گفت و گوی میلیبند با متکی درباره قایقرانان دستگیر شده

چهار نفر از قایقرانان بازداشت شده
Image caption بریتانیا تصور می کند این قایقرانان در جزیره سیری نگهداری می شوند

دیوید میلیبند وزیر خارجه بریتانیا در مورد پنج قایقران بریتانیایی که هفته گذشته توسط نیروی دریایی ایران بازداشت شدند با منوچهر متکی وزیر خارجه این کشور گفت و گو کرده است.

وزارت خارجه بریتانیا گفت که آقای میلیبند آقای متکی را برای ارائه جزئیات در مورد چگونگی وقوع حادثه و صدور بیانیه ای دایر بر نیات ایران نسبت به این پنج نفر تحت فشار قرار داده است.

وزارت خارجه پیشتر گفت که عدم ارائه توضیحی از سوی ایران در مورد اینکه چرا این پنج نفر را در روز چهارشنبه هفته پیش دستگیر کرده است "باعث نگرانی فزاینده است."

وزارت خارجه افزود که آقای میلیبند "درخواست ما برای دسترسی رسمی کنسولی به این افراد را مورد تاکید قرار داده و اظهار امیدواری کرده است که این مساله به سرعت حل شود و همه این پنج نفر آزاد شوند."

براساس این بیانیه آقای متکی قول داد که در مورد همه موارد مطرح شده پاسخی برای وزیر خارجه بریتانیا تهیه کند.

وزارت خارجه پیشتر در پی ملاقاتی دیپلماتیک با سفیر ایران در لندن خواستار روشن شدن نیات ایران شده بود.

پیتر ریکتس معاون دائم وزارت خارجه گفت از آنجا که تقریبا یک هفته از زمان بازداشت قایقرانان می گذرد، "تاخیر در ارائه توضیحات کامل در مورد آنچه اتفاق افتاده و شفافیت در مورد نیات ایران موضوع نگرانی فزاینده است."

خانواده های این پنج بریتانیایی روز چهارشنبه با مقام های وزارت خارجه بریتانیا دیدار خواهند کرد.

این پنج نفر روز 25 نوامبر پس از آنکه نیروی دریایی ایران قایق "وولوو 60" آنها را در خلیج فارس متوقف کرد بازداشت شدند.

این قایق از بحرین به دوبی می رفت تا در یک مسابقه قایقرانی تا مسقط شرکت کند.

وزارت خارجه گفت که لوک پورتر، اولیور اسمیت، دیوید بلومر، اولیور یانگ و سم آشر ممکن است "به طور سهوی به سوی آب های ایران منحرف شده باشند."

وزارت خارجه گفت که تصور می کند این پنج قایقران در جزیره سیری نگهداری می شوند و گفت در پی گرفتن تاییدیه از ایران در این مورد است.

سازمان دهندگان مسابقه دوبی-مسقط گفتند که خدمه قایق موسوم به "پادشاهی بحرین" ممکن است پس از ایجاد مشکل در پروانه قایق بی هدف در آبهای منطقه شناور شده باشند.

آقای میلیبند گفت که این ماجرا "ربطی به سیاست، به برنامه غنی سازی اتمی ایران و هیچ ربطی به سایر مسائل دیگر و بزرگتر ندارد."

پیشتر یک مقام ایرانی گفت که اگر معلوم شود خدمه این قایق "نیات شومی" داشته اند تدابیر "جدی" علیه آنها اتخاذ خواهد شد.

سفارت بریتانیا در تهران خواستار آزادی فوری این پنج نفر شده است اما تاکنون فقط موفق به برقراری تماس غیرمستقیم با آنها شده است.

وزارت خارجه بریتانیا می خواست که مساله را علنی نکند تا شاید شانس آزادی این افراد بیشتر شود اما با گذشت پنج روز از حادثه جزئیات آن به تدریج آشکار شد و وزارت خارجه چاره ای جز تایید خبر در روز دوشنبه نداشت.

مطالب مرتبط