آمریکا: گسترش برنامه غنی سازی ایران غیرقابل قبول است

Image caption ایران می گوید که برای تولید برق باید برنامه غنی سازی اورانیوم خود را گسترش دهد

یک دیپلمات ارشد آمریکا روز دوشنبه (30 نوامبر) گفت که طرح ایران برای ساخت مراکز جدید غنی سازی اورانیوم برای آمریکا "غیرقابل قبول" است.

هم زمان، کاخ سفید نیز تاکید کرد که دولت ایران برای اجرای "تعهدات بین المللی" اش در مورد برنامه هسته ای این کشور، زمان زیادی ندارد.

سوزان رایس، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد، روز دوشنبه برنامه ایران برای ساخت ده مرکز غنی سازی دیگر را "کاملا غیرقابل قبول" دانست و گفت که این امر به انزوای بیشتر ایران منجر خواهد شد.

او این سخنان را در جمع خبرنگاران در مقر سازمان ملل متحد در شهر نیویورک بیان کرد.

سوزان رایس گفت: "وقت کمی باقی مانده است و ما در مورد اجرای کامل سیاست دو مسیره جدی هستیم."

منظور این مقام آمریکایی از سیاست دو مسیره، خط مشی دو بعدی کاخ سفید است که بر ارائه مشوق ها و توسل احتمالی به تحریم ها استوار است.

در همین رابطه، رابرت گیبز سخنگوی کاخ سفید، نیز گفت که ایران برای تجدید نظر در موضع اتمی اش فرصت چندانی ندارد.

رابرت گیبز قطعنامه اخیر شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی علیه ایران را "توبیخ" ایران از سوی جامعه بین المللی ارزیابی کرد.

شورای حکام آژانس روز جمعه (27 نوامبر) ضمن محکوم کردن فعالیت "مخفیانه" ایران در ساخت یک مرکز جدید غنی سازی در نزدیکی قم، خواهان توقف فوری ساخت و ساز در این مرکز شد.

مقام های ایرانی قطعنامه آژانس را رد کرده اند و می گویند که فعالیت های غنی سازی اورانیوم این کشور را متوقف نخواهند کرد.

ایران می گوید که هدف از اصرار بر ادامه غنی سازی اورانیوم در داخل تامین سوخت نیروگاه های هسته ای است.

اما کشورهای غربی ایران را متهم کرده اند که در پوشش برنامه های صلح آمیز هسته ای، درصدد تولید اورانیوم لازم برای ساخت بمب اتمی است.

آمریکا می گوید در صورتی که ایران تا پایان سال میلادی جاری به پیشنهاد گروه 1+5 برای حل مناقشه اتمی پاسخ مثبتی ندهد، برای تشدید تحریم ها علیه ایران اقدام خواهد کرد.

مطالب مرتبط