سنای آمریکا نیز قعطنامه مربوط به بهائیان را تصویب کرد

بهائیان بازداشت شده
Image caption هفت رهبر جامعه بهائیان در زندان اوین تهران محبوسند

مجلس سنای آمریکا با صدور قطعنامه ای آنچه را سرکوب دولتی اقلیت مذهبی بهائی در ایران خوانده، محکوم کرده است.

در این قطعنامه که در روز اول دسامبر به اتفاق آرا تصویب شد، همچنین به هفت تن از رهبران بهائیان ایران که بر اساس قرار موقت حدود 20 ماه پیش بازداشت و هنوز محاکمه نشده اند، اشاره شده است.

قطعنامه شماره 71 سنا می گوید، این هفت نفر فقط به دلیل عقاید مذهبی تحت پیگرد قرار گرفته اند و خواستار آزادی فوری آنها می شود.

این قطعنامه به موازات قطعنامه شماره 175 مجلس نمایندگان کنگره آمریکا در همین ارتباط تصویب می شود. آن قطعنامه در 22 اکتبر در مجلس نمایندگان رای آورده بود.

آن قطعنامه آنچه را "آزار و اذیت های سازمان یافته دولت ایران علیه بهائیان" می خواند محکوم کرده است.

مقام های ایرانی در واکنش به این نوع محکومیت های می گویند که بر اساس قانون اساسی و موازین اسلامی با اقلیت های دینی و مخالفان رفتار می کنند، هرچند قانون اساسی ایران بهائیت را به عنوان یک اقلیت دینی به رسمیت نمی شناسد.

فریبا کمال آبادی، جمال الدین خانجانی، عفیف نعیمی، سعید رضایی، بهروز توکلی، وحید تیزفهم و مهوش ثابت، هفت عضو گروه "یاران" بودند که سرپرستی جامعه بهایی در ایران را برعهده دارد.

شش نفر آن ها در 14 مه سال 2008 میلادی بازداشت شدند. این افراد در زندان اوین تهران محبوسند.

دولت ایران تاکنون چند بار خبر از برگزاری جلسات محاکمه برای این هفت نفر داده است اما برگزاری آن هر بار به تاخیر افتاده است.

عبدالفتاح سلطانی، یکی از وکلای این هفت نفر اخیرا به بی بی سی فارسی گفت که دادستانی تهران هفت اتهام "سنگین" از جمله جاسوسی، افساد فی الارض و محاربه را علیه موکلینش مطرح کرده است.

عبدالفتاح سلطانی اتهام های مطرح شده علیه موکلینش را بی اساس می داند و بر گناهکار نبودن آن ها تاکید دارد.

مطالب مرتبط