آمار قربانیان آنفلوآنزای خوکی در استان تهران 30 نفر اعلام شد

واکسن آنفلوآنزای خوکی
Image caption دولت ایران گفته است که تاکنون دو میلیون دوز واکسن آنفلوآنزای خوکی خریداری کرده است

مدیر کل ستاد حوادث غیرمترقبه استان تهران می گوید که از 2800 نفری که در این استان به علت ابتلا به آنفلوآنزای خوکی بستری شده اند 30 نفر جان خود را از دست داده اند.

محمد رضا محمودی این خبر را در گفت و گو با خبرگزاری فارس اعلام کرد و گفت که در مجموع 6 هزار مورد مشکوک ابتلا به آنفلوآنزای نوع آ، همچنین موسوم به خوکی، در استان تهران مورد بررسی قرار گرفته است.

براساس آمارهایی که مقام های ایرانی تا روز چهارشنبه هفته گذشته اعلام کردند ابتلا به ویروس این بیماری (اچ1ان1) تاکنون جان حداقل 140 نفر را در این کشور گرفته است، با این حال معلوم نیست که آمار 30 نفره تلفات در تهران تازه تر از این آمار است یا بخشی از همان آمار.

به گزارش خبرگزاری فارس مرضیه وحید دستجردی، وزیر بهداشت ایران، هفته گذشته گفت که برای جلوگیری از اپیدمی گسترده این بیماری، دو میلیون دوز واکسن آنفلوآنزای خوکی از فرانسه خریداری شده است.

مقام های ایرانی برای جلوگیری از شیوع این بیماری در این هفته دست به اقدامات تازه ای زده اند.

یک روز پیشتر 17 فرودگاه کشور موظف به تهیه واکسن آنفلوآنزای "فصلی" و تزریق آن به کسانی شدند که از حج بازمی گردند. البته کارشناسان می گویند واکسن آنفلوانزای فصلی در پیشگیری از ابتلا به آنفلوانزای نوع" آ " تاثیری ندارد.

بر اساس این دستورالعمل فرودگاه ها همچنین موظف به تهیه محلول ضد باکتری و ارائه آن به حجاج در ترمینال ها شدند.

روز یکشنبه نیز یک مقام وزارت آموزش و پرورش تهران از تعطیلی پنج مدرسه در این استان برای جلوگیری از شیوع بیشتر آنفلوآنزای نوع "آ" خبر داده بود.

ویروس این بیماری از انسان به انسان سرایت می کند و شیوه انتقال آن بسیار شبیه به آنفلوآنزای فصلی است.

سازمان بهداشت جهانی در روز 11 ژوئن 2009 اعلام کرد که آنفلوآنزای ناشی از اچ1ان1 اکنون به مرحله اپیدمی گسترده رسیده است.

مطالب مرتبط