عدم حضور احمدی‌نژاد و هاشمی‌رفسنجانی در روز مجلس

همایش اتحاد
Image caption نشانی از رئیسان پیشین مجلس شورای اسلامی در میان حاضران در همایش اتحاد دیده نمی شد

در حالی که مراسم روز مجلس در ایران امسال به نام همایش "اتحاد" نامگذاری شده بود، رئیس جمهوری و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در آن حضور نیافتند.

همایش "اتحاد" که قرار بود ساعت ۹ صبح روز سه شنبه ۱۰ آذر (اول دسامبر) در صحن مجلس شورای اسلامی در تهران کار خود را آغاز کند، ظاهرا به امید شرکت محمود احمدی نژاد با ۴۰ دقیقه تأخیر آغاز شد، اما سرانجام علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران به شرکت کنندگان گفت: "آقایان احمدی نژاد و هاشمی تشریف نیاورند، از خداوند سلامتی و صحت را برای آنها می خواهیم. ان شاءالله خداوند امورات را اصلاح نماید".

به گزارش خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، ایرنا، آقای احمدی نژاد سه شنبه شب در یک مصاحبه با تلویزیون دولتی ایران در مورد غيبت در مراسم صبح این روز در مجلس گفت:‌ "رسم اين است که رئيس جمهور را از 10 تا 15 روز قبل دعوت می کنند و برنامه می دهند و قبلا هم من گفته بودم که برنامه ام فشرده است و بعيد مي دانم که بتوانم بيايم."

وی افزود: "ديشب يا پريشب به من اعلام شد که بروم و من به خاطر برنامه ای که از قبل پيش بينی شده بود و بخاطر سفر فشرده ای هم که (به آفريقا و آمريکای لاتين) داشتم قبلا عذرخواهی کردم."

پیشتر دو مقام رسمی دولت، در مورد عدم حضور آقای احمدی نژاد در این مراسم، دو دلیل متفاوت را مطرح کرده بودند؛ معاون پارلمانی نهاد ریاست جمهوری گفته است که رئیس جمهوری ایران می بایست همزمان با این همایش، در یک "مصاحبه زنده بین المللی" که از پیش برنامه ریزی شده بود شرکت می کرد، اما معاون پارلمانی رئیس جمهور گفته که دلیل عدم حضور او، مشغله کاری مربوط به سفر روز بعد به اصفهان بوده است.

رئیس دفتر آقای هاشمی رفسنجانی هم گفته است که دعوتنامه مربوط به این مراسم را روز قبل دریافت کرده و چون برنامه های رئیس مجمع تشخیص مصلحت از قبل تعیین و ابلاغ می شود، امکان تغییر آن وجود نداشته است.

روابط میان محمود احمدی نژاد و اکبر هاشمی رفسنجانی پس از آنکه آقای احمدی نژاد در جریان مبارزات انتخاباتی اخیر، در یک مناظره زنده تلویزیونی آقای هاشمی را به توطئه و کارشکنی علیه دولت متهم کرد و گفت که فرزندان او از طریق غیرقانونی کسب ثروت کرده اند، به شدت تیره شد.

تنش های به وجود آمده پس از انتخابات ریاست جمهوری اخیر ایران، شکافی آشکار میان وفاداران به نظام جمهوری اسلامی ایجاد کرده است که به نظر می رسد آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران می کوشد آن را تا حد ممکن کاهش دهد.

او هفته گذشته در دیدار با گروهی از بسیجیان، به شدت از رسانه هایی که به گفته او به "اختلافات جزئی و غیر اصولی" می پردازند و به مسئولان کشور، از جمله "رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام" تهمت می زنند انتقاد کرد و گفت این "خواست دشمن" است که مردم را نسبت به مسئولان بدبین کند.

اکنون دادستان تهران نیز در پاسخ به سئوال خبرنگاران می گوید که این اظهارات رهبر جمهوری اسلامی، در قانون هم پیش بینی شده است و بر اساس آن عمل خواهد شد.

عباس جعفری دولت آبادی، دادستان عمومی و انقلاب تهران روز سه شنبه ۱۰ آذر در جمع خبرنگاران گفت که دادستانی علیه کسانی که به یکی از روسای قوا یا رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام تهمتی بزند که "ناشی از انجام وظیفه" توسط آن مسئول باشد، رأسا تشکیل پرونده قضایی خواهد داد.

اما همزمان، وزیر اطلاعات دولت آقای احمدی نژاد از مسئولان قضایی کشور انتقاد کرده است که در مورد تعقیب قضایی یکی از پسران آقای هاشمی رفسنجانی کوتاهی می کنند.

به گزارش سایت اینترنتی الف، متعلق به احمد توکلی (نماینده سرشناس مجلس ایران)، حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات ایران در یکی از جلسات کمیسیون امنیت ملی مجلس گفته است که قوه قضائیه "با توجه به مدارک و مستندات کاملی که در اختیار دارد" باید مهدی هاشمی، پسر آقای هاشمی رفسنجانی را احضار کند، اما در این زمینه "اهمال" می کند.

بنابراین به نظر می رسد که در شرایط فعلی نه آقای هاشمی رفسنجانی و نه آقای احمدی نژاد آمادگی مصالحه با یکدیگر و شرکت در همایش "اتحاد" در مجلس را که قرار بود نمایشی از آشتی باشد ندارند.

مطالب مرتبط