بررسی روزنامه های صبح تهران: سه شنبه دهم آذر 88

تیترهای اول

"قطعنامه جديد ضعف ديپلماسي ايران يا منفعت‌طلبي چين و روسيه!؟" سئوالی است که در صدر گزارش های آفتاب یزد آمده، ابتکار همین گزارش را با تیتر "واکنش در برابر واکنش" آورده، کیهان در عنوان اصلی خود از قول شبکه سی ان ان نوشته "ایران تهدید غرب را با سیلی پاسخ داد" و خراسان "واکنش غرب به تصمیم ایران برای احداث ده سایت هسته ای" را با اهمیت دیده است.

اعتماد از قول علی لاریجانی رییس مجلس در صدر گزارش های خود نوشته "افراطي گري هيچ وقت جواب نداده است"، فرهیختگان از قول همین مقام نوشته "تند کردن فضا به نفع ملت نیست" و مردم سالاری همین خبر را با تیتر "افرادی که در انتخابات بودند کارنامه خدمت داشتند" منعکس کرده است.

"ایده های نظام را با شیوه هنری ترویج کنید" تیتر اصلی روزنامه ایران است، "تجلیل رهبر انقلاب از سریال یوسف" عنوان اصلی جام جم و روزنامه جمهوری اسلامی "ایده های جذاب نظام اسلامی باید به شیوه هنرمندانه مطرح شوند" را در صدر گزارش های خود آورده است.

"گزارش ویژه مجلس انگلیس از حوادث ایران" خبر مهم امروز جوان است و "آغاز بحران گاز با شروع فصل سرد" مهم ترین گزارش حیات نو، "مخالفت با واگذاری مترو به دولت" عنوان اصلی تهران امروز است و دنیای اقتصاد "شیخ نشین دوبی غرق در بحران" را در صدر گزارش های خود قرار داده است.

گزيده مقالات

بسته پیشنهادی فرصت بود

ایران روزنامه دولت در مقاله ای به عنوان فرصت از دست رفته نوشته همواره برخي از كشورهاي غربي اصرار مي‌ورزند كه موضوع هسته‌اي ايران را به عنوان عامل تهديد امنيت بين‌المللی وانمود كنند، اما تهران در بسته پيشنهادي خود، به‌خوبي بر عوامل تهديد‌كننده صلح و امنيت بين‌الملل اشاره نمود و آمادگي خود را براي مذاكره، تعامل طرفيني سازنده و حصول نتايج ملموس و مبتني بر برد ـ برد اعلام كرد.

به نوشته تحلیلگر این روزنامه بسته جامع پيشنهادي ايران به 1+5 كه محتواي ديدگاه راهبردي و جدي جمهوري اسلامي ايران است، فرصت جديدي را فراروي امريكا و مجموعه 1+5 قرار داد تا در فضاي جديد جهاني و بحران‌هاي تهديدزا، با بهره‌گيري از منطق و حكمت به روند رشد و توسعه و امنيت منطقه و جهان با نگاهي جديد بينديشند.

اجماع نشد

منوچهر متکی وزیر خارجه در سرمقاله ایران روزنامه دولت با تکرار تفسیرهای این چند روزه دیگر رسانه های دولتی نوشته: غرب می خواست برای این قطعنامه اجماع پدید آورد که ممکن نشد و این قطعنامه کاملاً سیاسی، با اجماع به تصویب نرسید.

رییس دیپلماسی ایران بدون اشاره به پیش بینی های قبلی مبتنی بر شکست توافق های آژانس و موفقیت ایران در مقابله با کشورهای غربی نوشته بانیان غربی قطعنامه با توجه به موفقیت‌های چشمگیر دانشمندان هسته‌ای ایران در تکمیل و گسترش فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای با عنایت به ماهیت صلح‌آمیز برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران و رویکرد تعاملی کشورمان با آژانس درصدد هستند افکار عمومی را از واقعیات موجود بویژه معضلات غرب در عرصه بین‌المللی منحرف کنند.

تاثیر گفته های هاشمی

مجتبي واحدي در گزارش اصلی آفتاب یزد نوشته: تنها يك روز پس از آن كه هـاشمي رفسنجاني، خواستار ديپلماسي مدبرانه در عرصه بين‌الملل براي دفاع از حقوق هسته‌اي ايران شد، تعدادي از نمايندگان مجلس به اظهارنظر در همين رابطه پـرداخـتـنـد.

به نوشته سردبیر این روزنامه هاشمي رفسنجاني دو روز قبل با رد تلويحي اظهارات كساني كه قـطـعـنـامـه‌هـاي صـادره در آژانس يا شوراي امنيت را بـي‌حاصل مي‌دانند، قطعنامه اخير آژانس را ظالمانه دانست و در عين حال بر اين نكته تاكيد كرد كه اين قطعنامه كل دستاوردهاي هسته‌اي ايران را هدف گرفته اســت و مـقابله با تلاش‌هايي كه بر ضد دستاوردهاي هسته‌اي ايران انجام مي‌شود را ضروري دانست.

دیپلماسی واکنشی

ابتکار در مقاله اصلی خود نوشته ديپلماسي اين روزهاي ايران و کشورهاي غربي به ديپلماسي واکنشي تبديل شده است، چنانکه تصميم ها و موضع گيري هاي هر يک از طرفين موضوع هسته اي واکنشي است به تصميم طرف مقابل.

نویسنده این مقاله تاکید کرده که گويا دولت ايران نمي خواهد در برابر خواست غربي ها نرمشي نشان دهد چنان که در واکنش به قطعنامه شوراي حکام تصميمي مبني بر احداث 10 سايت غني سازي صنعتي اورانيوم همانند سايت نطنز در نقاط مختلف کشور اتخاذ کرده، موضوعي که واکنش کشورهاي مختلف دنيا را به دنبال داشت.

ده هزارمین روز

در ده هزارمین روز ناپدید شدن چهار ایرانی در عراق روزنامه جوان در گزارش اصلی خود به تنها خبرنگار این گروه اشاره کرده و نوشته كاظم اخوان خبرنگارنبود‌، محمدحسين نواب هم كه دربوسني شهيدشد خبرنگار نبود، مهدي فلاحت‌پور هم كه درلبنان براثر بمباران هواپيماهاي‌اسرائيلي تكه‌تكه شد، خبرنگارنبود!!

حمید داود آبادی به طعنه نوشته خبرنگاري كه بايد از او تجليل‌شود‌، آن‌كسي‌است كه به‌انواع جرم‌ها به ‌زندان افتاده‌باشد. خبرنگار قابل‌تقدير، آن‌است كه هرلحظه رنگ عوض‌مي‌كند. خبرنگارآن‌است كه از روي‌دست خارجي‌ها ديكته‌مي‌نويسد. خبرنگار آن‌است كه از بيگانگان دست‌خوش دريافت‌مي‌دارد. خبرنگار آن‌است كه دربرابر استعمارگران، تا زانوخم مي‌شود. خبرنگار آن‌است كه...

البته عجيب‌نيست در مراسمهايي!که به اسم خبرنگار از سوي هر دو جناح برگزار مي شود اسمي ازكاظم اخوان‌‌، فلاحت‌پور ونواب برده‌نشود.

بااين‌حساب، خبرنگارمعصوم است. هركار كه‌كرد، حرمت خبرنگاري‌اش محفوظ ‌است. جاسوس هم كه‌باشد، چون خبرنگاراست، براي حضرات قابل‌احترام وستايش است. خائن به‌كشور كه جاي‌خود رادارد. حال‌مي‌خواهد دربرلين، ارزش‌هاي‌انقلاب و بيست‌ودوسال رشادت وحماسه را به‌تمسخربگيرد، يا اين‌كه درمطبوعات‌مرموز داخلي، به‌زدن تيشه به‌ريشه‌هاي اسلام وانقلاب‌بپردازد و دنبال براندازي نرم باشد

مرض به جان دانشگاه ها

همزمان با هشدار شدید مقامات اطلاعاتی و انتظامی به جوانان برای پرهیز از تظاهرات در روز دانشجو روزنامه جوان در مقاله اصلی خود از دانشجویان خواسته در روز دانشجو فقط علیه آمریکا و اسکتبار جهانی شعار بدهند.

به نوشته فرزانه ولی نژاد در مقاله دانشجو یک فرهیخته سیاسی: از نام بزرگ‌ترین تشکل دانشجویی آن زمان نیز پیداست، اسلا‌می بودنِ خط مشی حرکت و محور مبارزه بوده است ؛ تا جایی که برای این دسته از دانشجویان که اتفاقاً طیف قابل توجهی از دانشگاه‌های کشور را تشکیل ‌می‌دادند، ‌هیأت‌ها و دستجات مذهبی به عنوان بهترین مکان هندسی جذب، ‌ پرورش و گسترش نیرو به حساب ‌می‌آمد و همین بود که تنها با گذشت چند سال از تشکیل این انجمن،‌ دانشگاه‌ها آبستن شخصیت‌های بزرگی همچون شهید چمران،‌ دکتر شریعتی و شهدای 16 آذر شدند.

روزنامه جوان در پایان این مقاله نوشته اما طی سال‌های اخیر مرضی به جان دانشگاه‌های کشور افتاده است.

زیدآبادی در گناباد

مرتضی کاظمیان در مقاله ای در اعتماد به گفته های نماینده گناباد در مجلس پرداخته که از حکم دادگاه برای تبعید احمد زیادآبادی به گناباد انتقاد کرده و گفته بود با توجه به حضور ده هزار دانشجو در منطقه از این حکم نگران است و احساس خطر می کند.

نویسنده مقاله اعتماد تاکید کرده شايد تا هنگامي که زيدآبادي و خانواده اش در گناباد مستقر شوند، وضع صادرات زعفران تغيير کرده باشد؛ چنان که شايد وضع پسته کاران گناباد بهبود يابد و طرح بيمه رايگان مزارع و باغ ها که مسکوت مانده، محقق شود شايد وضع کشاورزان پنبه کار گناباد تغيير کند و آنان به جمع آوري محصول شان رغبت پيدا کرده باشند.

نویسنده مقاله اطمینان داده که گناباد با هر جای دیگر کشور برای زیدآبادی که اگر کامپیوتری داشته باشد سرش مدام در کار است و می تواند به کار مانوس خود مشغول باشد تفاوتی ندارد گرچه نماینده گناباد گفته است در قدیم روحانیون را به گناباد تبعید می کردند ولی این قضیه کاملا فرق دارد.

قطع گاز با سرما

حیات نو در گزارش اصلی خود خبر داده که با سرد شدن هوا قطع گاز شروع شد و نوشته کاهش دما دوباره زنگ خطر براى مصرف گاز را به صدا درآورده است. هر سال با آغاز فصل سرما، مشکل قطع گاز و هشدارهاى کاهش مصرف تکرار مى‌شود.

به نوشته گزارشگر حیات نو هر چند که در فصل‌هاى گرم مسئولان به کرات از نبود مشکل در زمستان سخن مى‌گويند و نسبت به تامين گاز مصرفى کارخانجات و بخش خانگى براى فصل سرما اطمينان خاطر مى‌دهند. آمارهاى رسمى‌شرکت ملى گاز ايران نيز از رشد 20 درصدى مصرف گاز بخش خانگى در هفته نخست آذر خبر داده، به روال سال‌هاى گذشته؛ هشدارهاى مسئولان نسبت به کنترل مصرف گاز آغاز شده و جرائم مصرف بالاتر از الگو نيز در راه است.

پیروزی و شکست

کیهان سرمقاله خود را به حوادث یمن اختصاص داده و شیعیان را پیروزمند خوانده و نوشته نزديك به ده سال است كه آن ها به مقاومت خود ادامه مي دهند و روز به روز تقويت شده اند، اينك آنان بر مرزهاي شمالي يمن با عربستان تسلط دارند و به در اختيار گرفتن مرزهاي يمن در درياي سرخ نزديك شده اند عدد جنگجويانشان از حدود دویست نفر در سال دو هزار ميلادي اينك به بيش از يكصد هزار نفر رسيده مي تواند به زودي از چند ميليون نفر فراتر برود.

مقاله کیهان با این خبر به پایان می رسد که اروپا و آمريكا براي مديريت بحران يمن تلاش می کنند و ممکن است به جايگزيني نيروهاي نظامي بين المللي در منطقه صعده و بين المللي كردن بحران برسند

احتمال دیگر نویسنده این مقاله این است سازمان ملل تحت عنوان دفاع از جان انسان ها، قطعنامه اي صادر كند و به بهانه آن ناتو پا در منطقه بسيار استراتژيك و استثنايي خليج عدن و سواحل يمن در درياي سرخ بگذارد. از اين رو جهان اسلام بايد پيش از آنكه دير شود نقش تاريخي خود را در بحران يمن ايفا كند به گونه اي كه هم حقوق انساني و مذهبي مردم مبارز يمن تامين شود و هم فتنه از اين كشور برخيزد.