اختلافات مجلس و دولت ایران بر سر قانون یارانه‌ها بالا گرفت

علی لاریجانی
Image caption گروهی از ناظران می گویند آقای لاریجانی با فرستادن قانون یارانه‌ها به شورای نگهبان خواسته از عدم حضور آقای احمدی‌نژاد در مراسم روز مجلس انتقام بگیرد

رئیس مجلس ایران لایحه هدفمندکردن یارانه ها را با وجود اعتراض شدید دولت، به شورای نگهبان فرستاده است، اما رئیس جمهوری ایران تهدید می کند که آن را پس خواهد گرفت.

علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی صبح روز چهارشنبه ۱۱ آذر (۲ دسامبر) در جلسه علنی مجلس گفت: "بررسی لایحه هدفمندکردن یارانه ها از نظر مجلس تمام شده است و ما آن را به شورای نگهبان ارسال می کنیم".

این در حالی است که لایحه هدفمندکردن یارانه ها با وجود تصویب در مجلس، به دلیل اعتراض دولت به اعمال برخی تغییرات در آن، دوباره به یک کمیسیون ویژه فرستاده شده بود و مذاکرات میان این کمیسیون و نمایندگان دولت ادامه داشت.

آقای احمدی نژاد که به اصفهان سفر کرده است، در جمع خبرنگاران و در واکنش به تصمیم آقای لاریجانی به ارجاع لایحه به شورای نگهبان گفت: "مجلس مختار است، اما ما گله داریم... اگر لایحه آن طور که باید ظرفیت های لازم را برای اجرا تأمین نکند، ما آن را پس می گیریم".

برخی از ناظران اقدام ناگهانی آقای لاریجانی در ارسال این لایحه به شورای نگهبان را واکنشی به خودداری آقای احمدی نژاد از حضور در مراسم روز مجلس و نشانه ای از بالا گرفتن دوباره اختلافات میان آن دو می دانند.

از جمله علی اصغر زارعی، عضو شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان مجلس گفته است: "اقدام امروز علی لاریجانی پاسخ به نیامدن روز گذشته احمدی نژاد به مجلس بود".

آقای زارعی تأکید کرده که "نباید قانونی که برای کل نظام تأثیرگذار است، فدای برخوردهای شخصی شود".

آقای احمدی نژاد روز سه شنبه از حضور در مراسم روز مجلس سر باز زد و بعدا گفت که انتظار دارد در چنین مواردی از ۱۰ یا ۱۵ روز قبل در جریان قرار بگیرد.

چندی پیش و پس از آنکه مجلس تمام مواد لایحه هدفمند کردن یارانه ها را بررسی و تصویب کرد، آقای احمدی نژاد به صورت سرزده در صحن مجلس حاضر شد و به رغم مخالفت رئیس مجلس، وقت سخنرانی گرفت و تهدید کرد که اگر این لایحه با تغییراتی که مجلس در آن ایجاد داده تصویب شود، آن را پس خواهد گرفت.

دولت در لایحه خود پیش بینی کرده بود که درآمد ناشی از حذف سوبسیدها و افزایش قیمت سوخت به حسابی واریز شود که در اختیار دولت است، اما مجلس می گوید این کار خلاف قانون اساسی است و همه درآمدهای دولت باید به حساب خزانه واریز و در چارچوب قانون بودجه سالانه مصرف شود.

پس از مخالفت دولت و تهدید آقای احمدی نژاد به پس گرفتن این لایحه، بررسی دوباره ماده مورد اختلاف و مذاکره بر سر آن آغاز شده بود و به گفته برخی نمایندگان مجلس قرار بود راه حل میانه ای جستجو شود.

اما گروهی از نمایندگان مجلس می گوید که تغییر در مصوبه مجلس پیش از تأیید شورای نگهبان و تبدیل شدن به قانون خلاف آئین نامه داخلی مجلس است و پس از آن هم باید ابتدا اجرای آن آغاز شود و سپس به صورت اصلاح یک قانون در دستور کار مجلس قرار گیرد.

مطالب مرتبط