بررسی روزنامه های صبح تهران: چهارشنبه یازده آذر 88

تیترهای اول

"لاریجانی: خداوند امور را اصلاح کند" عنوان اصلی آفتاب یزد است در صدر گزارشی درباره جلسه اتحاد در مجلس، ابتکار همین موضوع را با تیتر "غایبان عکس دسته جمعی" منعکس کرده و اسرار با "احمدی نژاد و هاشمی نیامدند، خداوند امور را اصلاح کند" همین خبر را با اهمیت دیده است.

جمهوری اسلامی در تیتر اول خود از قول یک وزیر سابق دولت اسرائیل نوشته "ما مردم پستی هستیم دستمان به خون فلسطینی ها آلوده است"، کیهان از قول سید حسن نصراله در عنوان اصلی خود نوشته "مخالفت هر کشور عربی با ایران، خدمت به اسرائیل است" و خراسان از زبان سخنگوی وزارت خارجه نوشته "از اقدام چین و روسیه در شورای حکام گلایه جدی داریم".

"موج سواری مشکوک پنج انگلیسی در آب های جنوبی ایران" تیتر اول جوان است و ایران با عنوان "ورود انگلیسی ها مشکوک است" خبر دستگیری پنج بریتانیائی را در آب های خلیج فارس منعکس کرده است.

"براي حفظ استقلال رسانه ملی هر هزينه‌اي را می‌پردازيم" به نقل از عزت الله ضرغامی تیتر اصلی جام جم است، حیات نو "بازجويى از 80 عامل حادثه کوی" را در صدر اخبار خود آورده، رسالت به نقل از مدیر این روزنامه در یک مناظره دانشگاهی نوشته "مرکز فتنه در انتخابات از تمام ابرازهای یک انقلاب رنگی استفاده کرد" و مردم سالاری از زبان مدیر این روزنامه "تشکيل لويی جرگه ايرانی" را برای حل اختلافات داخلی پیشنهاد کرده است.

"بازار بی‌مشتری املاک دولتی" به نقل از رییس بانک مرکزی تیتر اصلی دنیای اقتصاد است، "جزئیات آزمون استخدام دولتی" عنوان یک وطن امروز و فرهیختگان در صدر اخبار خود از قول سخنگوی وزارت خارجه نوشته "معامله سوخت منتفی نیست".

گزیده مقالات

حقوق دریاها

کیهان در یادداشتی نوشته مطابق عهدنامه حقوق درياها، كشور ساحلی می تواند در درياي سرزميني خود كليه تدابير لازم را به منظور جلوگيري از هرگونه عبوري كه بي ضرر نيست، معمول دارد و گردآوري اطلاعاتي كه به زيان اموردفاعي و امنيتي كشور ساحلي باشد جاسوسي و از مصاديق عبور مضر شناخته شده است. كشور ساحلي همچنين حق دارد كشتي هاي خارجي را كه از درياي سرزميني شان عبور مي كنند توقيف و از سرنشينان آن با استناد به مقررات حقوق داخلي خود، بازجويي كند.

بر این اساس کیهان نتیجه گرفته ماهيت و نوع تحرك قايقرانان انگليسي در آب هاي سرزميني ايران به قدري مشكوك است كه نمي توان با داستان سرايي و هاي و هوي سياسي و تبليغاتي قضيه را فيصله داد. حق قانوني ايران است كه با بازجويي از اتباع مشكوك انگليسي به اهداف واقعي آنان پي ببرد.

در پایان این یادداشت خطاب به وزیر خارجه بریتانیا آمده پنج تبعه انگليسي ممكن است جاسوس باشند، ممكن است گردشگر باشند. در هر صورت، تشخيص آن، به هيچ روي در صلاحيت وزير خارجه انگليس نيست و كاملا بسته به تصميم قضايي جمهوري اسلامي ايران است.

تنبیه قاطع

رسالت در مقاله ای انگلیسی ها را گرفتار مخصمه ای دیده که خودشان آن را ساخته اند و خواستار برخورد قاطع و قانوني دولت و دستگاه قضائي کشور نسبت به کسانی شده که آنان را "متجاوزان" خوانده است.

صالح اسکندری در این مقاله با تاکید بر این که دولت انگليس هنوز پاسخ قانع کننده اي درباره دخالت آشکار اين کشور در حوادث پس از انتخابات ايران، غائله قتل ندا آقا سلطان و پنهان کردن قاتل او، پرونده مشکوک آرش حجازي و مانند آن نداده خطاب به قوه قضائی نوشته تنبيه قاطع متجاوزين بدون هر گونه تسامحي مي تواند انگليسي ها را وادار سازد تا مواضع خود را تا حدودي شفاف و تعديل کنند.

فشار آمریکا بر ایران

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود به آخرین قطعنامه آژانس بین الملی انرژی اتمی علیه فعالیت های هسته ای ایران پرداخته و نوشته كاخ سفيد قصد دارد با وارد آوردن فشار بر ايران در موضوع هسته اي مسئولان ايراني را به پاي ميز مذاكره با آمريكا بكشاند و جمهوري اسلامي ايران را از مواضع اصولي 30 ساله و حق طلبانه اش منصرف كرده و مشكل « واشنگتن ـ تهران » را به نفع خويش حل و فصل كند.

به نوشته این روزنامه فشارها و مقابله تند و صريح ماه هاي اخير مقامات كاخ سفيد عليه جمهوري اسلامي ايران بخوبي آشكار مي سازد كه مخالفت واشنگتن و متحدانش با برنامه هاي هسته اي ايران صرفا به خاطر حساسيت و نگراني آنها نسبت به كم و كيف فعاليتهاي اتمي ایران نيست زيرا آنها از طريق گزارش بازرسان آژانس بخوبي از عملكرد و اهداف صلح آميز ما مطلع هستند.

روزنامه جمهوری اسلامی اظهار نظر کرده که غرب فقط به دنبال حل مشكل سي ساله شان در عدم ذلت پذيري ملت ايران و قطع روابط سلطه با ايران هستند و اين البته خواب آشفته ايست كه هرگز به تعبير آن دست نخواهند يافت . طبعا آقاي اوباما نيز همانگونه كه روند اوضاع در عراق و افغانستان به او ثابت كرده بايد به اين واقعيت تن در دهد كه همه چيز به سوي افول ستاره بخت آمريكا حركت مي کند.

وحدت چه شد؟

آفتاب یزد در سرمقاله خود توصيه‌هاي اخير عالي‌ترين مقام نظام خطاب به سياسيون و مقامات كشور براي وحدت اشاره کرده و نوشته اگر در فاصله كمتر از يك هفته از اين توصيه‌ها، رئيس دولت به بهانه يك مصاحبه يا با توجيه نه چندان موجهي مانند "گرفتاري‌هاي كاري" رفتار غيروحدت‌ آميز از خود بروز دهد، آنگاه اميد بستن به رفتار وحدت آميز رده‌هاي پايين‌تر سياسي و حكومتي، چندان منطقي نخواهد بود

به نوشته سردبیر این روزنامه مسئولان دولتي اگر اين شائبه‌ها را قبول ندارند بايد دلايل محكم‌تري براي عدم حضور رئيس خود در مجامع رسمي مرتبط با ساير قواي حكومتي بيابند. زيرا براي رئيس دولتي كه حتي اجلاس فائو در ايتاليا را از نظر دور نمي‌دارد و در جمع 2 يا 3 رئيس‌جمهور شركت كننده در آن اجلاس، حاضر مي‌شود تا پيام خود را ابلاغ نمايد، عدم حضور در جلسات مجمع تشخيص مصلحت نظام يا ميهماني كاري مجلس - كه اين بار نام شكرانه وحدت بر آن نهاده بودند - نمي‌تواند تنها ناشي از كمبود وقت باشد.

فایده سفرهای استانی

مردم سالاری در سرمقاله خود با اشاره به سفرهای استانی هیات دولت سئوال کرده اهداف سفرهاي استاني چيست؟اگر قرار است دولتي ها، مشکلا ت کشور را از نزديک مشاهده کنند، تصور مي شود، يک بار کافي باشد تا به عمق کمبودهاي مردم واقف شد و چگونه است که این دولت با يک مکانيزم تکراري و ساده مي خواهد مشکلا ت خيل گسترده جامعه را حل کند؟

نویسنده این مقاله پرسیده تصويب مصوبات جديد و تاکيد بر مصوبات قبلي، آيا در ساختمان رياست جمهوري امکان پذير نيست؟ و اضافه کرده حرکت ماشين حامل احمدي نژاد از فرودگاه تا استاديوم و سخنراني درجمع مردم، از جمله قسمت هايي از سفرهاي استاني است که احمدي نژاد هيچگاه آنها را از برنامه هايش حذف نمي کند. اگر قرار است، احمدي نژاد با مردم سخن بگويد که صداوسيما همواره در خدمت رئيس دولت است و راه ارتباط يبهتری است.

سرمقاله مردم سالاری نتیجه گرفته ادامه سفرهاي استاني با مکانيزمي که در حال حاضر اعمال مي شود، نتايج قابل توجهي به همراه ندارد و کشاندن طرفداران در هواي سرد و گرم به استاديوم و تصويب مصوباتي که بعضا در اجرا با مشکلا ت فراوان روبرو مي شوند، نمي تواند پاسخ مناسبي براي هزينه هاي سياسي اين سفرها باشد.

پاسخ کروبی

مدیر روزنامه کیهان در سرمقاله در پاسخ نامه مهدی کروبی که از وی خواسته بود خود را میزان اسلام و عدل نگیرد و قانون اساسی و گفته های بینان گذار انقلاب را اصل بگیرد وی را متهم به عدول از خط امام کرده و با نقل گفته های وی در اول انقلاب و امروز به این نتیجه رسیده که رییس سابق مجلس نباید خود را دیگر خط امامی بداند.

حسین شریعتمداری از مهدی کروبی پرسیده مگر آقاي منتظري از سوي حضرت امام طرد نشده و با توجه به خيانت هاي وي، او را از «سوختن در قعر جهنم» بيم نداده بود؟ و مگر جنابعالي در همان ايام طي نامه اي به خيانت منتظري اشاره نكرده بوديد؟ پس چه شد كه امروزه با دشمن طرد شده حضرت امام عليه انقلاب و خط امام و به نفع دشمنان اسلام، ائتلاف كرده و قربان صدقه او مي رويد؟ آيا هنوز هم ادعاي خط امامي بودن داريد؟!

نگرانی مردم

صادق جنان صفت در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته طولاني شدن مجادله دولت و مجلس در حالي است كه آثار رواني ناشي از اين لايحه دست كم در قيمت برخي كالاها و خدمات ظاهر شده و شهروندان با قيمت‌هاي بالاتر ناگزير به خريد كالاهاي گوناگون شده‌اند؛ در حالي كه ميليون‌ها خانوار ايراني مي‌پرسند پس از اجراي لايحه، چقدر به آنها قرار است پول پرداخت شود، قيمت بنزين، گازوئيل، آب، برق و... چقدر خواهد شد

به نوشته این کارشناس اقتصادی پرسش اين است كه آيا دولت تمايل دارد كه مصوبه مجلس را اجرا كند يا نه؟ دو ديدگاه در اين باره خودنمايي مي‌كند

سرمقاله دنیای اقتصاد تاکید کرده که يك ديدگاه باور دارد كه دولت پس از سبك و سنگين كردن هزينه فايده‌هاي اقتصادي و به‌ويژه سياسي طرح به اين نتيجه رسيده است كه بهترست در شرايط فعلي اجراي آن به تاخير بيافتد و يك ديدگاه ديگر معتقد است اجراي اين لايحه براي دولت يك مساله بسيار پراهميت تلقي مي‌شود و نمي‌تواند از اجراي آن شانه خالي كند و در نهايت و حتي اگر به همه خواست‌هاي خود درباره اختيارات كامل نرسد نيز آن را اجرا خواهد كرد.

نسبت هر صدائی به خارج

حیات نو در مقاله ای پرسیده اگر قرار اين نبود که حمله به خودى‌ها حلال شمرده شود! و انديشه، نقد و پرسش در دانشگاه، حوزه و روزنامه‌ها اقدام عليه امنيت ملى قلمداد شود. به راستى اگر هر صدا و سخنى که در کام ايرانى زمزمه مى‌شود، در پژواک نارسا و ناصواب به انگليس نسبت داده شود و هر ديدگاه و نظرى را به دليل زاويه داشتن با قرائت رسمى از دين و سياست کفر و زندقه بخوانید، ديگر چه دليلى بر فعاليت مستقل نهادهاى اجتماعى مى‌ماند؟

آقای قاضی زاده نویسنده این مقاله از حدادعادل پرسیده با کدام استدلال و قسم دادن، ميرحسين و کروبى را به آشتى و تفاهم فرامى‌خواند در حالى که آخرين ترکش تيرهاى اختلاف‌انگيز در مراسم 13 آبان ديده شده بود. اگرچه مردم و بخش عمده افکار عمومى به حوادث مرتبط با انتخابات معترضند، اما مگر مطالبات مردم ايران تنها به انتخابات محدود مى‌شود که انحرافات پيش آمده را ماله مى‌کشيد.

کدام امام

حمید قزوینی در مقاله ای در حیات نو خاطره هائی از سال های اول انقلاب نقل کرده که نشان می دهد از نظر بنیان گذار جمهوری اسلامی توهين به روحانيت پذيرفتنى نبود و عدم برخورد با آن به عادى شدن و نهايتا رواج آن مى‌انجاميد.

خاطره دیگر نویسنده مقاله حیات نو نشان می دهد در اوايل دهه 60 که مهندس بازرگان و نهضت آزادى انتقاداتى را نسبت به شيوه اداره کشور و مباحث مرتبط با جنگ داشتند، عده‌اى تندرو در برخى مجامع شعارهايى را عليه آن مرحوم سردادند آیت الله خمینی از اين رفتار نيز به شدت ناراحت شده و خواستار اجتناب از چنين کارهايى شدند. در حالی که با مواضع اعضاى نهضت آزادى در آن سال‌ها به شدت مخالف بود.

در آخر این مقاله این سئوال مطرح شده: کسانى که بى‌محابا در سال‌ها و ماه‌هاى اخير به برخى روحانيون سرشناس حمله کرده‌اند پيرو کدام امامند؟!