محاکمه غیرعلنی 'قاچاقچی اسلحه ایرانی' در آمریکا

Image caption آمریکا می گوید متهم در پی خرید قطعات جنگنده آمریکایی F-4 برای ایران بوده است

مقام های قضایی فدرال آمریکا اعلام کرده اند که یک ایرانی بنام امیر حسین اردبیلی اتهام قاچاق تجهیزات و قطعات نظامی برای ایران را پذیرفته و 14 دسامبر امسال حکم دادگاه برای وی صادر خواهد شد.

دیوید ویس، دادستان فدرال ایالت دلوور گفته است که امیر حسین اردبیلی در ماه مه سال 2008 میلادی چندین فقره اتهام از جمله نقض قوانین صادراتی آمریکا، پول شویی و قاچاق تسلیحات برای دولت ایران را پذیرفته است.

این نخستین بار است که مقام های قضایی آمریکا در مورد پرونده این ایرانی که او را قاچاقچی اسلحه بسیار فعال برای ایران می دانند، اظهار نظر می کنند.

وکیل یا وکلای مدافع متهم هنوز با رسانه های گروهی در مورد پرونده امیر حسین اردبیلی صحبتی نکرده اند.

دادستان فدرال ایالت دلوور می گوید که متهم در ژانویه سال 2008 میلادی به آمریکا تحویل داده شده است. روند بازجویی و محاکمه وی غیرعلنی بوده است.

منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران، در ماه اکتبر گذشته دولت آمریکا را متهم کرده بود که در ناپدید شدن آقای اردبیلی و دو شهروند دیگر ایران بنام های شهرام امیری و علی رضا عسگری دست دارد.

شبکه خبری پرس تی وی، وابسته به دولت ایران، چهارشنبه 21 اکتبر امسال این اظهارات منوچهر متکی را منتشر کرد.

دادستان های آمریکایی تایید کرده اند که امیر حسین اردبیلی در گرجستان بازداشت و به آمریکا تحویل داده شده است.

این مقام ها در مورد چگونگی بازداشت او اظهار نظری نکرده اند، اما می گویند که وی در اکتبر سال 2007 میلادی یعنی در زمان ریاست جمهوری جورج بوش، رئیس جمهوی سابق آمریکا دستگیر شده است.

به گفته دادستان فدرال، آقای اردبیلی درصدد خرید قطعات پیشرفته الکترونیکی با کاربرد نظامی در موشک و هواپیماهای جنگده اف-4 بود و به این گمان که با یک قاچاقچی تجهیزات نظامی دیدار خواهد کرد از ایران به گرجستان سفر کرده بود.

مقام های قضایی می گویند که متهم در گفتگوهایش با ماموران مخفی آمریکایی گفته بود دولت ایران انتظار جنگ با آمریکا را دارد و با خرید مقادیر زیادی تجهیزات و قطعات با کاربرد نظامی برای درگیری احتمالی آماده می شده است.

گفته می شود که آمریکا از سال 2004 میلادی فعالیت های این شهروند ایران را تحت نظر داشته و در پی بازداشت وی بوده اند.

مطالب مرتبط