت شدند، اما پس از دوازده روز به دستور محمود احمدی نژاد، رئيس جمهوری ايران آزاد شدند.

ایران آن 15 نظامی بریتانیایی را متهم به ورود غیرقانونی به آب های خود کرد، اما بریتانیا گفت این افراد در آب های عراق بازداشت شده بودند.

در سال 2004 نیز هشت نظامی بریتانیایی در آب های اروند رود - شط العرب - درحال آموزش دادن گشت های عراقی بازداشت و پس از مدتی آزاد شدند.

مطالب مرتبط