به روز شده:  02:34 گرينويچ - پنج شنبه 03 دسامبر 2009 - 12 آذر 1388

ایران پنج شهروند بریتانیایی بازداشت شده را آزاد کرد

چهار تن از سرنشینان قایق - عکس از بی بی سی

ورزشکاران بریتانیایی یک هفته را در ایران در بازداشت بودند

پس از آنکه منابع نظامی ایران از آزادی پنج شهروند بازداشت شده بریتانیایی در خلیج فارس خبر دادند، مقامات بریتانیایی با تأیید این خبر از آزادی این پنج تن ابراز خشنودی کردند.

صبح چهارشنبه، 2 دسامبر (11 آذر)، روابط عمومی سپاه پاسداران به نقل از واحد دریابانی جزیره سیری، وابسته به نیروی دریایی سپاه پاسداران، اعلام کرد که پنج شهروند بریتانیایی که هفته گذشته در مسیر بحرین به دوبی توسط نیروهای ایرانی توقیف شده بودند آزاد شده اند.

ساعاتی پس از آن، وزارت خارجه بریتانیا اعلام کرد که براساس اطلاعاتی که از وزارت خارجه ایران کسب شده، خبر آزادی پنج شهروند بریتانیایی را تایید می کند.

قایقرانان اکنون وارد دوبی شده و در یک کنفرانس کوتاه خبری شرکت کرده اند.

اولیور اسمیت سرپرت این تیم قایقرانی گفت که آنها "به اشتباه" وارد آب های ایران شده بودند.

او گفت که یکی از پروانه های قایق آنها در جریان این سفر افتاده بود.

او گفت: "ما قصد نداشتیم کسی را ناراحت کنیم. فقط قصد داشتیم به اینجا [دوبی] برسیم تا مسابقه را شروع کنیم."

دیوید میلیبند، وزیر امور خارجه بریتانیا در این مورد گفت که ماجرای بازداشت این شهروندان یک موضوع غیر سیاسی و روشن بوده است و آزادی آنها نشان می دهد که "دیپلماسی"، موثر و نتیجه بخش است.

او با ابراز خشنودی از آزادی این شهروندان بریتانیایی گفت: "تا جایی که ما اطلاع داریم، در مدت بازداشت رفتار خوبی با آنها شده است".

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

گفته می شود که سپاه پاسداران از قایق متعلق به این ورزشکاران هم رفع توقیف کرده و این شناور به سوی بنادر جنوبی خلیج فارس یدک می شود.

در اطلاعیه سپاه پاسداران به نقل از این واحد دریابانی مستقر در خلیج فارس آمده است که این پنج نفر "در پی ورود غیرقانونی یک شناور به آب های جمهوری اسلامی در محدوده جزیره سیری بازداشت شده بودند."

اطلاعیه سپاه پاسداران به "اظهارات سرنشینان این شناور مبنی بر ورود اشتباه به محدود آبهای سرزمینی جمهوری اسلامی ایران در خلیج فارس" اشاره کرده و افزوده است که "با بررسی های به عمل آمده و بازجویی از پنج سرنشین انگلیسی این شناور مشخص شد که ورود غیرقانونی آنان به اشتباه صورت گرفته است."

این اطلاعیه می افزاید که پس از این بررسی ها، "با اخذ تعهدات لازم تصمیم به آزادی بازداشت شدگان گرفته شد."

اطلاعیه سپاه پاسداران مشخص نمی کند که تصمیم به آزادی این افراد توسط چه نهاد و مقامی اتخاذ شده است.

ظاهرا پنج ورزشکار بریتانیایی روز چهارشنبه هفته گذشته، 25 نوامبر، در حالیکه با قایقی از بحرین راهی شرکت در مسابقه قایقرانی مسیر دوبی به مسقط، پایتخت عمان بودند توسط ماموران ایرانی دستگیر شدند.

انتشار خبر با تاخیر

این مسابقه توسط یک موسسه مستقر در بحرین سازمان داده شده بود اما معلوم نیست که آیا مقامات بحرینی، که روابط مساعدی با ایران دارند، در تلاش برای آزادی ورزشکاران بریتانیایی مداخله داشته اند یا نه.

نقشه منتشر شده در خبرگزاری فارس

منابع ایرانی دلیل بازداشت را ورود غیرقانونی به آبهای ایران اعلام کردند

خبر دستگیری این افراد تا روز دوشنبه این هفته انتشار نیافت که باعث گمانه زنی در این زمینه شد که احتمالا مقامات بریتانیایی و ایرانی در صدد بوده اند این ماجرا را بدون تبدیل شدن آن به یک بحران جدید سیاسی بین دو کشور حل و فصل کنند.

با انتشار این خبر، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در جریان یک نشست خبری در روز سه شنبه در پاسخ به سئوالی در مورد این حادثه، از تایید قطعی بازداشت ملوانان بریتانیایی خودداری ورزید و تنها گفت که "این خبر" در دست بررسی است.

با اینهمه، خبرگزاری فارس در گزارشی به نقل از یکی از فرماندهان نیروی دریایی سپاه پاسداران در منطقه، تلویحا بازداشت پنج شهروند بریتانیایی را تایید و این نیرو را عامل این بازداشت معرفی کرد.

وی گفت که نیروی دریایی سپاه تحرکات در خلیج فارس را زیر نظر دارد، و اگر بازداشتی صورت گرفته باشد مشخص است چه نیرویی دست به این اقدام زده است.

پس از آن نیز به نقل از رئیس دفتر محمود احمدی نژاد گزارش شد که در صورتیکه این خبر صحت داشته باشد و افراد بازداشت شده با سوء نیت وارد آب های ایران شده باشند، قوه قضائیه به این امر رسیدگی خواهد کرد.

در واکنش به انتشار خبر بازداشت شهروندان بریتانیایی، وزیر امور خارجه این کشور گفت که این ماجرا جنبه سیاسی ندارد و تنها یک مساله کنسولی است.

وی تاکید کرد که بریتانیا در صدد رویارویی با ایران نیست و گفت که سفارت بریتانیا در تهران برای حل و فصل این مساله با مقامات وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی در تماس بوده است.

روز گذشته وزارت امور خارجه بریتانیا همچنین اعلام داشت که وزیر خارجه این کشور با همتای ایرانی خود تماس گرفته و خواستار دریافت جزئیات بیشتر در مورد این حادثه و تسریع در رسیدگی به وضعیت آنان شده است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.