مدیرکل جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی شروع به کار کرد

آمانو - عکس از آژانس بین المللی
Image caption یوکیا آمانو بر تعهد به مقابله با تهدید اتمی جهان تاکید ورزیده است.

مدیرکل جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی رسما کار خود را آغاز کرده است.

با خاتمه دوره خدمت محمد البرادعی، به عنوان مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی، وابسته به سازمان ملل متحد، روز سه شنبه، 1 دسامبر (10 آذر)، ، یوکیا آمانو، دیپلمات ژاپنی که به این سمت انتخاب شده است، این سمت را برعهده گرفت.

یوکیا آمانو پنجمین مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی از زمان تاسیس این نهاد است و روز 2 ژوئیه سال جاری با رای اکثریت اعضای شورای حکام آژانس بین المللی به عنوان جانشین آقای البرادعی برگزیده شد.

در این سمت، آقای آمانو مدیریت دبیرخانه آژانس بین المللی را برعهده دارد که از کارمندان ثابت این نهاد، که شمار آنان به بیش از دو هزار نفر می رسد، تشکیل یافته است.

این افراد در شش اداره خدمت می کنند که ریاست هر یک از آنها را یکی از معاونان مدیرکل آژانس برعهده دارد.

محمد البرادعی، مدیرکل قبلی آژانس بین المللی، برای نخستین بار در سال 1997 به جای هانس بلیکس، دیپلمات سوئدی، به سمت مدیرکلی آژانس انتخاب شد و شورای حکام در دو دوره بعد در سال های 2001 و 2005 بار دیگر به ادامه خدمت او رای داد.

وی در سال جاری اعلام داشت که از این سمت کناره گیری می کند و در ژوئن و ژوئیه امسال، رقابت نامزدهای تصدی این سمت و رای گیری برای انتخاب یکی از آنان صورت گرفت.

یکی از مهمترین تحولات در دوره خدمت آقای البرادعی، که شهروند مصر است، موضوع فعالیت دولت وقت عراق در زمینه تسلیحات غیرمجاز بود که سرانجام به حمله نظامی ائتلاف به رهبری آمریکا به آن کشور منجر شد.

محمد البرداعی در حالی آژانس بین المللی را ترک می کند که با وجود تلاش های گسترده آژانس و شخص او، دو مساله مهم، یعنی برنامه های هسته ای ایران و فعالیت اتمی کره شمالی همچنان بدون راه حل باقی مانده است.

آقای البرادعی در یکی از آخرین اظهارنظرهای خود در مقام ریاست آژانس، ایران را به خاطر خودداری از پذیرش راه حل پیشنهادی این نهاد در اجلاس ماه اکتبر در وین مورد انتقاد قرار داد و گفت که تلاش آژانس برای حل این مساله به بن بست رسیده است.

در سال 2005، جایزه صلح نوبل مشترکا به محمد البرادعی و آژانس بین المللی انرژی اتمی اعطا شد.

مدیرکل جدید

یوکیا آمانو، مدیرکل جدید آژانس، در حالی خدمت خود را در این سمت آغاز می کند که بحران های هسته ای ایران و کره شمالی، که هر دو می تواند به بروز درگیری های نظامی منجر شود، همچنان لاینحل باقی مانده است.

Image caption بحرانهای ایران و کره شمالی از دوره البرادعی به دوره آمانو انتقال می یابد

آقای آمانو پس از کسب موفقیت در انتخابات مدیرکلی آژانس، در سخنانی با اشاره به تصویب قطعنامه های شورای امنیت که از ایران می خواهد غنی سازی اورانیوم را متوقف کند، گفت که جمهوری اسلامی به عنوان یک عضو سازمان ملل، مکلف به اجرای این قطعنامه هاست و در عین حال افزود که شواهدی حاکی از تلاش ایران برای دستیابی به تسلیحات اتمی مشاهده نکرده است.

در مورد نقش احتمال آقای آمانو در بحران کره شمالی، از آنجا که این کشور از پیمان منع گسترش جنگ افزارهای اتمی و در نتیجه، عضویت در آژانس بین المللی، کناره گرفته، آژانس بین المللی در حال حاضر نفوذ چندانی برفعالیت های هسته ای آن ندارد.

در جریان رای گیری برای انتخاب مدیرکل جدید آژانس، آقای آماتو بیشتر مورد توجه کشورهای پیشرفته عضو شورای حکام بود در حالیکه کشورهای توسعه نیافته عضو شورا بیشتر به عبدالصمد مینتی، دیپلمات اهل آفریقای جنوبی، گرایش داشتند و به دلیل رقابت نزدیک این دو نفر، گزینش مدیرکل منتخب تنها پس از شش دور رای گیری صورت گرفت.

اجلاس عمومی آژانس بین المللی که در ماه سپتامبر سال جاری در وین با حضور نمایندگان تمامی کشورهای عضو آژانس برگزار شد تصمیم شورای حکام در انتخاب آقای آمانو را مورد تایید قرار داد.

مدیرکل آژانس بین المللی با رای سی و پنج کشور عضو شورای حکام و تایید اجلاس عمومی آژانس برای دوره های چهارساله انتخاب می شود و انتخاب مجدد او بلامانع است.

یوکیا آمانو در سال 1947 در استان کاناگاوا در ژاپن متولد شده و فارغ التحصیل دانشکده حقوق دانشگاه توکیو است و در یک دوره تحقیقاتی را در دانشگاه نیس فرانسه هم شرکت کرده است.

وی در سال 1972 وارد خدمت وزارت امور خارجه ژاپن شد و در طول سالهای خدمت خود، عمدتا در مشاغل مرتبط با خلع سلاح و جلوگیری از گسترش جنگ افزارهای هسته ای فعالیت داشته است و در سال 2002 به عنوان مدیرکل بخش علمی و امور کنترل تسلیحات در این وزارتخانه منصوب شد.

در دوره خدمت در وزارت امور خارجه ژاپن، یوکیا آمانو به عنوان نماینده کشور خود در جلسات بین المللی مرتبط با کنترل تسلیحات و منع گسترش جنگ افزارهای اتمی شرکت کرده و در نهادهای مرتبط با این مسایل فعالیت داشته است.

آقای آمانو در سال 2005 به عنوان نماینده ژاپن در آژانس بین المللی انرژی اتمی منصوب شد و در سال 2008، دولت ژاپن رسما او را به عنوان نامزد تصدی سمت مدیریت کل آژانس معرفی کرد.

یوکیا آمانو در توصیف هدف های خود در این سمت، بر عزم خود برای جلوگیری از گسترش و کاربرد تسلیحات هسته ای و تلاش برای حرکت به سوی خلع سلاح اتمی تاکید نهاده و گفته است که شهروند کشوری است که فاجعه بمباران اتمی را در شهرهای هیروشیما و ناکازاکی تجربه کرده است.

مطالب مرتبط